Sondaż wyborczy Kto prezydentem? W drugiej turze zapowiada się wyrównana walka

Z sondażu wynika, że gdyby dzisiaj odbyły się wybory prezydenckie, w pierwszej turze Andrzej Duda zdobyłby 43,73 proc. głosów. Do drugiej tury weszłaby także kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska z poparciem 26,61 proc.

Na dalszych pozycjach znaleźli się Szymon Hołownia z poparciem 9,56 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), na którego zagłosowałoby 7,77 proc. badanych. W wyścigu o fotel głowy państwa piąte miejsce zająłby Robert Biedroń (Lewica) z poparciem 7,26 proc., zaś na Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) zagłosowałoby 5,97 proc. wyborców.

Według sondażu drugą turę wyborów wygrałby urzędujący prezydent, zdobywając 50,09 proc. głosów, zaś Kidawa-Błońska może liczyć na poparcie 49,91 proc. wyborców.

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania "Badanie opinii i poglądów politycznych Polaków", które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 14-16.01.2020 r. metodą cati. Przebadano reprezentatywną próbę n=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo.

Andrzej Duda
Andrzej Duda 43.73%
Małgorzata Kidawa-Błońska
Małgorzata Kidawa-Błońska 26.61%
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia 9.56%
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-Kamysz 7.77%
Robert Biedroń
Robert Biedroń 7.26%
Krzysztof Bosak
Krzysztof Bosak 5.97%

KOMENTARZE (7)

 • Marek. 2020-02-02 14:44:27
  Będzie trudno, ale w II turze wygra obecny Prezydent RP !
 • Wanda 2020-02-02 14:43:43
  Będzie wielkie napięcie w II turze, ale wygra obecny Prezydent RP !
 • Pawlo 28 2020-01-22 15:59:17
  Jak wyjdzie kosiniak kamysz w 1 turze to wygra
 • technolog 2020-01-21 16:16:03
  W jakiej technologi pracuje prezydent panie JAKI
 • PO XD 2020-01-20 08:37:40
  Przecież porażka Kidawy jest pewna, gdyby był chociaż cień szansy na wygraną to kandydatem byłby Tusk, a Kidawa mogłaby się iść pobawić klockami w kącie pokoku. Nadmuchane sondaże nic nie zmienią, jak nie zmieniły w poprzednich wyborach.
 • Tylko KOALICJA! 2020-01-19 23:58:31
  Zatkao kakao? Już dawno temu pisałem, że Komorowski w analogicznym momencie kampanii notował wyniki w okolicach 70-75%, jeśli chodzi o drugą turę. I nie dowiózł. #Błońska2020 #JestemNaWyborach
 • Nic nie jest przesądzone 2020-01-19 20:20:14
  Los obecnego prezydenta jest dość niepewny - wystarczy, że na kandydatkę KO w drugiej turze oddadzą głosy wyborcy PSL-u( chociażby ze względu na fakt, że wywodzi się ona z partii PO, która to współpracowała z PSL-em; niewykluczone jest także, że jakaś część wyborców PSL-u zagłosuje za Andrzejem Dudą - bo z PSL-em to jak w przysłowiu - na dwoje babka wróżyła), wyborcy/wyborczynie Lewicy na bank zagłosują za kandydatką KO, ze względu na to, że jest kobietą o feministycznym usposobieniu to po pierwsze, a po drugie, Koalicja Obywatelska ma w swojej koalicji siły lewicowe jak Inicjatywę Polską czy Zielonych - te ugrupowania przekonają tzw. "Nową Lewicę" (SLD i Wiosnę) do głosowania na Kidawę-Błońską to niemal pewne. I trzecia kwestia - wyborcy Szymona Hołowni to widzowie TVN-u, a ta telewizja jest przychylna partiom opozycyjnym, stąd kolejne bonusy dla kandydatki KO. Żeby w drugiej turze wygrać Andrzej Duda będzie musiał zabiegać o poparcie środowiska PSL-u, Konfederacji i wyborców Liroya-Marca. I tutaj pojawia się zagwozdka - jakaś część PSL-u na Dudę może zagłosować w drugiej turze, nie mówię, że nie, w przypadku Konfederacji jest problem - może poniekąd także jakaś część zagłosuje ale małe szanse - wyborcy Konfederacji prawdopodobnie w drugiej turze wyborów w przeważającej większości powstrzymają się od głosowania. Marginalne poparcie Liroya-Marca raczej nie przełoży się na ewentualną wygraną obecnie urzędującego prezydenta. W pierwszej turze wyborów obstawiam następujące wyniki: Duda: 43-45%, Kidawa-Błońska: 23-27%, Kosiniak-Kamysz: 15-17%, Bosak: 8-9%, Biedroń: 6-7%, Hołownia: 4-5%, Liroy-Marzec: 2-3%. Najbardziej szczęśliwi z wyników I tury będą paradoksalnie wyborcy Konfederacji i PSL-u, zaś najbardziej zasmuceni i rozczarowani wyborcy Lewicy. Pozostałe sztaby/komitety wyborcze będą mieć neutralne zdania. Osobiście wolałbym jakby druga tura wyborów rozgrywała się pomiędzy kandydatem PIS a kandydatem PSL ale zdaję sobie sprawę, że potężne wsparcie i siły promocyjne zostaną użyte w kampanię kandydatki KO i to ona przejdzie do drugiej tury a wówczas dostanie taki zastrzyk poparcia od znacznej części PSL-u, całej Lewicy oraz wyborców Hołowni, że faktycznie pozycja obecnego prezydenta jest zagrożona. Od zwycięstwa Dudy będą zależały głosy wyborców Konfederacji( o ile ci zdecydują się wziąć udział), jakiejś części PSL-u oraz wyborców Liroya-Marca. Ci, którzy sądzą, że Andrzej Duda w pierwszej turze wyborów jest w stanie walkowerem wygrać niech się przypadkiem nie zdziwią - nic nie jest wiadome, mnóstwo zależy od mobilizacji wyborców

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.114.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!