Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Najnowszy sondaż: w Sejmie PiS, PO i Wiosna

Wśród Polaków, którzy w lipcu zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem - 39 proc. poparcia. W porównaniu do ankiety z poprzedniego miesiąca jest to wzrost poparcia o 5 punktów procentowych.

Na drugim miejscu, z 26 proc. poparciem, uplasowała się Platforma Obywatelska, co oznacza wzrost w ujęciu miesięcznym o 2 pkt. proc.

Do Sejmu dostałaby się jeszcze Wiosna Roberta Biedronia, uzyskując 5 proc. poparcia; rezultaty Wiosny zanotował w ciągu miesiąca spadek o 3 punkty procentowe.

Kukiz'15, na który chciało głosować 4 proc. wyborców, zanotował spadek o 3 punkty procentowe (w czerwcu było to 7 proc.), co w tym wypadku spowodowało, że w tym miesiącu ugrupowanie nie przekracza progu wyborczego

W lipcu do Sejmu nie dostałyby się również: SLD (3 proc.), Nowoczesna (3 proc.), PSL (2 proc.), Wolność (2 proc.) i Razem (1 proc), a także Zieloni, którzy uzyskali poparcie poniżej 1 proc.

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 15 proc. nie potrafi zdecydować, na kogo oddałoby głos. Jest to wynik o 3 punkty procentowe wyższy niż w czerwcu.

W lipcu 63 proc. badanych zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu, przy czym 31 proc. jest zdecydowana w tej kwestii, a 32 proc. z nich raczej przystąpiłoby do głosowania. Przeciwne stanowisko wyraża 27 proc. respondentów, 16 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 11 proc. osób mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 10 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

W lipcu Kantar pytał respondentów o poparcie dla partii i ugrupowań politycznych nie uwzględniając po stronie opozycji żadnych koalicji - deklaracje polityczne dotyczące tych koalicji pojawiły się drugiej połowie miesiąca.

"Jeśli do skutku dojdą planowane koalicje, to układ głosów może być w miarę korzystny dla partii, które połączą swoje siły. Warto pamiętać, że nadal pozostaje spory odsetek niezdecydowanych. Są to częściej kobiety niż mężczyźni, najmłodsi wyborcy, ci w wieku 18-24 lata, mieszkańcy miast 20-100 tys. mieszkańców, osoby z regionu pomorskiego" - napisali autorzy badania.

Badanie przeprowadzono w dniach 12 - 17 lipca tego roku, na próbie ogólnopolskiej 974 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=615 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach), techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

KW Prawo i Sprawiedliwość 39%
KW Platforma Obywatelska RP 26%
Partia Wiosna Roberta Biedronia 5%
KWW Kukiz'15 4%
Sojusz Lewicy Demokratycznej 3%
KW Nowoczesna 3%
Komitet Wyborczy PSL 2%
Partia Wolność 2%
KW Partia Razem 1%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (9)

