Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

PiS bez zmian, KO notuje niewielki spadek poparcia

Na Prawo i Sprawiedliwość (wraz z Solidarną Polską i Republikanami) zagłosowałoby w kwietniu 30 proc. ankietowanych deklarujących udział w wyborach, na Koalicję Obywatelską - 26 proc., na Polskę 2050 - 9 proc., na Lewicę - 8 proc., na Konfederację - 6 proc. - wynika z sondażu Kantar Public.

Według sondażu, progu wyborczego nie przekroczyłyby: PSL-Koalicja Polska z 4 proc. poparcia, Kukiz'15 - 2 proc., Porozumienie - 1 proc. oraz AgroUnia z poparciem niższym niż 1 proc.

14 proc. respondentów pytanych o preferencje partyjne wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

W porównaniu do marca - podaje Kantar Public - odnotowano wzrost poparcia dla Lewicy (o 1 pkt proc.), dla Konfederacji (o 1 pkt proc.) oraz dla PSL-Koalicji Polskiej również o 1 pkt proc. Natomiast spadek (o 1 pkt proc.) odnotowała Koalicja Obywatelska.

Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Polska 2050, Kukiz'15, Porozumienie oraz AgroUnia nie odnotowały zmian.

Według sondażu, chęć udziału w wyborach zgłosiło 68 proc. badanych (w tym 33 proc. zdecydowanie); przeciwną deklarację złożyło 19 proc. badanych (w tym 8 proc. zdecydowanie); 13 proc. nie miało zdania.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 8-13 kwietnia br. na reprezentatywnej 979-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej. Preferencje partyjne badano w grupie 670 osób, które zadeklarowały "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach. Sondaż przeprowadzono techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

Prawo i Sprawiedliwość 30%
Koalicja Obywatelska 26%
Polska 2050 9%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem 8%
Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy 6%
Komitet Wyborczy PSL 4%
KWW Kukiz'15 2%
Porozumienie Jarosława Gowina 1%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (57)

