Sondaż wyborczy Notowania Andrzeja Dudy, Sejmu i Senatu poszły w dół

60 proc. badanych pozytywnie ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy, negatywnie - 31 proc. respondentów - wynika z sondażu CBOS. Gorsze notowania niż przed miesiącem mają Sejm i Senat. O pracy posłów pozytywnie wypowiada się 34 proc. badanych, senatorów - 35 proc.

  • Najlepiej prezydenturę Andrzeja Dudy oceniają zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości.
  • Od grudnia pogorszyły się notowania obu izba parlamentu, szczególnie izby wyższej.
  • Według CBOS opinie o funkcjonowaniu parlamentu zależą w znacznym stopniu od polityczno-światopoglądowego usytuowania badanych.

CBOS, jak co miesiąc, zapytał Polaków o ocenę działalności prezydenta, obu izb parlamentu oraz władz samorządowych.

Styczniowe notowania głowy państwa są nieco gorsze od tych z ubiegłego miesiąca. Pozytywnie prezydenturę Andrzeja Dudy ocenia obecnie sześciu na dziesięciu Polaków (60 proc., od grudnia minionego roku spadek o 3 pkt proc.), natomiast niemal jedna trzecia (31 proc., wzrost o 2 pkt) jest z niej niezadowolona.

Najlepiej prezydenturę Andrzeja Dudy oceniają zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (97 proc. wskazań), respondenci deklarujący głosowanie na niego w II turze wyborów prezydenckich w 2015 roku (88 proc.), ankietowani o poglądach prawicowych, uczestniczący w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu, a także uzyskujący niskie dochody per capita (poniżej 1300 zł), mieszkający na wsi, mający wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe oraz starsi respondenci (55+).

Niezadowoleni z działalności głowy państwa przeważają nad zadowolonymi wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (74 proc.), wyborców Nowej Lewicy (partia, która ma powstać z połączenia SLD i Wiosny; 79 proc.) i Lewicy Razem (79 proc.), badanych głosujących w ostatnich wyborach prezydenckich na Bronisława Komorowskiego (77 proc.), osób identyfikujących się z lewicą, mieszkańców największych miast i nieuczestniczących w praktykach religijnych.

Od grudnia pogorszyły się notowania obu izba parlamentu, szczególnie izby wyższej. Obecnie pozytywnie o pracy posłów wypowiada się mniej więcej co trzeci badany (34 proc., od grudnia 2019 roku spadek o 3 pkt procentowe), a negatywnie - co drugi (50 proc., wzrost o 3 pkt). Zadowolenie z funkcjonowania Senatu wyraża ponad jedna trzecia Polaków (35 proc., spadek o 5 pkt), natomiast niemal dwie piąte (37 proc., wzrost o 7 pkt) je krytykuje.

Według CBOS opinie o funkcjonowaniu parlamentu zależą w znacznym stopniu od polityczno-światopoglądowego usytuowania badanych. Z uznaniem o pracy posłów wypowiadają najczęściej zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (68 proc.), badani identyfikujący się z prawicą, uczestniczący w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu. Pozytywne oceny są ponadto relatywnie częste wśród starszych respondentów (55-64 lata), mieszkańców wsi, osób mających wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe oraz uzyskujących niskie dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym (od 900 zł do 1299 zł).

Poziomem niezadowolenia z działalności Sejmu wyróżniają się przede wszystkim potencjalni wyborcy Koalicji Obywatelskiej (85 proc.), Nowej Lewicy i Lewicy Razem (odpowiednio 86 i 82 proc.), deklarujący poglądy lewicowe (a także, choć rzadziej - centrowe), nieuczestniczący w praktykach religijnych lub robiący to sporadycznie, respondenci mający wyższe wykształcenie, mieszkający w największych (500 tys. ludności i więcej) lub małych (poniżej 20 tys. ludności) miastach i uzyskujący wysokie dochody per capita (2500 zł i więcej).

Oceny Senatu rozkładają się w poszczególnych grupach nieco inaczej. Te pozytywne przeważają nad negatywnymi wśród zwolenników Koalicji Obywatelskiej (48 proc.), Nowej Lewicy (47 proc.), i PSL-Koalicji Polskiej (36 proc.), badanych identyfikujących się z lewicą lub centrum, uzyskujących najwyższe dochody per capita, mieszkańców średnich (20 000 - 99 000 ludności) i dużych (100 000 - 499 999) miast, ankietowanych mających wyższe wykształcenie i sporadycznie angażujących się w praktyki religijne, natomiast w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości, wśród osób o orientacji prawicowej i najbardziej zaangażowanych w praktyki religijne przeważają opinie krytyczne.

Opinie o działalności obecnych władz samorządowych są zbliżone do notowanych z września 2015 roku. Po ponad roku działalności pracę samorządowców pozytywnie ocenia niemal trzy czwarte badanych (73 proc.), a negatywnie - niespełna jedna piąta (18 proc.). Na tle pozostałych najrzadziej zadowoleni z niej są respondenci z największych (półmilionowych i większych - 64 proc.) i najmniejszych (poniżej 20 tys. ludności - 69 proc.) miast.

Badanie CBOS pt. "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9-16 stycznia 2020 roku na liczącej 1069 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

KOMENTARZE (2)

  • kerry 2020-01-22 14:43:54
    Paweł 28: Z taką "KULTUROM" to lepiej kulturalnie zamilcz cepie !!!
  • Paweł 28 2020-01-21 20:25:49
    Jak ten Duda wypowiada się o Polakach kosiniak kamysz tylko spokojnie i z kolturom wypowiada się o wszystkich Polakach a nie tak jak prezydent tylko o wyborcach PiSu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.59.38
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!