PARTNERZY PORTALU

Sondaż wyborczy Jarosław Kaczyński i Donald Tusk najbardziej wpływowymi politykami

Jarosław Kaczyński jest uznawany za najbardziej wpływowego polityka prawicy, a Donald Tusk za jego odpowiednika po stronie opozycji - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM. Od początku marca widać też wzmocnienie pozycji Mateusza Morawieckiego.

Respondenci sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM zostali zapytani o liderów Zjednoczonej Prawicy i opozycji. Mieli oni wskazać ich spontanicznie.

Badanie pokazuje, że Jarosław Kaczyński jest uznawany za najbardziej wpływowego polityka prawicy, a Donald Tusk za jego odpowiednika po stronie opozycji.

"DGP" pisze w poniedziałek, że istotniejsze jest to, jakie zmiany zaszły od ostatniego badania z marca. Po stronie opozycji - w przeciwieństwie do Zjednoczonej Prawicy - nastąpiła wymiana lidera. Jeszcze w marcu za najbardziej wpływowego uchodził Rafał Trzaskowski (prawie 36 proc. wskazań). Na drugim miejscu był Szymon Hołownia (25 proc.), a na trzecim - Borys Budka (21 proc.).

Gazeta zwraca uwagę, że układ zmienił się za sprawą głośnego powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki - badanie przeprowadzono już po tym, jak został szefem PO. To on, z wynikiem 49 proc., jest teraz postrzegany jako lider opozycji. Notowania Trzaskowskiego i Hołowni praktycznie nie drgnęły.

Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej" ciekawe różnice w postrzeganiu liderów opozycji widać w podziale na elektoraty. W przypadku wyborców PiS 36 proc. wskazuje na Tuska, a 18 proc. na Trzaskowskiego. Z kolei elektorat Koalicji Obywatelskiej - jak pisze "DGP" - dostrzega coś na kształt dwuwładzy: Tusk zebrał 64 proc. głosów, a Trzaskowski - 62 proc. Wyraźnie spadła w stosunku do marca liczba wskazań na dotychczasowego przewodniczącego PO Borysa Budkę (z 21 do 13 proc).

Dziennik wskazuje, że jeśli chodzi o obóz władzy, to od początku marca widać wzmocnienie pozycji Mateusza Morawieckiego, którego ponad połowa badanych (51,2 proc.) wymienia jako najbardziej wpływową osobę po Jarosławie Kaczyńskim (74,3 proc.). Badanie pokazuje jednak, że o ile wyniki prezesa PiS czy Zbigniewa Ziobry (na trzecim miejscu z 16,2 proc.) są słabsze niż w marcu, o tyle notowania premiera wzrosły o 30 proc.

Gazeta zaznacza, że ta hierarchia się zmienia, jeśli weźmiemy pod uwagę wskazania wyborców PiS. Pierwsza dwójka zostaje bez zmian, choć skraca się dystans między Kaczyńskim (88 proc.) a Morawieckim (79 proc.).

"Tu jeszcze wyraźniej widać, jak pofrunęły w górę wyniki szefa rządu, który w marcu wśród wyborców PiS miał 46 proc. wskazań. Analiza głosów elektoratu prawicy pokazuje także, że trzecia pozycja Zbigniewa Ziobry w ogólnej klasyfikacji to w dużej mierze efekt oceny wyborców innych ugrupowań. Wśród wyborców PiS wyprzedzają go i Ryszard Terlecki (12 proc.), i Beata Szydło (11 proc.), a sam Ziobro ma 9 proc. wskazań" - czytamy w "DGP".

Sondaż przeprowadzono 5 lipca na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

KOMENTARZE (17)

