Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Nowy sondaż: W Sejmie tylko cztery partie

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu PiS, wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem, mogłoby liczyć na poparcie 34-proc. osób deklarujących gotowość wzięcia udziału w głosowaniu; a PO na 24 proc. - wynika z sondażu Kantar. Do Sejmu weszłyby jeszcze: Wiosna Roberta Biedronia oraz Kukiz’15.

Wśród Polaków, którzy w czerwcu zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach największe poparcie uzyskuje Prawo i Sprawiedliwość wraz z partiami koalicyjnymi - Solidarną Polską i Porozumieniem. Chęć oddania głosu na PiS wyraziło 34 proc. ankietowanych (w porównaniu do ankiety z poprzedniego miesiąca jest to spadek o 6 pkt. proc.).

Poparcie dla PO zadeklarowało 24 proc. badanych, co oznacza wzrost w ujęciu miesięcznym o 3 pkt. proc.

Do Sejmu dostałyby się jeszcze dwa ugrupowania: Wiosna Roberta Biedronia, na którą chciało głosować 8 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.) oraz Kukiz'15 - 7 proc. (wzrost o 3 pkt proc.).

W czerwcu Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 4 proc. nie przekroczyłoby progu wyborczego (spadek o 1 punkt procentowy), tak samo kształtuje się sytuacja SLD.

Do Sejmu nie dostałyby się również Wolność (3 proc.), Nowoczesna (3 proc.), Razem (1 proc.) oraz Ruch Narodowy, Teraz! I Zieloni, które uzyskały poparcie poniżej 1 proc.

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 12 proc. nie potrafi zdecydować, na kogo oddałoby głos. Jest to wynik o 2 punkty procentowe niższy niż w maju.

W czerwcu 61 proc. Polaków deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, przy czym 25 proc. badanych jest zdecydowana w tej kwestii, a 36 proc. raczej przystąpiłaby do głosowania. Przeciwne stanowisko wyraża 28 proc. respondentów - 14 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, taka sama liczba osób mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 11 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Badanie przeprowadzono w dniach 14 - 19 czerwca br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 967 dorosłych mieszkańców Polski (preferencje partyjne: N=591 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach), techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). 

KW Prawo i Sprawiedliwość 34%
KW Platforma Obywatelska RP 24%
Partia Wiosna Roberta Biedronia 8%
KWW Kukiz'15 7%
Komitet Wyborczy PSL 4%
Sojusz Lewicy Demokratycznej 4%
Partia Wolność 3%
KW Nowoczesna 3%
KW Partia Razem 1%
RUCH NARODOWY 1%
Teraz! 1%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

  • luźne dywagacje 2019-06-26 18:27:45
    No Kukiz '15 jakby się trochę zrehabilitował, bo tamte sondaże, które dawały 3-4% to była załamka. Nie będę pisał kto i z kim idzie w koalicjach, bo to się ma okazać w pierwszym tygodniu lipca. Wątpię aby doszło do sytuacji, w której wszyscy z opozycji połączą siły i ''huzia na józia'' przeciwko PIS. Spekulować mogę, że tym razem, nie będzie jednej wielkiej koalicji tylko opozycja podzieli się na dwa bloki, ten centrowy i chadecki oraz lewicowo-liberalny. Z tym, że w tym pierwszym bloku dochodzi do pewnej sprzeczki, gdyż Nowoczesna jest partią liberalną i czasem ma odchyły w kierunku światopoglądu lewicowego, ale zarówno PO jak i PSL do bloku chadecko-centrowego jak najbardziej się nadają, pod warunkiem jasnej deklaracji odcięcia się od światopoglądów lewicowych. Problem w tym, że ponoć Inicjatywa Polska i Zieloni chcą współpracować z PO a to już stawia ich pod znakiem zapytania czy aby nie będą skręcać w lewo. Mógłby powstać tylko blok liberalny składający się z Nowoczesnej i Teraz! ale tak skromna opozycja nie ma szans. W PO, Nowoczesnej, PSL i Teraz! jest mało członków aprobujących lewicowość światopoglądową, raczej tendencje bywają ku odcinaniu się od tych spraw. Poza tym, w żadnych krajach Europy, nie ma takiej sytuacji, w której lewica miesza się do jakiś innych partii, wszystko co lewicowe zawsze idzie oddzielnie. Jest zasada, że Prawica to prawica, lewica to lewica, liberałowie to liberałowie, centryści to centryści( tu często można dodać chadeków). U nas kociokwik.
  • Gość54321 2019-06-26 16:40:59
    Polecam 1polska.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!