Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Ostatnie sondaże. PiS mocno się trzyma, KO traci poparcie

Na około tydzień przed wyborami, PiS zamierza poprzeć 46 proc. zadeklarowanych uczestników głosowania; 19 proc. planuje oddać głos na Koalicję Obywatelską, 9 proc. na lewicowy blok, którzy tworzą SLD, Wiosna i Lewica Razem, 8 proc. na PSL, a 6 proc. wybrałoby Konfederację - wynika z sondażu CBOS.

46 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania zamierza w wyborach poprzeć Prawo i Sprawiedliwość. "Tyle samo co w połowie września i prawie tyle samo ile w sierpniu" - zauważa CBOS.

Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska, którą współtworzą Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. Na KO zamierza głosować 19 proc. badanych. Notowania KO obniżyły się o 4 punkty procentowe w porównaniu z wrześniem.

Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z którego list startuje SLD, Wiosna Roberta Biedronia i Lewica Razem, uzyskałby 9 proc. Poparcie dla lewicy wzrosło o 4 punkty proc. w porównaniu z badaniami z września.

Na Polskie Stronnictwo Ludowe, które w wyborach połączyło siły z Kukiz'15, zgodnie z badaniami CBOS, zagłosowałoby 8 proc. respondentów. Wynik PSL nie zmienił się w porównaniu z wrześniowym badaniem.

W Sejmie znalazłaby się także Konfederacja Wolność i Niepodległość. "Uwzględniając dziesiąte części procenta odsetek zdeklarowanych sympatyków tego komitetu wśród ogółu wybierających się na wybory wynosi 5,5 proc., a więc po zaokrągleniu (zgodnie z przyjętymi zasadami) do pełnego procenta - 6 proc." - podkreśla CBOS. Notowania Konfederacji, w porównaniu z wynikiem z września, wzrosły o 3 punkty procentowe.

Odsetek osób, które chcą iść na wybory, ale jeszcze nie wiedzą, na kogo oddadzą swój głos lub unikają jednoznacznych deklaracji, wynosi 11 proc. To o 3 punkty procentowe mniej niż w poprzednich badaniach.

83 proc., czyli ponad cztery piąte dorosłych Polaków, deklaruje, że chciałoby wziąć udział w wyborach. To o 11 punktów procentowych więcej niż deklaracje z września. 10 proc. waha się, czy wziąć udział w wyborach, a 7 proc. odrzuca możliwość udziału w głosowaniu.

Jak podaje CBOS, najbardziej zmotywowany do udziału w wyborach jest elektorat lewicy. 86 proc. jego zwolenników ze stuprocentową pewnością zapowiada swój udział w wyborach. "Na sto procent" w głosowaniu zamierza iść 83 proc. zwolenników Koalicji Obywatelskiej i 81 proc. wyborców PiS. Mniej zmobilizowani są wyborcy PSL, których 75 proc. zamierza iść na pewno do urn i tylko 65 proc. popierających Konfederację.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 3-10 października 2019 roku na liczącej 1013 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

KW Prawo i Sprawiedliwość 46%
Koalicja Obywatelska 19%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem 9%
Komitet Wyborczy PSL 8%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość 6%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

  • Powinny wejść wszystkie komitety 2019-10-11 19:06:04
    Sondaż CBOS mocno zaskakuje ale jest to propaganda grubymi nićmi szyta. Już pierwszy wynik PIS jest naciągany, w tych wyborach PIS nie zdobędzie więcej jak 43%. Koalicję Obywatelską sondaż srogo potraktował dając zaledwie 19% - absolutnie nie prawda, Koalicja Obywatelska 20% ma pewne pytanie tylko o ile więcej ten procent wzrośnie? 2?, 4? czy może 6? To się okaże. Co do wyniku sondażowego Lewicy(SLD) zgodzić się mogę, bo jest on obiektywny i wynosi 9%, a nie jak większość sondaży pompuje po 12 nawet do 14%. Tak 7-9% Lewica(SLD) jest realnie w stanie uzyskać. Wynik PSL( Koalicji Polskiej) jest naciągnięty - 8% to za dużo ale utrzymanie 5-6% jak najbardziej realne o takie małe poparcie zdaje się oni walczą, czyli o przeżycie. Sondaż uwzględnił wejście do sejmu także Konfederacji dając jej 6%. I tu zaznaczę, że sądzę, że minimum jakie Konfederacja w tych wyborach jest w stanie osiągnąć to 8%, zaś największy wynik może dojść nawet do 16%. Wszystkie pięć komitetów wejdzie do sejmu, wszystko na to wskazuje, jednak walka o bycie 3 siłą wyborczą rozegra się między Konfederacją a Lewicą. Olbrzymią rolę w tych wyborach odegra frekwencja, to od niej wszystko zależy. Sądzę, że frekwencja będzie naprawdę wysoka w tych wyborach, a po wynikach liderzy komitetów będą dziękować wyborcom za ich zaangażowanie. Wyczuwam optymizm w każdym z komitetów. Słowem rezultat będzie taki, że jedni będą bardziej zadowoleni z osiągniętych wyników inni trochę mniej( bo pewnie liczyli na więcej). Wszystko w rękach wyborców. Ale raczej spodziewałbym się zdecydowanie mniejszej monotonii w nowym sejmie.
  • Piotr 2019-10-11 17:53:22
    Brawo PiS! Brawo Konfederacja! Na pochybel komuchom!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!