Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Mamy najnowszy sondaż: duża przewaga PiS, wysoka frekwencja

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się we wrześniu 46 proc. zadeklarowanych wyborców poparłoby Prawo i Sprawiedliwość, a 23 proc. Koalicję Obywatelską; 8 proc. głosowałoby na PSL, a 5 proc. na SLD - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Frekwencja wyniosłaby 72 proc.

We wrześniu najwięcej zwolenników miało Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem - 46 proc. (spadek o 1 pkt. proc. w porównaniu do badania z sierpnia).

Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z poparciem wynoszącym 23 proc. (wzrost o 4 pkt. proc.). Trzecią siłą w Sejmie byłby PSL (mający na swoich listach także polityków Kukiz'15) z poparciem wynoszącym 8 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.). Głosowanie na lewicę - SLD, Wiosna i Lewica Razem - zadeklarowano 5 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc.).

Pozostałe komitety, zgodnie z deklaracjami ankietowanych, nie przekroczyłyby progu wyborczego, który wynosi 5 proc. dla partii i 8 proc. dla koalicji. Konfederacja Wolność i Niepodległość może liczyć na 3 proc. poparcie (wzrost o 1 pkt. proc.).

Na podobnym poziomie jak przed miesiącem utrzymuje się odsetek osób, które chciałyby iść na wybory, ale nie wiedzą, na kogo będą głosować, lub chcą uniknąć jednoznacznych deklaracji w tym względzie (14 proc., wzrost o 1 punkt proc.).

Udział w wyborach we wrześniu zadeklarowało 72 proc. dorosłych Polaków. W porównaniu z pomiarem z ubiegłego miesiąca liczba deklaracji uczestnictwa w wyborach do Sejmu i Senatu spadła o 5 punktów procentowych.

Zdaniem CBOS wrześniowy sondaż może wskazywać na "lekkie przegrzanie atmosfery politycznej i poziomu przedwyborczych licytacji".

"Mimo trwającej kampanii, nadal bardzo wysokiego poziomu zapowiadanej partycypacji wyborczej i spodziewanej bardzo wysokiej frekwencji, w porównaniu z sierpniem nieco mniej Polaków jest pewne swego udziału w tych wyborach, a więcej odrzuca udział w głosowaniu" - komentuje sondażownia.

"Mimo wizerunkowych perturbacji rządząca partia utrzymuje bardzo wysoką przewagę nad konkurentami. W ciągu ostatnich tygodni nieco zyskał najważniejszy z rywali - Koalicja Obywatelska, a także rywal konkurujący o wyborców wiejskich - KW PSL. Straciła natomiast Lewica, choć według sondażowych deklaracji wprowadziłaby swoich przedstawicieli do parlamentu. Spadek ten można interpretować jako wyczerpanie +efektu świeżości+. Wynik październikowych wyborów wydaje się zależeć przede wszystkim od poziomu mobilizacji versus demobilizacji elektoratów wszystkich rywalizujących ugrupowań" - podsumowuje CBOS.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 12-19 września br. roku na liczącej 990 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

KW Prawo i Sprawiedliwość 46%
Koalicja Obywatelska 23%
Komitet Wyborczy PSL 8%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem 5%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość 3%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (39)

 • darek 2019-10-17 11:00:18
  Jak to jest Pis Ma sondaż zawyżony wszyscy inni zaniżony? I CBOS nie jest stronniczy.- dobre.
 • Tomasz 2019-10-01 12:30:42
  Konfederacja !
 • Premik 2019-09-28 19:45:34
  Tylko potem nie placzcie kolejne lata
 • Arkadio Molares 2019-09-26 04:19:04
  Brednie Konfederacji daje się powyżej 8 %
 • Błażej 2019-09-24 22:30:24
  Konfederacji dajecie tak mało a co 3 zapytany na mieście mówi że głosuje na Konfederacje, nie kłamcie!
 • Wiesiek 2019-09-23 17:59:44
  Jeżeli Konstytucję RP,którą większość społeczeństwa poparła w referendum nazywasz kwachową konstytucją,jesteś nieprzeciętnym prostakiem.Takich ignorantów jest więcej,a to dzięki rządzącym,którzy za nic mają zapisy Konstytucji.Marzy im się taka PiSowska zatwierdzona przez episkopat,a uchwalona pod osłoną nocy.
 • belmondo 2019-09-23 10:34:30
  Kto i ile płacił za te sondaże?
 • Kamil 2019-09-23 04:16:15
  Sondaże to bzdura. Raz dają lewicy 14% raz 5%. Konfederacja dzisiaj 7.5% w innym sondażu 2%. Śmiechu warte.
 • Darek 2019-09-22 15:56:52
  Jak widzę prorządowe sondaże pokazują, że rządowi zależny na zabraniu głosów SLD i danie ich do PSL. Takie rozbieżności w sondażach to nie przypadek.
 • Marcin 2019-09-22 12:34:57
  Konfederacja. Cbos zachowuje się z ankietami jak propaganda Hilary. Ludzie nie dajcie się manipulować że pis coś daje bo się obudzicie z chlebem po 15zł oraz wasze oszczędności życia będą o 60% mniej warte a wasze emerytury to już w ogóle będą gorsze niż teraz

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!