PARTNERZY PORTALU

Sondaż wyborczy IBRiS: Wzrosło poparcie dla PiS

PiS może teraz liczyć na 36 proc. głosów wyborców, Koalicja Obywatelska na 25 proc., Polska 2050 na 14 proc., Lewica na 9 proc., Konfederacja na 5 proc. i a PSL 4,6 proc. - wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) opublikowanego w poniedziałek przez "Rzeczpospolitą".

W porównaniu z badaniem IBRiS dla "Rzeczpospolitej" z września, poparcie dla PiS wzrosło z 34 proc. do 36 proc., Koalicja Obywatelska notuje wzrost poparcia z 23,5 proc. do 25 proc., Polska 2050 poprawia notowania z 12 proc. do 14 proc., a Lewica z 7 proc. we wrześniu do 9 proc. w październiku.

W tym czasie poparcie dla Konfederacji spadło z 6 proc. do 5 proc., a dla PSL-Koalicji Polskiej z 5 proc. do 4,6 proc.

"Rzeczpospolita" podaje, iż - jak czytamy - "po wstępnym przeliczeniu poparcia na mandaty metodą D'Honta okazuje się, że opozycja, nawet startując osobno i bez PSL, czyli PO, Polska 2050 i Lewica, miałaby wyraźnie więcej mandatów (o ok. 40), niż PiS z Konfederacją".

Według IBRiS, wzrosło zainteresowanie udziałem w wyborach. We wrześniu oddanie głosu deklarowało 51 proc. badanych, a październiku 54 proc. Spada natomiast odsetek wyborców niezdecydowanych. We wrześniu było ich 12,5 proc., a w październiku 7 proc.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził ostatnie badanie dla "Rzeczpospolitej" metodą CATI (Computer-Assisted Telephone Interviewing, czyli telefoniczny wywiad z respondentem wspierany przez oprogramowanie komputerowe) w dniach 22-23 października na grupie 1 tys. 100 respondentów.

Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 36%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 25%
Polska 2050 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 14%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 9%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 5%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 4.6%

KOMENTARZE (53)

