Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Niewielki spadek poparcia PiS, PO i Lewicy. W górę tylko Kukiz' i PSL

W styczniu najwięcej zwolenników ma koalicja rządząca - PiS może liczyć na poparcie 44 proc. pewnych uczestników wyborów; Koalicję Obywatelską popiera 23 proc., Lewicę - 10 proc.; PSL-Kukiz15 może liczyć na 7-proc. poparcie, a Konfederacja na 5 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W styczniu oparcie dla PiS-u deklaruje 44 proc. pewnych uczestników wyborów, co oznacza spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem z przełomu listopada i grudnia.

Głosowanie na KO zadeklarowało 23 proc. ankietowych, czyli o 1 pkt proc. więcej niż w badaniu z poprzedniego miesiąca.

Na trzecim miejscu znalazła się w grudniu Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem), którą popiera 10 proc. Polaków - to spadek o 1 pkt proc. CBOS wyróżnił poparcie dla Nowej Lewicy (która ma powstać z połączenia SLD i Wiosny), wyniosło ono 7 proc. oraz poparcie dla Lewicy Razem, które wyniosło 3 proc.

7 proc. badanych zadeklarowało poparcie dla PSL-Kukiz15 (wzrost o 1 pkt proc). Konfederację popiera 5 proc. badanych, co oznacza spadek o 1 pkt proc.

W styczniu 78 proc. uprawnionych do głosowania zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9-16 stycznia 2020 r. na liczącej 1069 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

KW Prawo i Sprawiedliwość 44%
Koalicja Obywatelska 23%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem 10%
Komitet Wyborczy PSL 7%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość 5%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

  • Maryla. 2020-02-02 14:35:50
    Tylko PIS ma największe poparcie, bo jest czytelne !
  • Typowy sondaż faworyzujący partię PIS 2020-01-17 20:14:32
    44% PIS, 23% KO, 10% Lewica, 7% PSL, 5% Konfederacja. Sondaż CBOS i jak zwykle niczym mnie nie zaskakuje w swojej propagandzie i stronniczości. PIS absolutnie nie ma już tyle ile taki sondaż jak ten tutaj prezentuje, nie byłoby absolutnie przesadą, gdybym stwierdził, że ich poparcie lawiruje między 38-42% poparcia, bo taki wynik uważam na chwilę obecną za prawdziwy, właśnie w takich przedziałach liczbowych, ich elektorat zesztywniał, ustabilizował się. Wynik KO obstawiam na 23-25% maksymalnie. Lewica może mieć w istocie tylko 6-7% poparcia, bo po pierwsze - Wiosna nie istnieje, po drugie partia Razem trzyma się osobno( zobaczymy na jak długo), a samo SLD to faktycznie po 4 latach rozłąki od sejmu może mieć taki przedział wyników jaki prezentuję. W ramach tzw. "Nowej Lewicy" będą ściągać wszystkie mniej lub bardziej lewicowe formacje byle mieć sondażową stabilność na zasadzie "w kupie siła". PSL może liczyć na 5% maksymalnie, pomijając już fakt, że garstka członków z Kukiz '15 ma tam bardzo niewiele do powiedzenia. Konfederacja już na bank ma 8-9% poparcia, choć sondaże nie chcą tego przyznawać. Gdyby tylko Kukiz '15 zechciał się przyłączyć to wspólnymi siłami w sondażach osiągaliby poziom 12-16% poparcia. Na pewno wiele osób oczekiwałoby zjednoczenia sił prawicowych, konserwatywnych, antysystemowych, wolnościowych, w przyszłości mogąc także uwzględniać formacje, które obecnie nie mają swoich przedstawicieli w sejmie. Nowa Lewica pragnie łączyć wszystko co lewicowo-liberalne, bo wiedzą, że jak skrzyżują wszystkie możliwe siły to mogą uzyskać nawet poparcie rządu 17-19%, tylko zatem patrzeć jak będą rozmowy w kierunku dołączenia partii Razem, Zielonych, Inicjatywy Polskiej czy być może nawet Nowoczesnej. Dla partii PO jedynym ratunkiem jest ponowna współpraca z PSL-em, tworząc centrum polityczne, chadecję, umiarkowany konserwatyzm a także lekką prawicowość, wówczas wskaźniki sondażowe na pewno wzrosną do poziomu 27-32% poparcia. Wszystko co lewicowo-liberalne będzie wchłonięte do projektu pt. ''Nowa Lewica'' - czyli SLD, Wiosna, Razem, Zieloni, Inicjatywa Polska, Nowoczesna i ewentualnie pozasejmowe UP, PPS, RSS, SDPL, WIR i jeszcze jakie inne. Prawdziwe, prawe skrzydło sceny politycznej stanowić będzie Konfederacja składająca się nie tylko z Wolności i Ruchu Narodowego ale także z Kukiza '15 i w przyszłości być może innych partii, których przedstawicieli w sejmie nie ma, a wyznają wartości prawicowe, konserwatywne.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.254.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!