Sondaż wyborczy PiS na czele, ale traci władzę

Gdyby wybory odbyłyby się w niedzielę, wygrałoby je PiS z poparciem 35,3 proc., przed KO z poparciem 23,8 proc. PiS nie utrzymałoby władzy, bo otrzymałoby tylko 194 mandaty - wynika z sondażu Estymatora. Niewielką większość miałyby wspólnie KO, Polska 2050, Lewica i KP-PSL - 231 mandatów.

W badaniu Estymatora gotowość głosowania na Prawo i Sprawiedliwość/Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 35,3 proc. badanych, co oznacza spadek od poprzedniego badania o 2,3 pkt proc. Wynik taki daje PiS 194 mandaty.

Na Koalicję Obywatelską (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) chciałoby głosować 23,8 proc., co oznacza spadek o 0,8 pkt proc. i daje 115 mandatów.

Na Ruch Szymona Hołowni Polska 2050 chciałoby oddać głos 15,8 proc., co oznacza wzrost o 3,0 pkt proc. i daje 71 mandatów.

Konfederacja (KORWIN, Ruch Narodowy) uzyskała poparcie 8,6 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 0,4 pkt proc. i daje Konfederacji 34 mandaty.

Na Lewicę (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem) chciałoby głosować 7,7 proc. badanych, co oznacza spadek o 1,4 pkt proc. i daje 24 mandaty.

Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicję Polską gotowe byłoby poprzeć 7,1 proc. badanych, co oznacza wzrost o 1,4 pkt proc. i daje 21 mandatów.

Na inne ugrupowania chce łącznie głosować 1,7 proc., co dawałoby jeden mandat.

Łącznie obecne ugrupowania opozycyjne mogłyby więc liczyć na 231 mandatów. Z kolei PiS, ewentualnie wraz z Konfederacją, miałoby 228 mandatów.

Badani odpowiadali na pytanie: gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?

Badanie przeprowadzono w dniach 25-26 listopada 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1021 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.

Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 35.3%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 23.8%
Polska 2050 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 15.8%
Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 8.6%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 7.7%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 7.1%

KOMENTARZE (23)

