Sondaż wyborczy Nowy sondaż: Tylko cztery partie w Sejmie, Beata Szydło bez fotela premiera. Kto mógłby ją zastąpić?

Z sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska dla "Faktu" wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę (31 stycznia), w Sejmie znalazłyby się cztery partie, a Beata Szydło straciłaby fotel premiera. Zająłby go... Ryszard Petru?

Partią, która nie powinna bać się o swoją pozycję jest Prawo i Sprawiedliwość. Utrzymuje prowadzenie z wynikiem powyżej 30 proc.

Drugie miejsce należy do Nowoczesnej, trzecie do Platformy Obywatelskiej. "Fakt" wróży za cztery lata koalicję partii Ryszarda Petru i Grzegorza Schetyny. Jak wynika z sondażu, Platforma razem z Nowoczesną, w Sejmie mogłaby zdobyć 243 mandaty. To więcej niż zyskałoby PiS razem z ruchem Kukiz'15.

Jeśli bazować na tych danych, za cztery lata mielibyśmy nowego premiera. I...to Nowoczesna, z największą liczbą głosów, miałaby prawo wskazać prezesa rady ministrów. A tu, jak przypomina "Fakt", kandydat jest jeden – to Ryszard Petru.

– Przed laty, kiedy był sondowany jako kandydat na ministra finansów mówił, że interesuje go tylko funkcja premiera – mówi "Faktowi" informator z Platformy. I dodaje, że wtedy jego słowa wywołały uśmiechy politowania. Dziś już nikt w szeregach PO się z tego nie śmieje. A lider Nowoczesnej konsekwentnie mówi, że widzi siebie na stanowisku szefa rządu.

Dziennik zastanawia się, czy koalicja PO z Nowoczesną jest możliwa. I zaznacza, że choć obie partie deklarują, że nie zamierzają się łączyć, to w wyborach do Senatu na Podkarpaciu właśnie poparły wspólnie kandydata PSL.

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 30%
KW Nowoczesna - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 24.4%
KW Platforma Obywatelska RP - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 21.1%
KWW Kukiz'15 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 9.5%
KORWIN - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 4.2%
Zjednoczona Lewica (SLD + TR + PPS + UP + Zieloni) - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 3.5%
KW Partia Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 3.5%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 2%

KOMENTARZE (3)

  • seb 2016-02-02 00:19:30
    Do Beta: Chyba w domu Kaczyńskiego bo kot nie ma praw wyborczych.
  • Agora 2016-01-31 23:33:42
    TNS - wiarygodnie wpiera wiarygodnych W tym samym dniu pomiar innej Firmy daje zupełnie inne wyniki?? Polacy obserwują te niezależne sondaże i niezależnie je oceniają.
  • Beta 2016-01-31 18:49:13
    Nie wiem skąd się biorą te wyniki, wokół słyszy się tylko pochwały dla PiS i krytykę dla Nowoczesnej i PO. Nikt już nie wierzy w rzekomo zagrożoną demokrację. Moim zdaniem to PiS ma już ponad 50 % poparcia jak nie więcej.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.114.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!