Sondaż wyborczy PiS lekko zyskuje. KO odnotowuje wahania poparcia

34 proc. Polaków zagłosowałoby na PiS, 23 proc. - na Koalicję Obywatelską, 12 proc. - na Polskę 2050 Szymona Hołowni, 7 proc. na Lewicę, 6 proc. na Konfederację, a 5 proc. - na PSL KP - wynika z sondażu IBRiS.

13 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "nie wiem". Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" 24-25 września na grupie 1100 respondentów.

Gazeta wskazuje, że w najnowszym sondażu preferencji partyjnych nie ma wielkich niespodzianek, mimo że wydarzeń politycznych, ostrych debat, a nawet skandali nie brakuje. Prawo i Sprawiedliwość zajmuje pozycję lidera, a w porównaniu z sondażem ze środka lata (przełom lipca i sierpnia) zyskuje 0,4 pkt proc., różnicy więc właściwie nie ma.

"Wydaje się, że kolejna ofensywa prezesa Jarosława Kaczyńskiego, tym razem dotycząca zagrożenia, jakie mają stwarzać uchodźcy na naszej wschodniej granicy, nie przynosi już władzy politycznych zysków. Może być też równoważona przez porażki rządu - takie jak np. sprawa Turowa, konflikt o praworządność, lex-TVN czy wyraźnie rosnące ceny, także energii. - Uchodźcy jako temat przynosili władzy poparcie, ale teraz się on raczej wyczerpał" - analizuje dla gazety Marcin Duma, szef IBRiS.

Ekspert dodaje, że zabranie mediów znad granicy, niepokazywanie drastycznych obrazów spowodowało opadnięcie emocji, a trudno zarządzać strachem bez nich.

"Największe wahanie poparcia odnotowuje Koalicja Obywatelska, na którą dwa miesiące temu chciało głosować 27 proc. badanych, a obecnie - 23. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy działał jeszcze bardzo silnie efekt Tuska, który dopiero co powrócił na polską scenę polityczną" - czytamy w "Rz".

Zdaniem Marcina Dumy obecne notowania KO mogą być poziomem jej naturalnego poparcia. "Jest słabiej niż w lipcu, ale tamten wynik pokazuje, że jak pojawi się nowy impuls, to partia Tuska osiągnie znów ok. 30 proc." - mówi szef IBRiS. Dodaje jednak, że konwencja w Płońsku takim impulsem nie była, a lipcowy wzrost mógł wynikać z przyciągnięcia niezdecydowanych, których w lipcu było mniej (9 proc.) niż we wrześniu (13 proc.).

Polska 2050 Szymona Hołowni na koniec lipca notowała 11 proc., tracąc na rzecz KO. Tym razem wyniki wskazują na spowolnienie tendencji spadkowej - PL2050 wskazało 12 proc. respondentów. Z wyraźniejszym spadkiem mamy do czynienia w przypadku Lewicy, która obniżyła notowania z 9 na 7 proc. W tym samym miejscu tkwi PSL-Koalicja Polska - 5 proc. Konfederacja poprawiła się o jeden punkt - z 5 na 6 proc.

"Nie ma ruchu na razie w świecie politycznym" - przyznaje Duma. Wskazuje jednocześnie, że są jeszcze dwa lata do wyborów i na pewno nie jest w interesie partii nadmierne rozgrzewanie wyborców.

Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 34%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 23%
Polska 2050 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 12%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 7%
Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 6%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 5%

KOMENTARZE (9)

