Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Największymi optymistami zwolennicy PiS i Kukiz'15

Największymi optymistami są zwolennicy PiS, a także Kukiz’15. Najgorsze nastroje panują wśród zdeklarowanych wyborców PSL, PO i Wiosny - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika także, że nastroje ogółu społeczeństwa są dziś najlepsze od 1996 r.

CBOS w badaniu opublikowanym w sierpniu porównał nastroje elektoratów partii cieszących się największym poparciem społecznym. W analizach uwzględniono osoby zamierzające głosować, ale też niezdecydowane kogo poprzeć oraz niegłosujące.

Centrum zadało respondentom pytania mierzące ich nastroje społeczne, w tym ich oceny i prognozy ogólnej sytuacji w kraju, sytuacji gospodarczej, politycznej, sytuacji w zakładzie pracy oraz poziomu życia rodziny.

"Zdecydowanie największymi optymistami są zwolennicy rządzącej partii. Wyraźnie lepiej niż pozostałe elektoraty postrzegają sytuację w kraju zwolennicy Kukiz'15. Najgorsze nastroje panują wśród zdeklarowanych wyborców PSL, PO i Wiosny" - ocenili badacze CBOS.

W przypadku elektoratów tych ostatnich ugrupowań - jak wynika z badania - poziom pesymizmu jest istotnie większy niż wśród niezdecydowanych, na kogo głosować, oraz biernych politycznie - niezamierzających uczestniczyć w wyborach parlamentarnych.

Wskaźnik optymizmu - mierzony na skali od 0 (maksymalny optymizm) do 2 (maksymalny pesymizm) - wyniósł dla elektoratu PiS 0,50, a dla elektoratu Kukiz'15 - 0,75. W przypadku elektoratu KORWiN jest to 0,90; Wiosny - 0,97; PO - 1,03; a PSL - 1,04. Wynik dla niezdecydowanych na kogo głosować wyniósł 0,84, a dla niezamierzających głosować 0,86.

Jednocześnie badacze skonkludowali, że wśród ogółu badanych, sumaryczny wskaźnik optymizmu-pesymizmu wyniósł 0,78 i "był znacząco niższy nie tylko niż cztery lata temu (0,97), ale także we wszystkich uwzględnionych w badaniu okresach poczynając od roku 1996".

"Oznacza to, że nastroje społeczne są obecnie wyraźnie lepsze niż rejestrowane w latach dziewięćdziesiątych i na początku minionej dekady, a także istotnie lepsze niż notowane przed pięcioma i dziewięcioma laty. Wzrost optymizmu wynika przed wszystkim z poprawy opinii o stanie gospodarki oraz polepszenia ocen poziomu życia. Poprawa dotyczy jednak wszystkich aspektów ocen i prognoz" - napisano w podsumowaniu badania.

Dane pochodzą z dwóch badań "Aktualne problemy i wydarzenia" (348 i 349) przeprowadzonych metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI), na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski. Badanie 348 zrealizowano w dniach 16-23 maja 2019 r. na próbie liczącej 1138 osób, badanie 349 - w dniach 6-13 czerwca 2019 r. na próbie 1115 osób.

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (14)

 • Tylko pis 2019-09-04 18:31:52
  Do §.beda siedziec.: jaki (...) troll.. Tez chorych przyjmuja
 • piotr 2019-08-12 09:30:52
  konfederacja
 • 66553 2019-08-11 00:11:17
  To Rząd, który troszczy się o obywateli i Państwo, więc wskaźnik optymizmu ma tendencję zwyżkową. Tak trzymać dalej, dalej i dalej.
 • Max 2019-08-10 10:53:11
  Do Romek: Myślisz ze gdy wygra Platforma to co stanie się z tymi pieniędzmi z 500 + ? Tez je rozdadzą z tym ze nie rodziną z dzieckiem a swoim celebrytą. Ewentualnie będą rządzić tak ze przychody do budżetu będą mniejsze po powstanie znów jakiś mafijny przekręt i pieniądze wypłyną z Polski.
 • §.beda siedziec. 2019-08-10 06:21:56
  Te swinie pisowskie pognac od koryta i za lamanie prawa zlodziejstwo klamstwa wroga prpagande,zniewalanie Sadow (Ziobro i PRL prokurator Piotrowicz) powsadzac do wiezienia,a partie PiS zdelegalizowac "Spolke Srebrna"majatki ktore blizniacy ukradli Polakom skonfiskowac.Wszystkie faszystowskie wybryki karac wiezieniem.
 • Romek 2019-08-09 09:15:15
  Największymi optymistami zawsze są najgłupsi. Nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, nie potrafią choćby w zarysach przewidzieć rozwoju wydarzeń politycznych na najbliższy rok czy dwa - nie mówiąc już o dekadzie. Obecnie, w Polsce, to najliczniejszy elektorat. Pod ten właśnie elektorat gra PiS i swoim populizmem buduje optymizm. Ten elektorat widzi 500+, jednorazową 13-tą emeryturę (tzw. emeryturę wyborczą) i inne bonusy a nie widzi tego skąd się wzięła "kasa" na te bonusy, jak wygląda zadłużenie kraju, ulega łatwo rządowej propagandzie itp. Porównując ten sondaż z innym - określającym wykształcenie elektoratu wg. preferencji wyborczych - wszystko staje się jasne. Często słyszy się wypowiedź "PiS dało to, dało tamto", ale tu nie ma refleksji - PiS niczego nie dało bo niczego nie ma. Jednym zabrało , a innym dało. Zabrało dużo więcej niż dało, bo koszta obsługi tego zabierania i dawania nie są takie znów małe.
 • Miś 2019-08-08 11:02:08
  Do NarodowcyToPopulizmIAdolf: bydło to cie miękkim wackiem r o b... i ło
 • Ala 2019-08-08 06:05:07
  Wyborcy PiS,Kukiza i konfederacji przyjmują tylko jedno źródło informacji, pozostali korzystajac z różnych,mają lepszy ogląd i stąd wyższy poziom pesymizmu.Propaganda robi swoje
 • §.beda siedziec. 2019-08-07 20:38:12
  Ciekawe czy tajemnicza 14 letnia Ukrainka miala pelne usta szybujac ponad chmurami.
 • NarodowcyToPopulizmIAdolf 2019-08-07 13:19:32
  Do Korwin XD: 156 miliardów euro na czysto, tyle Polska dostala od Unii. Korwin Liroye i nazisci niech nie organizują konferencji w budynkach wyremontowanych i docieplonych za Unijne pieniądze. Niech nie jeżdżą unijnymi drogami na wiece. Skoro im tak źle, niech chadzają poboczem, tam gdzie bydła miejsce.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.148.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!