Zjednoczona Prawica, Koalicja Obywatelska i Polska 2050 mają największe poparcie społeczne. Partia rządząca utrzymuje przewagę, a grupowanie Szymona Hołowni traci do KO, drugiego w najnowszym sondażu IPSOS, przeprowadzonym dla OKO.press. Udział w wyborach deklaruje 64 proc. ankietowanych.
Koalicja Obywatelska umacnia się na pozycji lidera wśród opozycji i drugiej siły politycznej w Polsce. Wciąż jednak znacznie traci do PiS-u. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować o 7 proc. więcej badanych niż na ugrupowanie Donalda Tuska. Podium zamyka Polska 2050, która z kolei traci 13 proc. do KO.
Prawo i Sprawiedliwość, mimo straty poparcia w porównaniu do ostatniego badania IPSOS, nadal może liczyć na ponad 33 proc. głosów.
Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, która zwiększyła swoje poparcie o 2 pkt proc. i umocniła swoją pozycję z wynikiem 26 proc. Podium zamyka Polska 2050, na którą - według deklaracji - chce zagłosować zaledwie 13 proc.
Czwartą siłą polityczną w Polsce jest Konfederacja, która ma stabilne 10 proc. Spadek zanotowała Lewica, która mogłaby liczyć tylko na ok. 6 proc. głosów. Do Sejmu weszłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe, które ma wynik na granicy progu wyborczego.
Zdecydowanie poniżej progu wyborczego znajduje się natomiast Porozumienie Jarosława Gowina, które po raz kolejny uzyskuje poparcie na poziomie ok. 1 proc..
7 proc. ankietowanych, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach, nie zdecydowało jeszcze, na kogo oddałoby swój głos. Swój udział w wyborach zadeklarowało 64 proc. ankietowanych.
Po przeliczeniu wyników na rozkład mandatów w Sejmie okazuje się, że partia PiS miałaby 189 posłów. Do stworzenia rządu większościowego potrzebowałaby zatem koalicjanta. W sytuacji, gdyby została nim Konfederacja, którą w Sejmie reprezentowałoby 46 posłów, łącznie obie sił polityczne miałyby 235 posłów, czyli uzyskałyby nieznaczną większość.