Sondaż wyborczy Koalicja KO, Polski 2050 i KP pokonałaby Zjednoczoną Prawicę; Agrounia w Sejmie

Blok zbudowany z Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Koalicji Polskiej zdobyłby 37,86 proc. głosów - wynika z sondażu IBSP. Na kolejnych miejscach są: PiS z poparciem 35,6 proc.; Lewica - 9,95 proc., Konfederacja - 9.84 proc.; do Sejmu weszłaby też Agrounia - 6,42 proc.

Według sondażu przeprowadzonego przez pracownię Instytut Badań Spraw Publicznych dla portalu stanpolityki.pl, blok wyborczy zbudowany z Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Koalicji Polskiej zdobyłby najwyższy wynik - 37,86 proc. głosów w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się one w najbliższą niedzielę.

Na drugim miejscu znalazłby się PiS z wynikiem 35,6 proc. Podium zamyka Lewica z wynikiem 9,95 proc; za nią uplasowała się Konfederacja z 9,84 proc. poparcia. W Sejmie znalazłaby się również Agrounia, której poparcie zadeklarowało 6,42 proc. respondentów.

Według symulacji rozkładu mandatów, na który przełożyłyby się te wyniki, "Blok Centrowy" wprowadziłby do Sejmu 187 posłów; PiS otrzymałby natomiast jeden mandat mniej. 38 posłów miałaby w tym scenariuszu Konfederacja, a 34 - Lewica. W Sejmie znalazłoby się również 14 posłów Agrounii; został uwzględniony także poseł mniejszości niemieckiej.

Autorzy badania wskazują, że w poprzednim badaniu, niezakładającym scenariusza startu "Bloku Centrowego", składające się nań ugrupowania - KO, Polska 2050 i Koalicja Polska - osobno zdobyły łącznie 42,6 proc. głosów. "Nie można więc mówić o tym, że start w takiej koalicji daje partiom opozycyjnym dodatkową premię" - czytamy w komentarzu na portalu stanpolityki.pl.

"Nie da się po prostu zsumować poparcia dla partii wchodzących w skład takiego bloku. W przypadku KO, Polska 2050 i PSL taki blok +gubi+ po drodze ponad 4 pkt. proc. Wspólny blok powoduje też, że zyskują pozostałe partie takie jak Lewica, Konfederacja czy Agrounia. Mimo wygranej w wyborach przez Blok Centrowy niemal remisuje on w mandatach z PiS (dzięki lepszemu dla Prawa i Sprawiedliwości rozkładowi głosów w kraju) a to oznacza, że o większości decydować będą pozostałe mniejsze partie" - pisze w komentarzu do badania ekspert. W komentarzu podkreślono również, że w takim Sejmie o tym, kto utworzy rząd, mogliby zadecydować posłowie Agrounii.

Jak informuje pracownia, sondaż został przeprowadzony w dniach 1-3 września na próbie 1000 respondentów, ankietowanych metodą CATI - wywiadów telefonicznych.

KOMENTARZE (2)

  • do kerry 2021-09-08 15:43:02
    Takie samo dodawanie jak już w rozje.anej prawicy. Detalicznie PO ma 25, a Hołownia 17. Jednego się nauczyli, że PIS to zaborca i każda istniejąca partia, czy koło, czy klub o tym wie. Tygrysek ledwo zipie, i co z tego, jest przynajmniej porządnym człowiekiem w przeciwieństwie do PISowskich aparatczyków. Efekt Tusska to ściema? Chciałbyś, niedługo będzie tobą rządził, będziesz musiał żyć w kraju, gdzie RYŻY ma władzę nad wszystkim! Sankcje dla Polski załatwił ci twój Pan tetryk kaczyński z czerwono-mordym ziobro. Nie dociera czy co?
  • kerry 2021-09-08 13:15:50
    Co to za dodawanie. chciałbym wiedzieć detalicznie ile w tej układance ma PO , a ule Holownia. A poza tym czy nic was nie nauczy ,ze takie sumowanie nic nie daje. parę razy już się na tym przewieźli i nadal swoje. Tygrysek ledwo zipie. A tak w ogóle efekt Tusska to ściema.A propos , gdzie ryży?? Czy w Brukseli załatwia sankcje dla Polski?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.180.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!