 • Princeps 2021-10-29 21:18:09
  Kupują niemieckie firmy i podmioty bo taniej, natomiast państwo chce to ukrócić bo uderza to w gospodarkę, czego nie rozumiesz?
 • do fakt 2021-10-27 23:26:50
  Nikt nie mówi o wrogach w klasycznym tego słowa znaczeniu . To konkurencja . To przecież nie rządy przenoszą produkcję do Chin/ Indii, ale właściciele. Rządy są przecież ograniczone przepisami, traktatami, układami międzynarodowymi i w wielu przypadkach mogą tylko patrzeć i czerwienić się ze złości . Kilka lat temu jakiś portugalski przedsiębiorca wkurzył się na maksa, gdy rząd portugalski w ramach programów socjalnych podwyższył podatki . Facet przeniósł się do Azji, zostawiając w Portugalii ponad 5000 swoich pracowników na zasiłek dla bezrobotnych. Myślisz że rząd portugalski był happy gdy nie dostał ani centa z podatków i jeszcze musiał płacić zasiłki ?
 • do do kwas dezoksyrybonukleinowy 2021-10-27 23:14:53
  Powtarzam jeszcze raz i jeszcze raz - posiadanie rozumu jest jak najbardziej wskazana, ale bezwzględne ślepe posłuszeństwo "produktów" umysłu jest szkodliwe . Np. człowiek wynalazł pieniądze, ale ilu jest takich którzy nie rządzą pieniędzmi, ale to pieniądze nimi rządzą . Człowiek za bardzo utożsamia się że swoim ego (suma wszystkich przekonań), uważa że moje przekonania to "ja" ; to tak jakby ktoś założył koszule i twierdził że ta koszula to "ja". Jest coś jeszcze - wszystkie wynalazki tak naprawdę pochodzą z jakiejś znacznie wyższej inteligencji . Chyba wszyscy wielcy wynalazcy, pisarze, naukowcy to potwierdzają . Einstein mówił, że wszystkie najlepsze pomysły przychodziły mu do głowy w stanach kompletnego odprężenia, gdy nie myślał . Przecież chyba każdy miał taki stan, że gdy o czymś intensywnie myślał , to rozwiązanie przychodziło mu gdy był wypoczęty, po dobrze przespanej nocy , w postaci nagłego olśnienia. Mózg jest raczej filtrem, odbiornikiem dla wiedzy ze znacznie głębszych rejonów rzeczywistości . Mózg działa jak radio - myślami je nastrajasz ,a potem "audycja" przesyłana jest do ciebie zgodnie z tym jak masz nastrojony odbiornik. Czym lepszej jakości odbiornik, tym wyraźniejsze audycje . Człowiek często zbyt dużo myśli, a jego myśli są bardzo chaotyczne, zanieczyszczone - a "audycja" z zewnątrz po prostu nie jest słyszalna , bo zagłusza je to myślenie ; człowiek wysyła myśli, ale nie robi sobie przerwy na to żeby usłyszeć odpowiedź.
 • fakt 2021-10-27 22:44:47
  Gdyby Europa i USA, naprawdę były wrogami Chin, to by nie pozwolili na przeniesienie praktycznie całego przemysłu do tego kraju.
 • Do Rotor 2021-10-27 22:39:02
  Niemcy kupują polskie autobusy, tak samo jak Polscy kupują rosyjski węgiel , (...) arabską ropę , Amerykanie chińskie badziewia , itd . Nawet Kim w Korei Płn zajada się zachodnimi produktami . Czy myślisz że w związku z tym (...) chcą silnych krajów arabskich, a Amerykanie chcą aby rosła potęga Chin ? Np. USA importuje dużo z Chin, ale jednocześnie Trump wprowadzał sankcje, cła na te produkty, żeby rodzime produkty były bardziej konkurencyjne . Tu rząd niemiecki nie może wprowadzić ceł na polskie autobusy .Bo tak naprawdę to nie rząd importuje, ale biznesmeni, samorządy, prywatni odbiorcy, którzy kierują się rachunkiem ekonomicznym ; ale jednocześnie "płaczą" rodzimi producenci, bezrobotni , "płaczą" politycy którzy żyją z podatków swoich rodzimych obywateli/producentów w większym stopniu niż z podatków uzyskanych z importowanych produktów . W czasie prezydentury B. Komorowskiego nastąpiła wizyta Merkel i Sarkozego . Wizyta ta dotyczyła nacisków na Polskę , aby ta podniosła podatki, gdyż produkty z Polski są zbyt konkurencyjne dla Europy zachodniej i klienci wolą kupować polskie produkty. Oczywiście Bronek uległ jak to na PO przystało. Tak że to, iż jakieś miasta w Niemczech kupują polskie autobusy, nie znaczy wcale że niemiecki rząd z tego się cieszy. A czy sprawdziłeś kto tak naprawdę jest właścicielem tej fabryki autobusów i czy pomyślałeś o tym, że nawet gdyby to była w 100% polska fabryka, to są tacy w EU którzy chcieliby ją przejąć za grosze , co najlepiej zrobić osłabiając Polskę. Poczytaj sobie za ile przejęto bank PEKAO , za ile chciano sprzedać KGHM, LOT, PKP, za ile sprzedano cukrownie, Zelmer, PKL,. TPSA,...... . KGHM chciano sprzedać za coś ok. 440 mln $, a od tego czasu przyniósł ponad 50 mld zł zysku na czysto. PEKAO z tego co pamiętam sprzedano za ok. 4,5 mld zł, podczas gdy nieraz roczny zysk tego banku wynosił 2mld zł. I ja czasem czytam jak to niby Polska ciągnie kasę z UE - hahaha.
 • do do kwas deoksyrybonukleinowy 2021-10-27 22:03:58
  Gdyby człowiek nie posiadał rozumu, to homo sapiens dawno by wymarł jako gatunek. A nauka to nie tylko narzędzie, jak sądzą ludzie po technikum, to klucz do wszystkich zagadnień wszechświata, dlaczego mielibyśmy być dzikusami, zamiast "wszechwiedzącymi" istotami? Np. gdyby nie medycyna, to 80% użytkowników tego portalu wgl. by nie istniała.
 • Rotor 2021-10-27 21:03:49
  Kochani Rodacy. Czytacie czasem to co tutaj wypisujecie? Niemcy chcą urkócić polski przemysł, dlatego... kupują autobusy polskiego producenta. No tak, to logiczne...
 • do kwas dezoksyrybonukleinowy 2021-10-27 20:46:44
  Iluż to ludzi dało się uwieźć szlachetnym ideałom głoszonym przez ludzi z tytułami naukowymi . Wystarczy obejrzeć "karierę Nikodema Dyzmy" , jak inteligentni ludzie dają się złapać w sidła sztywnych przekonań, schematów ; a jeden drobny wariat , ale nie pozbawiony intuicji , znał prawdę .
 • do kwas dezoksyrybonukleinowy 2021-10-27 20:39:12
  Nie chodzi o to żeby być prymitywem , ale o to żeby to człowiek rządził umysłem, poglądami, przekonaniami, nawykami ; a nie oto żeby to poglądy, przekonania ,nawyki, umysł , rządziły człowiekiem . To człowiek ma się posługiwać umysłem jak narzędziem, a tymczasem to narzędzie rządzi człowiekiem w wielu wypadkach.
 • kwas deoksyrybonukleinowy 2021-10-27 19:36:22
  Dziwne, że nawet w XXI wieku ludzie potępiają edukację, skąd niby taki kult prymitywizmu się bierze? Ludzie nie doceniają swoich talentów...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!