 • Do tego, co odpowiadał Rotorowi 2 2022-04-26 03:16:01
  2."(w przeciwieństwie do tego idioty Konfederacji)," - w przeciwieństwie do ciebie to ani Rotor ani ja nie jesteśmy idiotami, zarówno Rotor jak i ja poziomem intelektualnym bardzo mocno cię przewyższamy, a niestety określenie jakiego użyłeś pasuje tylko i wyłącznie do ciebie, bo niestety tak się zachowujesz. 3."ale widzę że masz jednak pewne skrzywienie umysłowe." - no tak, Rotor nie miałby zapewne owego "pewnego skrzywienia umysłowego", gdyby idealnie wpisywał się w twoje poglądy, w twój tok rozumowania, wystarczy, że coś ci nie podpasuje z jego wypowiedzi, z czym się nie będziesz zgadzał i już gotów jesteś zmienić zdanie i to paradoksalnie o wyborcy, który również jest po stronie opozycji systemowej( bo ją wspiera, dopinguje a nie obóz władzy), a to dopiero!.
 • Do tego co odpowiadał Rotorowi 1 2022-04-26 03:15:43
  1."Chwilami się wydawałeś normalnym człowiekiem" - Rotor( choć nie jest mi po drodze w poglądach politycznych, raczej dalszy niż bliższy) jest normalnym człowiekiem cały czas a dlaczego uważam go za normalnego? Bo nie wyzywa, nie obraża, zachowuje jakiś poziom dyskusji, wypowiedzi, co ma do powiedzenia to powie, wyrazi swoje zdanie i to wszystko, a jak nawet wejdzie z kimś w polemikę to nie wścieka się na oponenta poglądowego, nie zionie nienawiścią, nie obraża, nie wyzywa. Dla mnie(ale to było bardzo bardzo bardzo dawno temu, że już nawet nie pamiętam kiedy) to ty chwilami( lecz ekstremalnie rzadko) wydawałeś się być normalnym człowiekiem jak występowałeś pod nickiem "Teros/teros". Początkowo pierwsze twoje wypowiedzi, wymiana zdań ze mną( mimo iż widać było duże różnice w obszarze światopoglądowym) - nic nie wskazywało na to, że "coś cię użądli" i potem będzie tylko obrażanie, wyzywanie, agresja słowna w moim kierunku. Niestety w akcie desperacji i frustracji, nie mogąc wybrnąć z tego, że tracisz argumenty w dyskusji( ja cały czas spokojnie i rzeczowo odpowiadałem na wszystko co pisałeś) zacząłeś się uciekać do skandalicznego zachowania, iście chuligańskiego, jak typowy bojówkarz.
 • Do fragmentów wypowiedzi Rotora 4 2022-04-26 02:10:26
  9."a wygląda na to, że jesteś przedstawicielem jakiegoś ośrodka dla intelektualnie ociężałych wspierającego PO." - no raczej Rotor nie trafiłeś, jakby taki ośrodek istniał jak mówisz to jego osoba byłaby obrazą dla takiego ośrodku i dla ludzi tam przebywających, to jest po prostu cyfrowy bojówkarz-troll sił lewicowo-liberalnych, ich pożyteczny pajacyk, działający( nieudolnie) na rzecz wzniecania konfliktów i podziałów, szkodzący własnemu narodowi, zwolennik KOD-u, sympatyk Sorosa, fan eurokołchozu. 10."Naprawdę ciągle ich kompromitujesz swoimi wpisami." - tak, on kompromituje swoimi wpisami, ale swoje środowiska lewicowo-liberalne a nie "ośrodek dla intelektualnie ociężałych wspierających PO". 11."Weź coś na uspokojenie" - on nawet jak weźmie coś na uspokojenie to i tak to pewnie nie działa, dużą dawkę musiałby wziąć. 12."i poczytaj Harry Pottera," - może lepiej coś innego niech poczyta, bo jak się Harry'ego Pottera oczyta to wróci jeszcze jakiś nawiedzony i zacznie "czarować" tutaj. 13."lepiej się poczujesz" - w sumie to cokolwiek innego gdyby on porobił to na pewno lepiej by się poczuł 14."a nie będziesz się denerwował tematami," - on się nie tyle denerwuje tematami co użytkownikami, jeśli oni swoimi wypowiedziami są rozbieżni z jego tokiem rozumowania. 15."których i tak nie zrozumiesz." - on rozumie tylko to co łatwo i przyjemnie wchodzi do głowy, coś co zaś skłania do refleksji, jest obiektywne, niezależne to tego nie zrozumie ale nie dlatego, że nie potrafi, tylko po prostu nie chce i nawet nie próbuje.
 • Do fragmentów wypowiedzi Rotora 3 2022-04-26 02:09:26
