PARTNERZY PORTALU

Sondaż wyborczy Najnowszy sondaż popracia partii. Kolejne tąpnięcie popracia dla PiS

 • Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS dot. preferencji partyjnych w ostatniej dekadzie października, gdyby nie było pandemii i wybory parlamentarne odbywały się właśnie teraz, wzięłoby w nich udział 72 proc. dorosłych Polaków, czyli o 6 pkt proc. mniej niż na przełomie września i października.
 • 16 proc. nie wzięłoby udziału w wyborach (o 3 pkt proc. więcej niż w ostatnim badaniu). Niezdecydowanych było 12 proc. (wzrost o 3 pkt proc.).
 • Nadal najsilniejszym ugrupowaniem pozostaje koalicja rządząca, która odnotowała jednak największy spadek poparcia.

Nadal najsilniejszym ugrupowaniem pozostaje koalicja rządząca, która odnotowała jednak największy spadek poparcia. Na Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami, Porozumieniem i Solidarną Polską, oddałoby głos 31 proc. badanych, co oznacza spadek o 9 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania. Według autorów badania, wpływ na taką zmianę w poparciu dla PiS miały przede wszystkim "wydarzenia z trzeciej dekady października".

CBOS podkreśla, że największy spadek poparcia koalicja rządząca odnotowała wśród osób od 18. do 25. i od 25. do 34. roku życia (odpowiednio: 16 i 15 pkt proc.). Duży spadek odnotowano także wśród osób w wieku przedemerytalnym: 17 pkt. proc. Jako istotne zostały wskazane spadki poparcia wśród respondentów w najmniejszych miastach (12 punktów) oraz na wsi -10 punktów), a także wśród ludzi z wykształceniem średnim (11 punktów) oraz podstawowym lub gimnazjalnym (10 punktów). Niemniej, grupą o największym spadku okazały się osoby o najniższych dochodach, do 1000 zł na osobę - w tej grupie CBOS odnotował 26 pkt proc. spadku poparcia dla Zjednoczonej Prawicy.

Najczęściej wskazywanym ugrupowaniem opozycyjnym jest Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) z poparciem 18 proc.; tym samym odnotowała ona wzrost o 2 pkt proc. w stosunku do ostatniego badania.

Na trzecim miejscu uplasowało się ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050 z poparciem 10 proc. Podobnie jak KO, odnotowało ono wzrost o 2 punkty procentowe.

Na Lewicę (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Lewica Razem) oddałoby w październiku głos 7 proc. deklarujących udział w wyborach, co oznacza wzrost poparcia o 2 pkt proc. Bez zmian pozostało poparcie dla Konfederacji (KORWiN, Ruch Narodowy, Braun), które wynosi 8 proc. "Konfederacja to jedyne ugrupowanie, które na spadku poparcia dla rządzącej formacji nic nie zyskało" - zauważa CBOS.

Poza parlamentem pozostałoby PSL (Koalicja Polska, czyli PSL i Kukiz'15) popierane przez 4 proc. ankietowanych (wzrost o 1 punkt).

Jak wskazuje CBOS, w trakcie prowadzenia badania, 22 października Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie niekonstytucyjności eugenicznych przesłanek przerywania ciąży; do ogłoszenia tego wyroku TK włącznie przeprowadzono 157 wywiadów, co stanowi 15 proc. ogółu zrealizowanych ankiet. "Zatem osoby te deklarowały swoje sympatie partyjne w innej sytuacji niż te, które odpowiadały na pytanie o preferencje partyjne po tym wydarzeniu, a zwłaszcza po pojawieniu się masowych protestów związanych z tym orzeczeniem i jego skutkami prawnymi" - zaznaczono.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 19-29 października na reprezentatywnej liczącej 1040 osób, badanych osobiście, telefonicznie i przez Internet - metodami CAPI, CATI i CAWI.