 • do NOCNA ZMIANA 2021-07-15 00:21:54
  Że tak powiem, okrągły stół był najbardziej humanitarnym sposobem na oderwanie się od komunizmu, lepiej jest godzić się na kompromisy, niż robić od razu jakieś powstanie, nie uważasz?
 • do NOCNA ZMIANA 2021-07-15 00:19:20
  Serio wolałbyś masowe mordy, niż okrągły stół? - odwołanie do "dogadywania się Wałęsy z komuchami"
 • NOCNA ZMIANA 2021-07-13 14:31:21
  "PL.😁 2019-07-17 00:14:07 HISTORIA SIĘ POWTARZA 30 lat temu niejaki Lech Wałęsa, pseudonim “BOLEK”, dogadał się z KOMUCHAMI. Po upadku ZSRR, I-szy powojenny DEMOKRATYCZNY rząd Premiera Olszewskiego próbował raz na zawsze pozbyć się DYGNITARZY PRL-u i SOWIECKICH pozostałości w Polsce. Niestety agent “BOLEK” nadal kolaborował w Moskwie z Jelcynem. “22 maja 1992 premier Jan Olszewski sprzeciwił się podpisaniu klauzuli polsko-rosyjskiego traktatu o przyjaźni i dobrosąsiedzkiej współpracy, która przekazywała bazy, opuszczane przez wojska rosyjskie wycofujące się z Polski, w ręce międzynarodowych spółek polsko-rosyjskich. Premier przekazał sprzeciw rządu, wysyłając depeszę szyfrową do Moskwy na ręce Lecha Wałęsy, który po osobistej rozmowie z Borysem Jelcynem zmienił kontrowersyjny zapis w umowie” - źródło WIKIPEDIA “Rząd Jana Olszewskiego”. Między innymi dlatego doszło do obalenia DEMOKRATYCZNEGO Rządu Olszewskiego - niewygodna dla obecnej opozycji tzw. “NOCNA ZMIANA” ukrywane filmowe dokumenty rządu Wałęsy, jak teczki “BOLKA” w IPN, i w domu Kiszczaka. Dziś niejaki Grzegorz Schetyna, tak jak agent “BOLEK”, dogaduje się z POSTKOMUNISTAMI, dopuszczając ich do władzy w Europarlamencie. PO i ...KO od czterech lat bezskutecznie próbuje obalić DEMOKRATYCZNIE wybrany Rząd. Walka ta prawdopodobnie skończy się notowaniami poniżej progu wyborczego, czego z całego serca życzę wszystkim lewackim sympatykom. PL.😀 2020-05-27 15:54:12 Minął niespełna rok. Kidawa miała aż 2% do czego doprowadził po części były przewodniczący, ale obecny Borys Budka pobił wszystkie rekordy beznadziejności, a Grodzki rekord obstrukcji. Nawet Kwaśniewski miał więcej w wydychanym 😀😀😀 Titanic nadal tonie. 😀😀😀 Polacy widzą co jesteście warci...😀😀😀".
 • TVN-(ITI) Mariusz Walter a Afera FOZZ od tego się zaczęło... 2021-07-13 14:15:48
  TVN - Kiedyś normalna stacja, dziś Antypolska szczujnia założona za pieniądze z FOZZ przez Komunistę Mariusza Waltera, współwłaściciela Grupy ITI. urodzonego na Ukraine. Pieniądze w tamtych latach same "spadały z nieba". Trzeba było tylko mieć znajomości wśród KOMUNISTYCZNYCH TOWARZYSZY i SB-cji.
 • kerry 2021-07-12 18:35:03
  Czy nie odnosicie wrażenia,że Budka wygląda jak Toadie??Księciunio wrócił!!!
 • kerry 2021-07-12 17:30:03
  Do arek: Ten typ Tussk z lochu nie powinien wyjrzeć za niszczenie Polski materialnie, intelektualnie i demograficzne<gdyby nie Szwaby , którym liże d@@@ byłoby ....... W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Rozumiem euforie PO-papranych , bo jak ktoś powiedział miotali się po podwórku jak kurczak bez głowy.Nie macie wrażenia ,że Budka wygląda jak Toadie. Księciunio wrócił.
 • do bota 2021-07-12 17:16:38
  Zluzuj kucyk idioto!
 • arek 2021-07-12 17:13:13
  Jedno pytanie - co TUSK dobrego zrobił dla polski, że jest tak dobrze postrzegany przez opozycję? Bo ja pamiętam tylko ciągłe : nie da się, wypowiadane przez tego pana. Jedna wielka żenada z tym jego powrotem.
 • Patka 2021-07-12 17:09:11
  Wpisujcie co Tusk zrobił dobrego dla Polski jak rządził za czasów PO. Bo mnie nic do głowy nie przychodzi oprócz afer i wyprzedaży majątku Niemcom za psi grosz.
 • metro 2021-07-12 17:08:35
  Kaczyński nie chce i nie będzie starował na prezydenta. To media niemieckie wymyśliły taki sondaż by bić pianę dla Tuska ...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.171.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!