Sondaż wyborczy Niewielki spadek poparcia PiS, PO i Lewicy. W górę tylko Kukiz' i PSL

W styczniu najwięcej zwolenników ma koalicja rządząca - PiS może liczyć na poparcie 44 proc. pewnych uczestników wyborów; Koalicję Obywatelską popiera 23 proc., Lewicę - 10 proc.; PSL-Kukiz15 może liczyć na 7-proc. poparcie, a Konfederacja na 5 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W styczniu oparcie dla PiS-u deklaruje 44 proc. pewnych uczestników wyborów, co oznacza spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem z przełomu listopada i grudnia.

Głosowanie na KO zadeklarowało 23 proc. ankietowych, czyli o 1 pkt proc. więcej niż w badaniu z poprzedniego miesiąca.

Na trzecim miejscu znalazła się w grudniu Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem), którą popiera 10 proc. Polaków - to spadek o 1 pkt proc. CBOS wyróżnił poparcie dla Nowej Lewicy (która ma powstać z połączenia SLD i Wiosny), wyniosło ono 7 proc. oraz poparcie dla Lewicy Razem, które wyniosło 3 proc.

7 proc. badanych zadeklarowało poparcie dla PSL-Kukiz15 (wzrost o 1 pkt proc). Konfederację popiera 5 proc. badanych, co oznacza spadek o 1 pkt proc.

W styczniu 78 proc. uprawnionych do głosowania zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9-16 stycznia 2020 r. na liczącej 1069 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 44%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 23%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 10%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 7%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 5%

KOMENTARZE (2)

  • Maryla. 2020-02-02 14:35:50
    Tylko PIS ma największe poparcie, bo jest czytelne !
  • Typowy sondaż faworyzujący partię PIS 2020-01-17 20:14:32
    44% PIS, 23% KO, 10% Lewica, 7% PSL, 5% Konfederacja. Sondaż CBOS i jak zwykle niczym mnie nie zaskakuje w swojej propagandzie i stronniczości. PIS absolutnie nie ma już tyle ile taki sondaż jak ten tutaj prezentuje, nie byłoby absolutnie przesadą, gdybym stwierdził, że ich poparcie lawiruje między 38-42% poparcia, bo taki wynik uważam na chwilę obecną za prawdziwy, właśnie w takich przedziałach liczbowych, ich elektorat zesztywniał, ustabilizował się. Wynik KO obstawiam na 23-25% maksymalnie. Lewica może mieć w istocie tylko 6-7% poparcia, bo po pierwsze - Wiosna nie istnieje, po drugie partia Razem trzyma się osobno( zobaczymy na jak długo), a samo SLD to faktycznie po 4 latach rozłąki od sejmu może mieć taki przedział wyników jaki prezentuję. W ramach tzw. "Nowej Lewicy" będą ściągać wszystkie mniej lub bardziej lewicowe formacje byle mieć sondażową stabilność na zasadzie "w kupie siła". PSL może liczyć na 5% maksymalnie, pomijając już fakt, że garstka członków z Kukiz '15 ma tam bardzo niewiele do powiedzenia. Konfederacja już na bank ma 8-9% poparcia, choć sondaże nie chcą tego przyznawać. Gdyby tylko Kukiz '15 zechciał się przyłączyć to wspólnymi siłami w sondażach osiągaliby poziom 12-16% poparcia. Na pewno wiele osób oczekiwałoby zjednoczenia sił prawicowych, konserwatywnych, antysystemowych, wolnościowych, w przyszłości mogąc także uwzględniać formacje, które obecnie nie mają swoich przedstawicieli w sejmie. Nowa Lewica pragnie łączyć wszystko co lewicowo-liberalne, bo wiedzą, że jak skrzyżują wszystkie możliwe siły to mogą uzyskać nawet poparcie rządu 17-19%, tylko zatem patrzeć jak będą rozmowy w kierunku dołączenia partii Razem, Zielonych, Inicjatywy Polskiej czy być może nawet Nowoczesnej. Dla partii PO jedynym ratunkiem jest ponowna współpraca z PSL-em, tworząc centrum polityczne, chadecję, umiarkowany konserwatyzm a także lekką prawicowość, wówczas wskaźniki sondażowe na pewno wzrosną do poziomu 27-32% poparcia. Wszystko co lewicowo-liberalne będzie wchłonięte do projektu pt. ''Nowa Lewica'' - czyli SLD, Wiosna, Razem, Zieloni, Inicjatywa Polska, Nowoczesna i ewentualnie pozasejmowe UP, PPS, RSS, SDPL, WIR i jeszcze jakie inne. Prawdziwe, prawe skrzydło sceny politycznej stanowić będzie Konfederacja składająca się nie tylko z Wolności i Ruchu Narodowego ale także z Kukiza '15 i w przyszłości być może innych partii, których przedstawicieli w sejmie nie ma, a wyznają wartości prawicowe, konserwatywne.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.59.38
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!