 • Ireneusz 2022-01-14 11:19:50
  Teraz w nowej dekadzie PIS potrzebuje wyborców i nowej opcji energii dla Polskich rządów na tle Europy i zmiennych wydarzeń wobec struktur spokoju.
 • Ireneusz 2022-01-14 11:18:00
  Teraz w nowej dekadzie PIS potrzebuje wyborców i nowej opcji energii dla Polskich rządów na tle Europy i zmiennych wydarzeń wobec struktur spokoju.
 • Rotor 2021-11-29 08:56:41
  Tak jak pisałem, zwalanie problemu na służby mundurowe to jest ostateczność i do tego dobry rząd nie może dopuszczać. PiS tego nie potrafi, bo zamiast rozmawiać ze wschodem (niby, które państwo ma tu pełnić rolę eksperta jeśli nie my?) i być ambasadorem jak najszybszego wstąpienia Gruzji, i Armenii do UE, skupia się na zakupach z USA i realizacji ich konfrontacyjnej polityki w regionie. To nie jest dbanie o nasz interes i dalsza eskalacja może przynieść tylko coraz większe problemy. Mamy UE za plecami, grajmy tym w końcu do diaska! Zgadzam się, że Tusk jest niestety szkodnikiem polskiej sceny politycznej i jego powrót nie wnosi nic dobrego. Znakomicie pamiętam jak chciał już topić 90-letni LOT, bo to się nie mogło opłacać a proszę bardzo, po krótkim czasie - bam! - udało się wypracować zysk. Teraz też w sumie skupia się tylko na krytyce PiS a nie jest w stanie stworzyć choćby trochę postępowych założeń programu PO. 500+ zostawimy, z Europą się dogadamy... Pitu pitu jakie już było i skończyło się obietnicami bez pokrycia: gdzie ten podatek liniowy, gdzie samoopodatkowanie na związki wyznaniowe? Marazm, ściema i pusta retoryka. Dlatego PO nie może być główną siłą opozycji a jedynie partnerem koalicyjnym. Niestety, powtarzam, niestety Polska 2050 jest najlepszą opcją na dzisiaj. Niestety, bo opozycja potrzebuje progresywnej i agresywnej w postulatach partii. PiS-owi trzeba postawić realną przeciwwagę. Natomiast jak to w polityce, biorę najlepsze co jest i się nie obrażam.
 • kerry 2021-11-28 23:40:57
  Do Rotor: Jeżeli UE pod dyktando Soroaa i innych parchów będzie odwalac takie numery jak w tym roku to POLEXIT wisi na włosku i niech oni z tym zmasowanym wpie@@@@ nie przesadzają. Nie mów ,że TSUE to wymysł Amerykanów , to bezczelna unijna jaczejka ,.Na szczęście Turów działa i będzie działał. Te brukselskie bezczele zachowują się jakby im należało, że polskie wojsko,GR , terytorialsi pilnuja granicy jeszcze smiecie takie jak Frasyniuk, Ostaszewska, Ochojska , Kurdej Szatam i inni wycierają sobie nimi zdradzieckie mordy .Zajmują się praworządnością. Orban jest jednak genialny ,podstawił pociagi wysłał hordy do Niemiec. Zes@@@@ sie , drogo ich to kosztowało.Oni nam są do niczego niepotrzebni, zaraz usłyszę jakie mamy z nimi obroty - będziemy mieli jak się ludobójcom opłaci !! Potrzebne jest nam NATO i shengen , reszta wonn!!
 • Rotor 2021-11-28 22:04:24
  Co do USA, to i owszem można życ mitem i sentymentem bohaterskiego kowboja w białym kapeluszu co przynosi sprawiedliwość plując z kolta do tego złego w czarnym kapeluszu. Można, ale na pewno nie można opierać swojej polityki międzynarodowej na takiej jednostronnej fascynacji. Niestety patrząc jak działa USA. Jak bombarduje Serbię i tworzy państwo-wynalazek, tylko po to żeby zaparkować tam olbrzymią bazę wojskową. Jak z dnia na dzień zostawia swoich sojuszników w walce, czyli Kurdów, którym Amerykanie zdążyli dużo naobiecywać jak... ich akurat potrzebowali. A jak już swoje interesy załatwili, to bach porzuca się sojusznika na pożarcie wojskom irackim. Mało? Po latach, mówiąc, że teraz już tak na pewno nie będzie, zostawia USA Kurdów żeby się z nimi rozprawili, dla odmiany, znani z przestrzegania praw człowieka i wysokich standardów oficerskich, Turkom... W polityce międzynarodowej nie ma złych i dobrych. Wszystko zależy od zbieżności interesów. Z USA łączy nas stosunkowo mało a jak przez chwilę było nam nie po drodze przy okazji ustawy o IPN (w sumie drobna rzecz jednka), to już nam jasno i wyraźnie Pan z USA powiedział, że albo przepisy zmieniamy jak wymaga tego Izrael (nie TSUE, czy jakiś organ sądowo-prawny, polityk obcego pańśtwa nam każe po prostu), albo dostaniemy zmasowany w*dol i nie ma żadnych przyjaźni czy długów wdzięczności. Amerykanie w ogóle mają taką mentalność, że przyjaźń odgrywa tam żadną rolę. Liczy się biznes. Dlatego potrzebujemy rządu, który nie będzie tylko patrzył z nadzieją za ocean, ale, który będzie potrafił rozsądnie dogadywać się w ramach UE, bo tu mamy największy interes. Z Rosją, choćby dlatego, że zaspokaja ponad 60% importu gazu do Polski i zawsze będzie ważnym graczem w regionie. I z USA, ale nie na zasadzie jakichś dziwnie wasalskich układów trącących bananową republiką a 5-ej gospodarki UE i poważnego partnera europejskiego. Nie zapewni tego PiS. Nie zapewni Tusk, bo jest dość mocno bezpoglądowy. Na tym bezrybiu stawiam na Hołownię. Przy naszych okropnie marnych politykach, brak doświadczenia w polskiej polityce jest... jego zaletą. No i brzmi jednak najrozsądniej z całego peletonu.
 • Rotor 2021-11-28 21:36:39
  I podsumowując siebie nieco w tym wątku. Ja tu nie uprawiam żadnej polityki. Jestem ekonomistą i mam raczej binarny umysł. Kwestia opłacalności ma dla mnie wymiar dość oczywistej kalkulacji. Kwestia bezpieczeństwa też mieści się w statystykach i podlega ocenie bazując na danych. Jeśli natomiast chodzi o cały bełkot światopoglądowy, tradycje, religie, jak kto musi żyć i co musi robić by zadowolić innych, to są dla mnie tylko obszary manipulacji. Państwo ma tworzyć warunki do bezpiecznego i dostatniego życia swoich obywateli oraz dawać im wolność wyrażania siebie, wyznania i poglądów. I ma nie przeszkadzać mnożąc zakazy, nakazy i podatki. I tyle w temacie. Więcej matematyki, kalkulacji, statystyki a mniej wyniosłych haseł za którymi kryją się zwykle podłe i małe osobniki.
 • kerry 2021-11-28 21:09:09
  Do x: No prosze , a dopiero niedawno Rotor mówił o poprawie stosunków z Rosją. Wy się leczyc idźcie psychopaci. Ktos tu mądrze napisał, z Lucyferem by sie pokumali ,żeby wrócic do tego raju raz na zawsze utraconego. Po nocach im się śni!!
 • Młoda Foka 2021-11-28 20:48:40
  Że na PIS głosują choojozy to jasne, ale kim jest wyborca Lewicy?
 • x 2021-11-28 19:46:14
  kerry do szkoly . ruskagnido.
 • kerry 2021-11-28 19:32:08
  do x: odezwał się post-PGR-owski "yntelegent" !!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.70.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!