 • antek 2021-10-09 13:51:12
  nie ma to jak "obiektywna" analiza wyborcy konfederacji.
 • Do Rotor 2021-09-30 13:32:35
  Niewątpliwie solidny, wzmacniający transfer do PL2050 by się przydał - trochę szkoda że o Dziemianowicz-Bąk upomniał się już SLD, bo w tandemie z Gill-Piątek zdziałałyby rzeczy przełomowe (moim marzeniem jest aby Pani Hanna została kandydatką Polski 2050 na prezydenta Warszawy, przecież to idealna osoba na ten urząd). Może Barbara Nowacka? Gdyby udało się też stworzyć koalicję z Zielonymi to również dałoby świetne wzmocnienie pozycji na scenie politycznej.
 • Wyniki w większości obiektywne, jednakże ostatniej sile dodano kosztem przedostatniej 2021-09-28 19:17:25
  34% PIS - zgodzić się co do tego można, PIS może mieć 33-34% poparcia, a może ciut mniej, 30-32% - takie wyniki też brzmiałby dosyć wiarygodnie. W dalszym ciągu powątpiewam w sondaże dające 35%, 36%, 37% a nawet i więcej PIS. Na razie myślę, że utrzymują tą stabilizację na 33-34%, jak nie narobią głupstw i nierozsądnych posunięć to kto wie, może odrobinę im do góry poparcie drgnie, o 2-3%. Jednakże możliwy jest także wariant pesymistyczny - spikowanie w dół na 26-28% spowodowany odpływem jakiejś części elektoratu w kierunku Konfederacji. 23% Koalicja Obywatelska - zgadza się, KO utrzymuje stabilizację na poziomie 21-23% poparcia( nie da się ukryć, że ponad 95% z tego poparcia przypada na PO, tamte ogryzki jak Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni mają malutkie poparcia). Aczkolwiek jeśli dalej będzie marazm, nieudolność, brak pomysłów to może im się poparcie obniżyć na 18-19%. 12% Polska 2050 - wynik obiektywny, Polska 2050 może znajdować się w przedziale 12-13%. Obawiam się jednakże, że w 2022 roku Polsce 2050 skończy się już ich sezonowość, zapał i "świeżość" i finalnie zjadą do 7-8% poparcia. 7% Lewica - bez zmian, Lewica ma w lepszym porywie 6-7%, w ciut gorszym 4-5%. Oczywiście Lewicę liczymy jako koalicję SLD i Wiosny, partia Razem nie weszła oficjalnie do ich "Nowej Lewicy". Poparcie partii Razem jest niewiadome, żadne sondaże nie przedstawiają osobnego słupka poparcia dla nich, ale zapewne mają jakieś 2-3% sami. 6% Konfederacja - Konfederacja ma zdecydowanie więcej poparcia, po pierwsze 2-3% zabrano im, dodając PSL-owi, po drugie z sondażu wynika, że 13% jest niezdecydowanych i niewykluczone, że kilka procent z tego mogłoby przypaść Konfederacji. Zatem Konfederacja nie dość, że 8-9% osiąga bez najmniejszych przeszkód, to tak jak niejednokrotnie mówiłem jest bliska zahaczaniu o 12-13%. Konfederacja w 2022 roku jest w stanie dojść do 14-15% poparcia. Wzrost może być nawet wyższy, mogą finalnie nawet dotrzeć( choć będzie to jeszcze długi i nieokreślony czas) do 16-19% nawet poparcia, jednakże z pewnością będzie się to wiązać z ubytkiem dla PIS. 5% PSL - zawyżone poparcie kosztem zabrania poparcia Konfederacji, PSL ma niezmiennie 2-3%.
 • x 2021-09-28 16:06:35
  kerry tlusty kot PREZESA.
 • kerry 2021-09-28 13:17:20
  DO Rotor: Uważam ,ze program Hołowni jest dość mętny , ale dobrze ,że w ogóle jakiś ma w odróżnieniu od PO. Nie odpowiadaja mi jego histeryczne reakcji i pochwały niewłasciwych ludzi (Sterczewski ).
 • Rotor 2021-09-28 11:40:52
  Rozumiem te próby zniechęcania, ale wolę jednak sam się przekonać czy aby na pewno to tylko kwestia nowego szyldu:-) Na dzisiaj Hołownia jest wyjątkowo (jak na polską scenę polityczną) stabilny w poglądach a z jego poglądami w większości się zgadzam. Z tym metkowaniem na lewicę i prawicę zalecałbym ostrożność, bo niby taki PiS prawicowy (gra kościołem żeby wygrywać), ale z drugiej strony realizuje jak najbardziej lewicowy program gospodarczy. A na dodatek wykorzystuje TVP w stylu, który mógłby zawstydzić nawet PZPR. Wolę nie mówić lewica czy prawica a bardziej dobre pomysły lub złe. Polska 2050 ma całkiem dobre.
 • kerry 2021-09-28 11:18:44
  Do Rotor : Kwach czasem co mądrego powie n.p.to ,ze IS ma 35% żelaznego elektoratu (tzn potomków " Żelaznego" , Ponurego" i innych) z którymi będzieci mieli cięzką przeprawę i z którymi lepiej nie zaczynac. Juz byli tacy przed wami.
 • kerry 2021-09-28 10:52:21
  Do Rotor: Wasz problem ( strony lewej) polega na tym,ze macie ludzi za kompletnych idiotów. Tego to nawet komuniści i Jaruzelski nie robili. Juz ci napisałem pod poprzednim sondażem ,ze Hołownia to tylko nowy szyld, a pod nim to samo : żeby było tak jak było i ryzy pawian z tylnego fotela, bo na jego wściekła mordę ludzie nie moga potrzeć.
 • Rotor 2021-09-28 09:40:02
  PiS pewnie utrzyma te swoje żelazne 34% nie ważne co by się działo. Natomiast wypala się pomału ekscytacja Tuskiem i dobrze. Walka o konserwatywne głosy jest z góry skazana na porażkę a ten opowiada o swojej silnej wierze katolickiej i nie zająknie się nawet o likwidacji patologicznego modelu finansowania kościoła, który owocuje klimatami ocierającymi się o mafijne. Będę powtzarzał jak mantrę, PO nadaje się na koalicjanta, ale nie z pozycji lidera. Natomiast do zmiany lidera droga daleka. Hołownia potrzebuje jakiegoś mocnego politycznego transferu. Tylko kto to może być?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.56.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!