Sondaż wyborczy Nadchodzące wybory mogą odbyć się przy sporej frekwencji

Pod koniec sierpnia zamiar uczestniczenia w nadchodzących wyborach zadeklarowało 77 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS. Nadchodzącym głosowaniem interesuje się 72 proc. ankietowanych, przy czym w przypadku 40 proc. badanych zainteresowanie to jest duże.

Z przeprowadzonego pod koniec sierpnia badania CBOS wynika, że na mniej więcej półtora miesiąca przed wyborami parlamentarnymi nadchodzącym głosowaniem interesuje się 72 proc. ankietowanych, przy czym w przypadku 40 proc. badanych zainteresowanie to jest duże. 27 proc. badanych deklaruje, że nie interesuje się jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu.

Z sondażu wynika, że najbardziej zainteresowani nadchodzącym głosowaniem są, według ich własnych deklaracji, wyborcy "Lewicy". W przypadku elektoratów Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej zainteresowanie jest podobne, z niewielką przewagą sympatyków KO. O wyraźnie słabszym zaangażowaniu w to głosowanie można mówić przede wszystkim w odniesieniu do wyborców zamierzających głosować na PSL-Koalicję Polską.

Pod koniec sierpnia zamiar uczestniczenia w nadchodzących wyborach zadeklarowało ponad trzy czwarte uprawnionych do głosowania (77 proc.).

Najbardziej pewni swego udziału w wyborach są zwolennicy PiS, KO i "Lewicy". Co najmniej trzy czwarte elektoratów tych ugrupowań jest całkowicie pewne, że weźmie udział w nadchodzącym głosowaniu (odpowiednio 79 proc., 77 proc. i 75 proc.).

CBOS zapytał także ku jakim innym partiom czy komitetom wyborczym skłaniają się zdeklarowani wyborcy poszczególnych ugrupowań i na które mogliby ewentualnie przenosić swoje głosy. 48 proc. badanych chcących głosować na konkretne komitety nie widzi żadnej alternatywy w pozostałych partiach czy blokach partii.

14 proc. osób, jeśli z jakichś względów miałyby nie głosować na popieraną dziś formację, gotowych byłoby przenieść swe głosy na komitet wyborczy firmowany przez PSL i Kukiz'15. Kolejne miejsca wśród relatywnie najczęściej branych pod uwagę ugrupowań "drugiego wyboru", ze zbliżoną liczbą wskazań zajmują: KO (9 proc.), "Lewica" (8 proc.) oraz Bezpartyjni i Samorządowcy (7 proc.).

Z badania wynika, że pozostałe komitety - Konfederacja Wolność i Niepodległość, a zwłaszcza rządzący PiS mają już całkiem ograniczone możliwości poszerzenia swego stanu posiadania o głosy wyborców innych ugrupowań (odpowiednio 4 proc. i 2 proc. wskazań).

Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że wynik nadchodzących wyborów da się przewidzieć, jedynie 19 proc. badanych nie podejmuje się dokonać takiej prognozy. Według intuicji niemal wszystkich podejmujących się prognozy, zwycięzca nadchodzących wyborów parlamentarnych może być tylko jeden - Prawo i Sprawiedliwość. Wyborczy tryumf rządzącej koalicji przewiduje aż 77 proc. ogółu ankietowanych. Zupełnie nieliczni sądzą, że może wygrać Koalicja Obywatelska (3 proc.) lub jakiś inny komitet (1 proc.).

Pewni wyborczego zwycięstwa popieranego ugrupowania są zwolennicy PiS - niemal wszyscy spośród nich wierzą w zwycięstwo w październikowym głosowaniu rządzącej aktualnie partii (95 proc.).

Porażkę "swoich" komitetów wyborczych i prawdopodobnie powtórne rządy PiS w kolejnej kadencji prognozują również w zdecydowanej większości elektoraty PSL-Koalicji Polskiej (76 proc.), "Lewicy" (75 proc.) i Koalicji Obywatelskiej (70 proc.). Również wyborcy niezdecydowani, niemający jeszcze określonych preferencji wyborczych, w wyraźnej większości przewidują zwycięstwo rządzącej formacji (63 proc.). Podobnego zdania jest także ponad połowa osób biernych politycznie, niewybierających się na najbliższe wybory (55 proc.).

CBOS wskazuje, że w sumie ponad dwie trzecie dorosłych Polaków lęka się o przyszłość polityczną kraju i żywi jakiegoś rodzaju obawy związane z wynikiem październikowych wyborów do Sejmu i Senatu. 19 proc. badanych podchodzi do wyniku wyborczego dość obojętnie lub wychodzi z założenia, że zawsze jakoś to będzie i nie ma żadnych obaw związanych ze zwycięstwem któregokolwiek komitetu wyborczego. 10 proc. deklaruje brak opinii w tej sprawie.

Polacy w takim samym stopniu obawiają się wyborczego zwycięstwa PiS, jak i skądinąd nieoczekiwanego przez nich zwycięstwa KO (po 28 proc. wskazań). 9 proc. badanych boi się zwycięstwa "Lewicy". Zupełnie nieliczni żywią obawy związane z ewentualnym zwycięstwem jakiegoś innego komitetu wyborczego.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 22-29 sierpnia 2019 roku na liczącej 974 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.59.38
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!