  6."Kolega z Konfederacji jest przy tobie tytanem intelektu." - dziękuję za te wyrazy uznania, rzadko coś takiego słyszę od osoby, która jest poglądowo po innej stronie niż moja. Z reguły osoby centrowe, chadeckie opowiadające się za tą częścią opozycji są nastawione do mnie neutralnie - nie jestem ich bajką, ani się ze mną zgadzają ani się nie zgadzają, czasem może coś tam się może im spodobać u mnie a czasem stwierdzą, że jednak zbyt radykalnie mówię. Natomiast dla liberalno-lewicowych jestem istnym wrogiem, satrapą, tyranem, diabłem wcielonym i tyle różnego rodzaju hejtu, nienawiści, arogancji, wyzwisk, obrażania, nawet gróźb się osłuchałem czy oczytałem że już wystarczająco dostatecznie przedstawiły mi się te środowiska ze swojej jakże "wrażliwej i tolerancyjnej" strony, nie przejmuję się, mam "grubą skórę". 7."Może przestań już pisać," - słuszna rada od ciebie dla niego i nawet cię posłuchał, mnie już na pewno nie posłucha jak zobaczy jak ja nawiązuję z tobą kontakt to na pewno jakieś swoje "trzy grosze" wtrąci. 8."bo kompromitujesz swoje środowisko" - co się stało już się nie odstanie, on już dość mocno skompromitował swoje środowisko, dał temu niejednokrotnie wyraz, a zresztą dużo to bardzo środowiska liberalno-lewicowe musiałyby pościągać sił, żeby chcieć myśleć o dwucyfrowym poparciu, bo samo SLD i Wiosna jako Lewica już ostatnimi czasy dość często balansowało czy balansuje na granicy progu, tj. na 4-5%.
 • Do fragmentów wypowiedzi Rotora 2 2022-04-26 02:07:15
  5."Przecież poza stekiem wyzwisk i banałów, kompletnie nic nie wnosisz do dyskusji." - ale ja mu nieraz to mówiłem, a on i tak miał to gdzieś, twierdząc, że "nie słucha" czy "nie czyta" tego co ja piszę. Ale w twoim przypadku się dziwię, że do ciebie zaczął się przyczepiać, kiedy ty jesteś mu na pewno zdecydowanie bliższy w poglądach( jak na mój gust choć mogę się mylić przypominasz "starą gwardię PO" taką łagodniejszą, wytrawną jej formę, czego on pewnie do końca nie rozumie, bo mu "postęp" "progres" wszystko przyćmił czy przysłonił i nic innego nie widzi i jak każdy liberał on jest jak "w gorącej wodzie kąpany", ponoszą go łatwo emocje, temperament, stąd ta wybuchowość i ekspresyjność, bo każdy liberał taki, który jest nacechowany lewicowością chce działać szybko, od razu, natychmiast a myślenie zostawić sobie na potem, zazwyczaj na czas kiedy już sobie i innym mocno zaszkodzi ze swojej głupoty i krótkowzroczności) aniżeli ja - zwolennik, fan-sympatyk Konfederacji, gość kompletnie znajdujący się poglądowo na innym stronie bieguna od niego, człowiek, który jest konserwatywnym liberałem czyli tradycjonalizm, konserwatyzm, chrześcijańskie wartości ma wpisane do światopoglądu, natomiast programowo stawia na liberalizm - niskie podatki i likwidacja szkodliwych i zbędnych, wolny rynek, zmniejszanie barier legislacyjnych, kruczków prawnych, upraszczanie legislacji by były one czytelniejsze, lepiej zrozumiałe dla przeciętnego zjadacza chleba
 • Do fragmentów wypowiedzi Rotora 1 2022-04-26 02:06:32
  1."Jak to robi zwolennik Konfederacji, ze prawie pół Najwyższego Czasu to wkleja" - e tam, bez przesady, dużo może i piszę ale nie aż tak. 2."a ja nie mogę zdania dokończyć, bo wpis za długi? Taka myśl tylko." - I słuszna myśl, też już nieraz miałem ten problem Rotor, że zdania nie mogłem dokończyć, bo za długi wpis miałem, no cóż... widać od jakiegoś czasu administratorzy wprowadzili limit w długości wypowiedzi, nic nie da się na to poradzić. 3."Trzeba mieć trochę oleju w głowie żeby to pojąć a nie tylko rzucać obelgi jak wściekły rattlerek na adwersarza z Konfederacji." - szczęśliwie ostatnimi czasy dość mocno się liberalno-lewicowy "wściekły rattlerek" zmienił, prawdopodobnie dostał reprymendę od własnych środowisk, że przeginał i dopiero wówczas się przejął i posłuchał. Zobaczył, że to nie ma ani celu ani sensu zachowywać się jak się nie tak dawno jeszcze zachowywał i widać jakąś poprawę, bo dostrzegam, że mimo wszystko trochę spuścił z tonu, a widziałem w przeszłości, że bywał radykalniejszy i nie przebierał w słowach. 4."Ty naprawdę uważasz krzykaczu, że jesteś w czymś lepszy od tego "pisarza" z Konfederacji?" - On( krzykacz o jakim mówisz) był i jest na pewno lepszy ode mnie w jednej tylko kwestii( i ja nigdy nie aspirowałem, nie aspiruję i nie będę aspirował by być lepszym od niego na tymże polu) i to w kwestii jakiej nie ma sobie równych na tym forum a mianowicie w zionięciu nienawiścią, agresją słowną, w prawieniu złośliwości, w obrażaniu, wyzywaniu, żywieniu pogardy dla zdania z jakim się mocno nie zgadza. Ale tak jak wspomniałem wcześniej dostrzegam jakąś poprawę w jego zachowaniu, mimo wszystko trochę przyhamował, bywały niegdyś ostre a nawet bardzo ostre momenty.
 • Rotor 2022-04-25 13:34:59
