Sondaż wyborczy Młodzi Polacy do Sejmu wybraliby tylko cztery partie

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrałoby wybory do Sejmu, jeśli w głosowaniu wzięliby udział tylko ludzie między 18 a 21 rokiem życia - wynika z sondażu przeprowadzonego na panelu badawczym Ariadna dla portalu o2.pl.

Głosowanie na partię Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało 33,9 proc. badanych.

Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska z wynikiem 17,4 proc.

Do Sejmu weszłyby jeszcze: partia KORWiN (ujęta w badaniu, choć obecnie występuje jedynie jej kontynuacja pod nazwą Wolność) z wynikiem 8,1 proc. oraz Kukiz'15, na który głos chciałoby oddać 5,9 proc. badanych.

Poniżej progu wyborczego uplasowały się: Sojusz Lewicy Demokratycznej (4,8 proc.), Partia Razem (2,6 proc.), Nowoczesna (1,2 proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (1,1 proc,).

Jedna czwarta badanych (25 proc.) nie potrafiła wskazać ugrupowania politycznego, na które chciałaby oddać głos.

Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem metody CAWI w dniach 3 sierpnia do 24 września 2018 roku na ogólnopolskiej próbie 8545 osób dobranej z panelu Ariadna.

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 33.9%
KW Platforma Obywatelska RP - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 17.4%
KORWIN - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 8.1%
KWW Kukiz'15 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 5.9%
Sojusz Lewicy Demokratycznej - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 4.8%
KW Partia Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 2.6%
KW Nowoczesna - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 1.2%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 1.1%

KOMENTARZE (9)

