W badaniu przeprowadzonym przez IBRiS w pierwszych dniach lutego zauważalny jest spadek poparcia dla Nowoczesnej. Pozostałe formacje polityczne nie zmieniają znacząco swoich wyników wśród wyborców w Polsce.
Zestawienie otwiera Prawo i Sprawiedliwość, które niezmiennie cieszy się ponad 40-procentowym poparciem. W badaniu IBRiS głos na rządzący obóz chce oddać 42,7 proc. ankietowanych. To spadek poparcia o 0,7 proc względem analogicznego badania ze stycznia.
Poniżej PiS Platforma Obywatelska, która może liczyć na głos co piątego badanego. To dokładnie 20 proc. wyborów. Na podium znalazłby się jeszcze, i to pewna niespodzianka, Sojusz Lewicy Demokratycznej z 7,2 proc. głosów. To więcej niż w styczniu, kiedy 6,7 proc badanych deklarowało poparcie dla tej partii.
Do Sejmu weszłyby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe (6 proc.), Kukiz'15 (5,7 proc.) i Nowoczesna (5,3 proc.). Wynik Nowoczesnej jest wart zaznaczenia, bo to jedna z najniższych wartości w ostatnich miesiącach.
Poza Sejmem znalazłyby się Partia Razem (2,9 proc.), Wolność (0,4 proc.) i Kongres Nowej Prawicy (0,4 proc.).
9,4 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby głos.
Jeśli wierzyć pokazanym, wynikom, PiS zdobyłby około 269 miejsc w Sejmie. To oznacza, że miałoby zdecydowaną, bezpieczną większość w izbie. To jednak nadal nie jest większość konstytucyjna, która pozwoliłaby zmienić konstytucję bez porozumienia z innymi siłami politycznymi.
IBRiS wykonał badanie na zlecenie redakcji dziennika "Rzeczpospolita".