  Niemcy mogą być w ramach UE przegłosowane w każdym temacie i to warto mieć na uwadze. Od nas zależy jak będziemy sobie radzić w ramach Unii i jak budować sojusze pod głosowania i promowanie ważnych tematów. Przestańcie siać tę antyniemiecką histerię! Teraz celem jest mieć 3 kolejne państwa w UE, które będą naszymi strategicznymi sprzymierzeńcami. Polska jest skazana na bycie liderem CEE w ramach UE i bycie poważnym partnerem do rozmowy dla największych w UE. Brakuje nam tylko zdolnej dyplomacji, która będzie działała długofalowo a nie tylko pod kątem wyborów i rozgrywek weanątrz PL. Ukraina jest dowodem na to jak działa izolacja i przebywanie poza układami i porozumieniami (również gospodarczo-politycznymi) a nie na zły wpływ UE na bezpieczeństwo w Europie. Co do USA to tak samo przyjaciel, jak i... konkurent UE. Jeśli ktoś tego nie potrafi zrozumieć, nie powinien się zajmować komentowaniem polityki, bo polityka zdecydowanie nie jest kwestią biało-czarną, ale odcieni szarości. Trzeba mieć trochę oleju w głowie żeby to pojąć a nie tylko rzucać obelgi jak wściekły rattlerek na adwersarza z Konfederacji. Ty naprawdę uważasz krzykaczu, że jesteś w czymś lepszy od tego "pisarza" z Konfederacji? Przecież poza stekiem wyzwisk i banałów, kompletnie nic nie wnosisz do dyskusji. Kolega z Konfederacji jest przy tobie tytanem intelektu. Może przestań już pisać, bo kompromitujesz swoje środowisko a wygląda na to, że jesteś przedstawicielem jakiegoś ośrodka dla intelektualnie ociężałych wspierającego PO. Naprawdę ciągle ich kompromitujesz swoimi wpisami. Weź coś na uspokojenie i poczytaj Harry Pottera, lepiej się poczujesz a nie będziesz się denerwował tematami, których i tak nie zrozumiesz.
 • kerry 2022-04-24 17:30:32
  Do do Rotora - ty pusty łbie; jemu t.j Rotorowi poglądy zmieniają się na zawołanie. Polityka UE czyli Niemiec dla Europy jest następująca: USA out, Rosja in, a reszta down poza Niemcami oczywiście. Skutki już widzimy na Ukrainie..
 • do Rotora - ty pusty łbie 2022-04-24 15:03:22
  Znowu wypisujesz bzdury, że USA chce zaszkodzić UE i w jakiś sposób ją osłabić. USA i Unia to przyjaciele i nie mają zamiaru sobie szkodzić. Naprawdę lecz się barani łbie, bo mam ciebie dosyć. Chwilami się wydawałeś normalnym człowiekiem (w przeciwieństwie do tego idioty Konfederacji), ale widzę że masz jednak pewne skrzywienie umysłowe.
 • Rotor 2022-04-24 09:39:12
  Jak to robi zwolennik Konfederacji, ze prawie pół Najwyższego Czasu to wkleja a ja nie mogę zdania dokończyć, bo wpis za długi? Taka myśl tylko. Kończąc wątek z poprzedniego wpisu: Dbanie o nasz interes oznacza, ze nie mozemy być ślepi na ścieranie sie interesów naszych sojuszników, które występują i będą występowały w skali makro. USA nie chce mocnej Rosji, co jest oczywiste, i ta karta nalezy grać, wzmacniając swoją pozycje w NATO. Teraz chyba wszyscy juz widza, ze Polska jest kluczowa dla bezpieczeństwa w regionie i powstrzymania mocarstwowych aspiracji Putina. To daje nam dobra pozycje do negocjacji wewnątrz sojuszu. Jednocześnie nalezy pamiętać, ze dla USA rozbicie UE i powstrzymanie dalszej ewolucji w kierunku zwartej grupy zakupowej/handlowej i politycznej, która docelowo będzie miała olbrzymia sile na poziomie 2 największych mocarstw globalnych, jest oczywistym strategicznym interesem. I przed manipulacja w kierunku rozbijania UE, musimy sie zdecydowanie bronić (owszem nawet ze strony US), dbając o nasz długofalowy interes. Każda myśląca jednostka i analitycy polityki międzynarodowej to wiedza, ale oczywiście wymaga to myślenia a krzyczenie „Niemcy ukradną Polskę” lub „PiS to proputinowska partia” wynikiem trzeźwego myślenia i zdrowej refleksji na pewno nie jest. Ludzie, naprawdę myślcie niezależnie, czerpcie wiedzę z wielu źródeł i nie dajcie sobą tak łatwo manipulować. Tylko wtedy PiS nie będzie ordynarnie grał propaganda, gwalcil TV publiczna, czy naginał pod siebie prawo a PO cynicznie wycofywała się ze swoich obietnic wyborczych po przejęciu władzy. Więcej niezależnego, krytycznego myślenia to większa kontrola elektoratu nad swoimi przedstawicielami. Tak trzeba jeśli ma być dobrze w PL.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.194.21
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!