 • tak 2018-10-03 22:04:53
  Rzekomo ma być nadprodukcja inżynierów ? Program rozwoju nauki polskiej przedstawiony przez Gowina zawiera ogólne prognozy i zapotrzebowania absolwentów. Natomiast uczelnie wyższe w ramach ustawy o szkol. wyższym posiadają uprawnienia pozwalające otwierać takie kierunki studiów na jakie jest zapotrzebowanie w określonym regionie, wojew. czy aglomeracji. W tej sprawie dużo zależy od mądrości i przenikliwości i przewidywania władz uczelni, rektorów, senatu kadry profesorskiej. Niestety nadal na wielu uczelniach istnieją skostniałe układy, układziki, kumoterstwo i nepotyzm, które nie pozwalają na nowoczesne zarządzanie uczelnią zgodnie oczekiwaniami nauczających i studentów oraz zgodnie z potrzebami państwa, regionu i określonych dziedzin życia społeczeństwa. Na wielu uczelniach bolszewia ma się dobrze, jakby czas się zatrzymał i nadal w tych uczelniach zarządzają jak w latach osiemdziesiątych. Ten system pracy i działania nauki wymaga zmian. A konkretny przykład to krakowski UP - to była kiedyś "czerwona uczelnia", a dziś jest post czerwona, vide : choćby wykaz przyznanych doktoratów h. c.
 • Murek 2018-10-03 20:28:12
  Do Polska Nieujarzmiona: Faworyzowanie ścisłowców robią też obecny rząd. Min. Gowin nie ukrywa że reforma ma uderzyć w nauki humanistyczne i społeczne, żebyśmy mogli mieć wielu inżynierów. I dobrze, za dekadę będzie taka nadprodukcja inżynierów, że to oni będą zasilać listy bezrobotnych.
 • tak 2018-10-03 16:21:38
  Gdyby lewactwo i bolszewia nie fałszowały historii Polski i świata, w czasie ostatnich 70 lat, to świadomość historyczno-polityczna młodego pokolenia byłaby większa. Ale idzie ku lepszemu, bo rząd Zjedn. Praw. prowadzi prawdziwą edukację historyczną, która przyniesie efekty i to jest zasługa m.in niezastąpionej minister Zalewskiej.
 • belmondo 2018-10-03 15:43:40
  Ło boże !
 • Polska Nieujarzmiona 2018-10-03 15:40:24
  Do pis-mac: Problemy z historią Polski wśród młodego pokolenia Polaków wynikają z tego naszego wspaniałego systemu edukacji, który był za Platformy Obywatelskiej. W Gimnazjach brak edukacji o II Wojnie Światowej - Podręczniki kończyły się na wiedzy o czasach napoleońskich. W Liceum z kolei wprowadzono projekt Przyroda - polega to na tym, że młodzi ludzie, którzy są lepsi z przedmiotów humanistycznych musieli chodzić na Przyrodę, jest to zbiór Geografii, Biologii, Chemii i Fizyki w jednym. Jak stare przysłowie brzmi - kilka srok za ogon nie złapiesz i tak było tutaj, ci ludzie mają przeważnie bardzo słabą wiedzę z tych czterech przedmiotów. Z kolei ścisłe umysły miały przedmiot jak Historia i Społeczeństwo czyli WOS i Historia w jednym i też jak można się tego domyślić program realizowany bardzo powierzchownie. Reformy edukacji za rządów PO-PSL okaleczyły młodych ludzi i takie są tego efekty, że nie znamy podstawowych dat z historii, kompromitujemy się i ośmieszamy i nie jest to wina Polaków, a tych, którzy tą Polską rządzili, PO faworyzowało tylko osoby o umysłach ścisłych - matematyków, fizyków, informatyków, chemików, biologów, a humanistów miało gdzieś, zawsze byli oni uznawani za niepotrzebnych, ale trzeba wiedzieć, że bez humanistów nie byłoby wrażliwości, sztuki i twórczości, nie byłoby zawodów zaufania społecznego, nauczycieli, psychologów, pediatrów, pedagogów itp., a nie oszukujmy się te zawody były i są potrzebne, ze wsparcia tych specjalizacji korzysta dużo ludzi
 • pis-mac 2018-10-03 15:02:13
  Do Polska Nieujarzmiona: Rozmawiałem z kilkoma młodymi narodowcami przy okazji marszu 11 listopada. Ich znajomość historii Narodowej Demokracji jest żenująca. Żaden z nich nie wiedział kim był Dmowski, za to znakomicie sprzedawali gadżety reklamowe. Widzę że szanowny pan żyje złudzeniami.
 • BBB 2018-10-03 15:01:57
  Do X37: Najlepsza nauka życia jest wówczas, gdy zaczynasz być na własnym utrzymaniu, masz rodzinę na utrzymaniu, kredyty do spłacenia, opłaty, posyłasz dzieci do szkoły itp.. Wówczas dopiero życie weryfikuje pogląd na świat. Poglądy młodych ludzi w wieku 18 - 21 potrafią się wówczas zmienić o 180 stopni, więc bez zbędnej euforii tu proszę. Pozdrawiam.
 • Polska Nieujarzmiona 2018-10-03 14:06:22
  No i chwała młodym ludziom, że nie dają się nabrać. A co z Ruchem Narodowym, podejrzewam, że zająłby on miejsce na równi z Korwinem, albo nawet odrobinę go wyprzedził o 2-4%. Młodzi Ludzie absolutnie nie są ślepi i głupi, nigdy w to nie wątpiłem, internet jest dla nich kopalnią wiedzy, pod warunkiem, że jest odpowiednio użytkowany. Nic dziwnego, że ustawa o prawie autorskim w sieci została przegłosowana w Parlamencie Europejskim, bo nie podoba się liberalno-lewicowym środowiskom, że młodzi ludzie mądrzeją, że zdobywają wiedzę i zdrowy światopogląd i to im nie w smak, bo woleliby widzieć na ulicach naćpaną hołotę i prostactwo zepsute i zdemoralizowane od ateizacji i seksualizacji życia zamiast Polską elitę i inteligencję, pełną kultury, bogatego słownictwa i życiowej mądrości, która zapewniłaby nam bezpieczne jutro i wspólne dobro. Media, Marketing, Cyfryzacja i Przemysł technologiczny próbują ujarzmić młodych ludzi swoimi dzikimi zapędami, a oni się na nich wypinają i dobrze. Skoro media mogą oszukiwać, niech poznają jak to jest na odwrót, kiedy to ludzie będą kłamać media. Skoro marketing przy pomocy cyfryzacji perfidnie odziera nas z wszelakich danych osobowych i coraz to szerszych jego połaci to niech marketingowcy poznają jak to jest, niech przetestują na siebie samych, czy lubią inwigilację, brak prywatności. A przemysł technologiczny niech nie zastępuje pracy ludzi na siłę robotami i algorytmami bo ludzie chcą pracować, a nie być pozbawiani pracy.
 • X37 2018-10-03 13:52:54
  I to byłaby najlepsza nauka życia dla tych rozpieszczonych dzieciaków które uważają że w razie czego zawsze stąd mogą wyjechać tam gdzie za samą obecność dostaną górę złota.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.215.79.204
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!