 • ozone 2019-07-25 07:11:59
  Pytanie niepolityczne - dlaczego żaden z sondaży nie ujmuje Konfederacji ? Zachodzę w głowę,przecież skoro startowali do PE chyba naturalnym zdaje się sondowanie takiej jakby nie było będącej na progu wyborczym siły politycznej ?
 • Lolek 2019-07-24 21:45:28
  Do jerry: Wytłumacz nam tutaj wszystkim czemu jesteś idiotą i jak ci się z tym żyje? Komentować natomiast należało by zidiocenie tego narodu, bo czytając wypociny takich orłów o IQ liścia jak ty to jest wręcz konieczne !!!
 • jerry 2019-07-24 16:20:31
  Kantar Public 17.07.: PiS 39.0% - 272m, PO 26,0% - 171m, Wiosna 5,0% - 16m, MN – 1m. Co tu komentować. Idzie jak po maśle.Nawet Kantor Public to widzi. PiS utrzymuje wysoki kurs, PO daleko w tyle,Wiosna na krawędzi progu a reszta szkoda gadać, ale sytuacja teraz inna. Nastała moda na koalicje. Już wiadomo z późniejszych sondaży, że jest tak samo jak było, a wybory za dwa miesiące z okładem, a rozmowy w terenie z elektoratem są dla totalnych pasmem cierpień i kompromitacji.
 • ZorganizowanaGrupaPrzestę 2019-07-24 07:04:46
  Do KurewstwY i złodziejstwo: Ograniczacją społeczeństwu wolność, w związku z należnymi im odszkodowaniami związanymi z modernizacji gruntów rolnych wszystkich klas w obszarach wiejskich na mieszkalne . W Polsce kryzys związany ze suszą,z każdym rokiem temperatury będą wyższe, związane ze zmianami klimatycznymi, jedynie jakiekolwiek plony mogliśmy uzyskać na najcenniejszych gruntach(najwyższych klas) które we wschodniej Polsce zmieniliście na ogromne aglomeracje mieszkalne, ludziki niewolnicy bez żadnych praw będą ze sraką w tyłku płacić podatek od nieruchomości za grunty nie wyłączone z produkcji rolnej (Dz.U. z 2016roku poz 585),Sejm znowelizował ustawę PiS podsuniętą przez zorganizowaną grupę przestępczą Mazurek o obrocie ziemią rolną. Mogliście żyć godnie do końca życia z należnych odszkodowań, które z pewnością przekroczyłyby wartość gruntów w jakie was wkręcili oszuści.
 • Gość54321 2019-07-24 03:53:57
  Czy redakcja zdaje sobie sprawę, że istnieje coś takiego jak inicjatywa obywatelska 1polska.pl? Struktury w budowie! Precz z partyjniactwem!
 • blok solidnej prawicy 2019-07-24 03:02:25
  Kukiz '15, Bezpartyjni Samorządowcy, Polska Fair Play, partia POLexit, Wolność, Ruch Narodowy, Grzegorz Braun, Marek Jakubiak, Robert Majka, Kaja Godek, Piotr Liroy-Marzec - te osoby, ugrupowania i wszelkie inne siły prawicowe, konserwatywne, które mają ze sobą dużo wspólnego powinny połączyć się ponad podziałami. To nie są żarty, wybory parlamentarne na jesieni to bardzo ważna sprawa dla Polski. Tylko będąc dużą siłą, potężnym blokiem zapracujecie na poparcie powyżej 12% poparcia. Dzieląc się zaś na mniejsze fragmenty ryzykujecie powtórką z rozrywki, jak to było w przypadku wyborów do europarlamentu. Nawet lewica lepiej się ze sobą dogaduje i potrafi się zjednoczyć, na prawdę Panowie i Panie nie zachowujcie się jak dzieci w piaskownicy tylko myślcie o dużym bloku, wspólnym zjednoczeniu właśnie pod nazwą Konfederacja. To będzie szeroka koalicja sił prawicowych, wolnościowych, narodowych i demokracji bezpośredniej. Tego chcą wyborcy, którzy są sceptycznie nastawieni wobec PIS a mają wiele z wami wspólnego, oczekują waszego zjednoczenia. Pokażmy, że istnieje alternatywna prawica, z krwi i kości Polska. To będzie siła, która będzie godnym oponentem PIS, merytorycznym i rzeczowym blokiem mocnej i rześkiej prawicy, takiej, która ma inteligencję i humor i która nie boi się mówić o tematach trudnych i kontrowersyjnych, wierzę, że takich wyborców jest naprawdę dużo, którzy chcą by powstała taka siła, bo PIS patrząc na opozycję tylko ziewa, jest znudzony i pewny swojego zwycięstwa.
 • KurewstwY i złodziejstwo 2019-07-23 22:18:21
