Sondaż wyborczy Kantar Public: w maju pogorszenie notowań premiera i prezydenta

Jak podała pracownia, po piątym miesiącu sprawowania przez Morawieckiego funkcji szefa rządu, pozytywnie odnosi się do jego pracy 42 proc. badanych, z czego zdecydowanie dobrze ocenia ją 8 proc., a raczej dobrze - 34 proc. Pozytywnych opinii było o 4 punkty proc. mniej niż w kwietniu.

Odsetek krytycznych ocen pracy premiera wyniósł natomiast 37 proc. (25 proc. - raczej, 12 proc. - zdecydowanie) i wzrósł tym samym od kwietnia o 5 punktów proc. 21 proc. - o 1 punkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu - nie ma sprecyzowanego zdania na temat Morawieckiego. To najniższe notowania szefa rządu od czasu, kiedy w grudniu ub.r. Morawiecki zastąpił tej roli Beatę Szydło.

Z kolei Duda, który w czwartek obchodził trzecią rocznicę wyboru na urząd prezydenta, cieszy się w maju pozytywnymi opiniami 48 proc. respondentów (zdaniem 11 proc. wypełnia on swoje obowiązki zdecydowanie dobrze, a 37 proc. - raczej dobrze), przy czym ich odsetek spadł o 6 punktów proc. względem minionego miesiąca.

Źle pracę prezydenta ocenia natomiast 37 proc. ankietowanych przez Kantar (26 proc. - raczej źle, 11 proc. - zdecydowanie źle), czyli o 3 punkty proc. więcej niż w kwietniu. 15 proc. respondentów - również o 3 punkty proc. więcej niż w zeszłym miesiącu - było niezdecydowanych w ocenie pracy Dudy.

Relatywnie w najmniejszym stopniu - według Kantar Public - zmieniły się w ostatnim miesiącu notowania rządu. Jego działalność pozytywnie oceniło 40 proc. badanych (6 proc. - zdecydowanie dobrze, 34 proc. - raczej dobrze). Krytyczne opinie formułowało 45 proc. respondentów (prace rządu zostały ocenione zdecydowanie źle przez 13 proc., a raczej źle przez 32 proc. respondentów), a zdania w tej sprawie nie miało 15 proc.

Oznacza to, że na tle kwietnia odsetek pozytywnych ocen rządu spadł o 2 punkty proc., a po 1 punkcie proc. wzrosły odsetki badanych będących krytykami rządu oraz niezdecydowanych.

Sondaż przeprowadzono w dniach 11-16 maja, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1062 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo. 

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!