Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

PiS może znowu niepodzielnie rządzić

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się na początku sierpnia, na PiS zagłosowałoby 41,8 proc. Polaków, co - w przeliczeniu - dałoby partii Jarosława Kaczyńskiego 234 mandaty i samodzielną większość – wynika z najnowszego sondażu wyborczego, przeprowadzonego przez pracownię Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy.pl.

Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska, która mogłoby liczyć na poparcie 25,9 proc. wyborców. Taki wynik pozwoliłby Platformie wprowadzić do Sejmu 135 posłów.

Do Sejmu wszedłby także Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce zagłosować (9,3 proc., - w przeliczeniu - 37 mandatów)

W ławach sejmowych zasiedliby także posłowie Kukiz'15 (8,2 proc. - 34 mandaty) oraz PSL (6,3 proc. - 19 mandaty). Ponadto jeden mandat przypadłby przedstawicielowi mniejszości niemieckiej.

Jak wynika z sondażu, poniżej progu wyborczego i tym samym poza parlamentem znalazłyby się: Nowoczesna (4,2 proc.), partia Razem (2,2 proc.) i Wolność (1,1 proc.). Pozostałe ugrupowania mają łączne poparcie na poziomie 1 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 8-9 sierpnia 2018 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1006 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, na jaką partię będą głosować.

KW Prawo i Sprawiedliwość 41.8%
KW Platforma Obywatelska RP 25.9%
Sojusz Lewicy Demokratycznej 9.3%
KWW Kukiz'15 8.2%
Komitet Wyborczy PSL 6.3%
KW Nowoczesna 4.2%
KW Partia Razem 2.2%
Partia Wolność 1.1%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

 • Antonina 2018-08-22 08:06:51
  Do matka-boska-sydneyowska: Mocno naciągany. Rozczarujesz się po wyborach.:).
 • walet 2018-08-18 04:12:44
  do Ferdynand Barbasiewicz: To pobożne życzenie (pewnie wielu Polaków) jest możliwe do częściowego spełnienia tylko w jedno okręgowych mandatach wyborczych.
 • Ferdynand Barbasiewicz 2018-08-14 23:29:55
  CO UCZYNIĆ, ŻEBY STWORZYĆ WARUNKI OBIEKTYWNEGO WYBORU NAJLEPSZYCH KANDYDATÓW DO PARLAMENTU, SENATU, NA MINISTRÓW, WOJEWODÓW, SĘDZIÓW, ITD. W SAMORZĄDACH ORAZ UZYSKAĆ WYRAŹNE PRZYSPIESZENIE ROZWOJU POLSKI. DOTYCZY TAKŻE UNII EUROPEJSKIEJ? Ferdynand Barbasiewicz, autor propozycji, Polityka kadrowa KAŻDEGO PAŃSTWA NA ŚWIECIE w odniesieniu do kandydatów na posłów oraz kandydatów na wysokie funkcje kierownicze i przedstawicielskie wymaga koniecznej wstępnej selekcji psychologicznej. Nie powinno się dopuszczać ludzi niekompetentnych, z zaburzeniami osobowości mających ukrytą potrzebę dominowania, robienia zła innym, neurotyków - różnych dewiantów, z zaburzeniami emocjonalnymi dwubiegunowymi, przewlekle chorych, ludzi którzy nie potrafią uczciwie sobie radzić w codziennym życiu. Można dobrać i dostosować narzędzia pomiaru w/w zaburzeń w obiektywnej selekcji psychologicznej kandydatów najbardziej obiektywnie wartościowych. Proponuję opracować swoistą szok listę skwantyfikowanych statystycznie rachunkiem prawdopodobieństwa zalet i wad rejonu wyborczego lub problemu krajowego, lokalnego z którego szukamy kandydatów na posła czy w odniesieniu do funkcji ministra, wojewody, prezydenta miasta, starosty lub burmistrza, wójta, dyrektora, prezesa, czy do sytuacji zadaniowych, itp. Zapraszamy np. 30 kandydatów bez względu na orientację polityczną i w ściśle określonym czasie, np. 2-3 godziny dla wszystkich ma zadanie w laptopie ułożyć program działania dla kandydata na posła np. z rejonu Prus
 • matka-boska-sydneyowska 2018-08-13 16:44:50
  cudowny wynik
 • A niech będzie 2018-08-13 12:21:09
  No i dobra, niech będzie te pięć partii w sejmie, ale w takiej kolejności: PIS, PO, Kukiz '15, SLD, PSL.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!