PARTNERZY PORTALU

Sondaż wyborczy PiS mocno traci na sporach wokół aborcji. Opozycja zysku

PiS sporo traci na sporach wokół ochrony życia, ale zyski opozycji minimalne. Rośnie grupa wyborców niezdecydowanych - wynika z sondażu pracowni Social Changes na zlecenie wPolityce.pl.

Respondenci odpowiadali, "na które ugrupowanie oddaliby głos gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę"?

Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, Prawo i Sprawiedliwość wciąż cieszy się najwyższym poparciem wśród partii politycznych, ale w ostatnim tygodniu poniosło duże straty. Opozycja zyskuje - ale jedynie minimalnie.

"Chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 30 proc. badanych - o 7 punktów mniej niż w poprzedniej fali badań. Na drugim miejscu Koalicja Obywatelska z poparciem 27 proc. - co oznacza wzrost o 1 punkt" - podał portal.

"Na trzecim miejscu Lewica, na którą wskazało 14 proc. badanych - również wzrost o 1 punkt. 1 punkt straciła Konfederacja, na którą chce głosować 10 proc. badanych. Do Sejmu weszłoby także Polskie Stronnictwo Ludowe, cieszące się poparciem 6 proc. badanych - bez zmian" - wynika z sondażu.

Jak podkreślono, "znacząco wzrosła liczba wyborców wahających się, wskazujących na inne ugrupowanie - obecnie to 13 proc." "W poprzedniej fali badań było to 7 proc. Są to zapewne wyborcy Zjednoczonej Prawicy, którzy obecnie odsunęli się od swojego ugrupowania" - zaznaczono.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1080 osób w dniach od 30 października 2020 roku do 2 listopada 2020 roku.

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 30%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 27%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 14%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 10%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 6%

KOMENTARZE (7)

 • Dzwonie do Banasia 2020-11-05 01:59:46
  Właścicielem Social Changes jest Prezes ultraprawicowej Fundacji "Mamy i Taty". Więc WTF?
 • Tak w gruncie rzeczy mogą się potoczyć losy polityki 2020-11-04 18:45:28
  PIS: 32-36%, Koalicja Obywatelska( PO, PSL, Polska 2050, Wspólna Polska): 25-28%, Konfederacja( Ruch Narodowy, Wolność, Kukiz '15(?) i być może jeszcze jakieś inne mniej znane, niszowe prawicowe, konserwatywne, wolnościowe, antysystemowe ugrupowania, formacje - niewykluczone): 16-19%, Lewica( SLD, Wiosna, Razem, Zieloni, Inicjatywa Polska, RSS, PPS, UP, WIR, SDPL): 12-14%. Uzasadnienia: 1. PIS-owi owszem spadło poparcie ale będzie się ono utrzymywać w takich przedziałach jak powyższe jeszcze przynajmniej przez jakiś czas. 2. Koalicja Obywatelska wymieni swoich koalicjantów - w miejsce Zielonych i Inicjatywy Polskiej wejdą ruch Polska 2050 Hołowni o profilu centrowym, z lekka chadeckim, zalatujący także zielonkawością i Wspólna Polska Trzaskowskiego, która to formacja będzie skrzydłem liberalnym z nutką lewicowości, lecz bardzo niewielką w kwestiach światopoglądowych. Dołączy do nich dawny koalicjant PO - PSL, dlatego, że widząc swoją słabą pozycję i nikłe szanse na dalszy rozwój, będą skuszeni dołączyć do KO, jako koalicjant. Koalicja Obywatelska zmieni trochę swój styl działania i bardziej upodobni się do okresu lat 2007-2015, a więc okresu ich rządów, pomocny w tym procederze okaże się ruch Polska 2050 Hołowni. 3. Konfederacja będzie święcić niemały triumf - stabilny i zarazem imponujący wynik sprawi, że będą siłą polityczną, z którą inni będą na poważnie musieli się liczyć, to oni zasługiwali na miano bycia 3 siłą polityczną od dłuższego już czasu i nią będą. 4. Lewicy co najwyżej odrobinę do góry drgnie poparcie, jednak dojdzie do szerokiego zjednoczenia i integracji sił lewicowych zarówno tych bardziej znanych jak i niszowych, lewica zresztą sama to wie, że rozdrobnienia im nie służą, tylko w szerokim froncie są w stanie trwać. 5. Nowoczesna przestanie istnieć a członkowie i członkinie tej formacji poprzechodzą a to do PO, a to do ruchu Polska 2050 a to do Wspólnej Polski, słowem porozchodzą się na różne ścieżki. Nie ma sensu w istnieniu tej formacji, kiedy jest ona niczym innym jak wierną kopią programową PO, istnym brakiem bliźniakiem. 6. Kukiz '15 w obliczu decyzji ewentualnego przejścia PSL-u w kierunku Koalicji Obywatelskiej będzie w bardzo dramatycznej i trudnej sytuacji, co skłoni go na poważnie w kierunku przyłączenia się do współpracy z Konfederacją, zdając sobie sprawę z tego, że jeśli niczego nie przedsięweźmie to może pożegnać się z sejmem nawet( PSL sobie poradzi i w lepszym lub gorszym wariancie ale przetrwa i wiadomo gdzie się podłączy by dalej trwać).
 • Alojzy 2020-11-04 10:46:08
  Bo to nie pasuje do koncepcji, że PiS ma poważną konkurencję po prawej stronie.
 • jaca 2020-11-04 10:45:27
  nareszcie jakaś pozytywna wiadomość od tych długich szarych pięciu lat pozdrawiam miełego dnia
 • Komentarz 2020-11-04 10:31:57
  CBOS i wPolityce mają strasznie słabe sondaże.
 • alek 2020-11-04 08:39:35
  W słupkach poparcia (grafika) znikła Konfederacja (?).
 • Konserwa 2020-11-04 08:38:27
  Dlaczego 10-procentowego wyniku Konfederacji nie ma na grafice ze słupkami poparcia?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!