  PiSdokracja naopierdala w samozachwyt wada, dobre. Mazurek nakłaniała prawice i zjebanego Kaczora do głosowania nad Ustawą sztandarowąPSL z 27lutego 2012 roku( Dz.U.2013 Poz 503),Znowelizowane przepisy miały rozwiązać problemy w orzecznictwie Sądów Administracyjnych poprzez dodanie w art. 7 ustęp 3a, który jednoznacznie określa strony w postępowaniu o udzielenie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych, gdzie stroną o zmanię klasyfikacji gruntów był Wójt, Burmistrz czy Prezydent Miasta,lecz w wyniku prac geodezyjnych na gruncie bez podpisu właścicieli pod operatami nie można było wprowadzać zmian w ewidencji gruntów, czy też bez wniosku właścicieli nieruchomości lub wieczystych użytkowników(Prezydent podpisał ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność),tym bardziej wprowadzać zmiany w księgach wieczystych, mimo przepchnięcia ustawy w przedmiocie łamania praw człowiek doszło do najcięższych przestępstw w urzędach użyteczności publicznej, pod projektem do zaopiniowania podpisali się Józef Zych , Piechociński Janusz , Pawlak Mirosław , Pawlak Waldemar , Jana Łopata, Kłopotek Eugeniusz , Sawicki Marek, Bury Jana, Goś Marek, Borawski Edmund , Borkowski Krzysztof , Górczyński Jarosław , Grzeszczak Eugeniusz ,Kalemba Stanisław , Kasprzak Mieczysław , Racki Józef , Smolarz Henryk , Sosnowski Zbigniew , Sztorc Andrzej , Łuszczak Mieczysław . Maliszewski Mirosław , Ozga Krystyna, Stefaniuk Franciszek Jerzy, Tokarska Genowefa, Walkowski Piotr, itd.
 • (...) i złodziejstwo 2019-07-23 22:15:36
  PiSdokracja naopierdala w samozachwyt wada, dobre. Mazurek nakłaniała prawice i (...) Kaczora do głodowania nad Ustawą sztandarowa PSL z 27lutego 2012 roku( Dz.U.2013 Poz 503),Znowelizowane przepisy miały rozwiązać problemy w orzecznictwie Sądów Administracyjnych poprzez dodanie w art. 7 ustęp 3a, który jednoznacznie określa strony w postępowaniu o udzielenie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych, gdzie stroną o zmanię klasyfikacji gruntów był Wójt, Burmistrz czy Prezydent Miasta,lecz w wyniku prac geodezyjnych na gruncie bez podpisu właścicieli pod operatami nie można było wprowadzać zmian w ewidencji gruntów, czy też bez wniosku właścicieli nieruchomości lub wieczystych użytkowników(Prezydent podpisał ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność),tym bardziej wprowadzać zmiany w księgach wieczystych, mimo przepchnięcia ustawy w przedmiocie łamania praw człowiek doszło do najcięższych przestępstw w urzędach użyteczności publicznej, pod projektem do zaopiniowania podpisali się Józef Zych , Piechociński Janusz , Pawlak Mirosław , Pawlak Waldemar , Jana Łopata, Kłopotek Eugeniusz , Sawicki Marek, Bury Jana, Goś Marek, Borawski Edmund , Borkowski Krzysztof , Górczyński Jarosław , Grzeszczak Eugeniusz ,Kalemba Stanisław , Kasprzak Mieczysław , Racki Józef , Smolarz Henryk , Sosnowski Zbigniew , Sztorc Andrzej , Łuszczak Mieczysław . Maliszewski Mirosław , Ozga Krystyna, Stefaniuk Franciszek Jerzy, Tokarska Genowefa, Walkowski Piotr, itd.
 • Alternatywna siła prawicy 2019-07-23 20:18:51
  No tak, powyższy wykres pokazuje, że gdyby nie było żadnych koalicji to jedynie PIS i PO mogłyby spać spokojnie, bo tylko one miałyby pewność tego, że są w sejmie. Jednakże scena polityczna zdominowana tylko przez ten duopol PO-PIS byłaby nudna i nie uwzględniałaby realnych preferencji politycznych wyborców. To czego należałoby się obawiać do nadchodzących wyborów to nie tylko bardzo dobry wynik PIS ale przede wszystkim powrotu lewicy, która się łączy, która się odradza. Liberałowie, centryści i chadecy na Polskiej scenie politycznej odnotowują spadki poparcia, a lewica zostaje z powrotem wygrzebywana z podziemi. Uwypukla się zatem podział Polski na Prawą i Lewą stronę. Szczęście, że Polsce nie odbiło na tle politycznej poprawności tak jak krajom zachodu czy północy Europy. U nas w dalszym ciągu takie kwestie jak wiara, tradycje, dom, rodzina pozostają na topie czy się to komuś podoba czy nie, tak samo jak konserwatyzm, patriotyzm to także bardzo ważne wartości. Bardzo ważne aby w sejmie znalazły się środowiska wolnościowe, narodowe oraz demokratów bezpośrednich, aby tworzył się silny front różnych osobistości i ugrupowań, które dołączą do Konfederacji, które podzielają wspólne wartości ale jednocześnie są sceptycznie nastawione wobec działań i zmian jakie wprowadzał i wprowadza PIS. Alternatywna prawicowa siła jest potrzebna, tego na pewno oczekują wyborcy, że powstanie godny PIS przeciwnik, merytoryczny i rzeczowy oponent rozmawiający na trudne i kontrowersyjne tematy, tyle

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.179.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!