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 31%
Koalicja Europejska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 18%
Polska 2050 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 10%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 8%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 7%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 4%

KOMENTARZE (34)

 • BŁAŻEJ 2020-11-29 12:27:19
  Bóg z Wami ateiści w czasie kiedy każdy z Was stanie przed ścianą końca, bezsensownie przeżytego bez Boga życia. Pozostaje wiara w bezgraniczne miłosierdzie Stwórcy.
 • Bombel 2020-11-18 23:04:12
  Jak chory to kraj gdy po tym wszystkim nadal 31% chce na nich głosować
 • Rts 2020-11-17 22:16:05
  O ile mnie pamięć nie myli już jakieś partie obiecywały obniżenie podatków kiedyś .....
 • Reasumując co nieco odrobinę 2020-11-03 20:52:50
  31% PIS - No jeżeli sondaż CBOS-u daje tak niski wynik partii rządzącej to znaczy się, że nie jest kolorowo, a ta sondażownia sympatyzuje z obozem rządzącym. PIS-owi owszem spadło ale w zależności od sondaży ich poparcie oscylowałoby w przedziale 32-36%, toteż nawet zaufany CBOS trochę zaniżył. 18% Koalicja Obywatelska( nie Europejska - błąd w sondażu) - wynik też i w tym przypadku zaniżony, sądziłbym, że KO ma przedział 21-23% i takiż utrzymuje. 10% Polska 2050 - sondaż najwidoczniej podkradł dwóm głównym siłom poparcia, no chyba, że zaufanie społeczne znowu wiedzie ludzi na manowce - Palikot, Petru, Biedroń i teraz Hołownia? Ludzie serio? W dalszym ciągu ufacie w te sztucznie preparowane pod publikę tzw. "trzecie siły"? Nie bądźcie naiwni, nie łudźcie się po raz kolejny. 8% Konfederacja - no tak, jak zwykle pokazane jest, że ta siła znowu drepcze w miejscu - ta akurat!. Ruch Hołowni nic konkretnego jeszcze nie zrobił i ma pompowane aplauzy i rozdmuchaną aurę prestiżu, tak jak niegdyś poprzednicy, którzy to mienili się być "trzecimi siłami". 8% to jest minimum jakie Konfederacja osiąga, myślę, że spokojnie dobija już do 12%. 7% Lewica - raczej bez zmian, SLD i Wiosna mają wspólnie właśnie tyle, dodać do tego partię Razem i mamy mniej więcej ich wynik z wyborów do sejmu, czyli dwucyfrowy raczej jest. 4% PSL - czy bez Kukiz '15 czy z - to nie ważne, jedno jest pewne - ta kadencja może być dla PSL-u kadencją ostatnią, niknie w oczach, a szczególnie po ostatnich dynamicznych wydarzeniach w kraju, gdzie nie mogą się jasno określić jaką stronę trzymają, ich centryzm, chadeckość wypada kompletnie blado.
 • Gong 2020-11-03 20:31:11
  0 podatków, to 0 inwestycji. Jak chcesz mieć marną służbę zdrowia to nie płać podatków, będą dostawać mniej kasy. Szczególnie w czasach Covida. Konfederacja głosi skrajnie prawicowe poglądy, obecnie głównie homofobiczne i seksistowskie, dlatego na nich nie głosujemy panie, co nigdy się nie uczył ortografii.
 • PAWEL KOSINSKI 2020-11-03 20:04:27
  tak samo jak popieranie jakichkolwiek socjalistow czemu ludzie nie wychodz na ulice jak wam podatlki podnasza?
 • PAWEL KOSINSKI 2020-11-03 20:01:16
  ludzie czemu nie glosujecie na konfederacje ??? nie chcecie placic niskich podatkow czy co? jestem bardzo ciekawy moze mi kos odpowie? sam nie mieszkam w Polsce od 15 lat wiec ciezko mi ogarnac
 • Marek 2020-11-02 18:58:48
  Niedługo będą kolejne strajki, mężczyźni będą protestować przed świętami, nie będzie alimentów, zasiłków dla samotnych matek, obowiązkowa intercyza na 15 lat po ślubie oraz obowiązkowy test ciążowy po urodzeniu dziecka, zablokujemy wszystko razem z dostawami prądu, wody i sieci ciepłowniczej, oraz wszystkie branże zdominowane przez mężczyzn. Wtedy Kaczyński będzie musiał odpuścić, a wszystkie postulaty muszą zostać spełnione.
 • "popracia" 2020-11-02 18:22:04
  "popracia"
 • gesia 2020-11-02 12:43:27
  CBOS na zamówienie kaczafiego pisze głupoty. Hołownia rośnie w siłę. Wszystko będzie rosło w ich sondażach, żeby pokazać, że KO nie za bardzo idzie w górę. Oj jak oni cierpią, że nie ma jeszcze jednej partii o podobnym profilu jak KO. To poparcie dla PiS to też wyimaginowane.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!