Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

PiS na prowadzeniu. PSL, Kukiz'15 i Porozumienie poza Sejmem

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, 31 proc. badanych zagłosowałoby na PiS, 22 proc. na Koalicję Obywatelską, a 14 proc. na Polskę 2050 – wynika z sondażu Kantar Public dla tygodnika "Polityka". Do Sejmu dostałyby się także Konfederacja (6 proc.) i Lewica (5 proc.).

W sondażu Kantar Public dla tygodnika "Polityka" zapytano Polaków, czy kraje NATO, w tym Polska, powinny zbrojnie, z udziałem wojska pomóc Ukrainie w wojnie z Rosją. 27 proc. respondentów odpowiedziało "zdecydowanie tak", 23 proc. udzieliło odpowiedzi "raczej tak". Odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 16 proc. badanych, a 21 proc. - "raczej nie". Zdania nie miało 13 proc. ankietowanych.

Z badania wynika także, że według 53 proc. respondentów uchodźcy wojenni z Ukrainy powinni zostać w Polsce tak długo, jak to konieczne. Zdaniem 33 proc. badanych powinni być przyjęci czasowo w Polsce, ale potem przemieszczeni do innych krajów. 6 proc. ankietowanych uważa, że uchodźcy powinni być jak najszybciej przemieszczani z Polski do innych krajów UE. 8 proc. respondentów wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

W sondażu zapytano także, czy Polska powinna wprowadzać sankcje na Rosję, aby pomóc Ukrainie, mimo że spowoduje to w naszym kraju podwyżki cen. 56 proc. respondentów odpowiedziało "zdecydowanie tak", 28 proc. udzieliło odpowiedzi "raczej tak". Odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 3 proc. badanych, a 6 proc. - "raczej nie". Zdania nie miało 7 proc. ankietowanych.

W badaniu zadano także pytania o to, co wojna w Ukrainie oznacza dla polskiej polityki wewnętrznej. Zapytano, czy po wybuchu wojny trzeba jeszcze mocniej bronić demokracji, praworządności i niezależnych sądów w Polsce, bo ich brak prowadzi do takiego systemu, jaki panuje w Rosji. Z takim stwierdzeniem zgodziło się 75 proc. ankietowanych. Nie zgadza się 13 proc., a odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 12 proc.

Kolejne pytanie brzmiało: czy mimo politycznych różnic, teraz, w sytuacji zagrożenia, trzeba wspierać działania obozu rządzącego, a spory odłożyć na inny czas. Z takim stwierdzeniem zgodziło się 78 proc. badanych. Nie zgadza się 13 proc., a odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 9 proc.

Ze sformułowaniem "wojna w Ukrainie pokazała, że obóz rządzący zawsze prowadził dobrą politykę zagraniczną i miał rację w ocenie Rosji, a opozycja i UE się myliły" zgadza się 45 proc. respondentów. Nie zgadza się 34 proc., a 21 proc. mówi, że "trudno powiedzieć".

Jeśli zaś chodzi o preferencje partyjne, 31 proc. ankietowanych zagłosowałoby na PiS (razem z Solidarną Polską i Republikanami). 22 proc. badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską. Podium zamyka Polska 2050, która mogłaby liczyć na głos 14 proc. respondentów.

W Sejmie znalazłyby się także Konfederacja, na którą chce głosować 6 proc. ankietowanych i Lewica z poparciem 5 proc. badanych.

Pod progiem wyborczym znalazły się Koalicja Polska-PSL z 2 proc. poparcia, Kukiz'15 i Porozumienie, na które chciałoby głosować po 1 proc. badanych.

"Nie wie", jak zagłosuje, 19 proc. ankietowanych.

Jeśli chodzi o frekwencję wyborczą, 55 proc. respondentów odpowiedziało, że "zdecydowanie" weźmie udział w wyborach, jeśli odbyłyby się w najbliższą niedzielę. 21 proc. "raczej" wzięłoby w nich udział. Odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 11 proc. badanych, "raczej nie" - 8 proc. Odpowiedź "nie wiem" wybrało 5 proc. respondentów.

Badanie Kantar Public zostało zrealizowane z pomocą wywiadów telefonicznych CATI na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków, 18-21 marca 2022 r.

Prawo i Sprawiedliwość 31%
Koalicja Obywatelska 22%
Polska 2050 14%
Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy 6%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem 5%
Komitet Wyborczy PSL 2%
KWW Kukiz'15 1%
Porozumienie Jarosława Gowina 1%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (41)

 • Oskar 2022-04-02 01:56:27
  Na inne rzeczy też się szczepisz obowiązkowo
 • Do wspominającego coś o "zaletach" lewicy 2022-04-01 12:33:09
  1."Akurat chęć laicyzacji państwa, wolności odnośnie lgbt i aborcji to ogromne zalety Lewicy" - ta, chyba jedynie to są "ogromne zalety" dla osób o poglądach lewicowo-liberalnych, w tym takich jak ty i tobie podobnych, dla innych absolutnie nie są to zalety ale ogromne wady, uzasadniony powód do obaw, bo przez to wszystko przemawia satanizm w czystej postaci. 2."i wiele osób chce na nich właśnie głosować właśnie z tego powodu." - wiele osób, którzy mają poglądy liberalno-lewicowe to na pewno, ale nikt inny, centryści, chadecy są sceptyczni i Lewica dla nich to skok na głęboką wodę, konserwatyści, prawicowcy, narodowcy, wolnościowcy - wszyscy razem trzymają się od niej z daleka, a że w narodzie jest ewidentna i znacząca przewaga ludzi o takich poglądach to nic dziwnego, że lewicowo-liberalne siły jak były tak są i pozostaną w mniejszości i to praktycznie w skrajnej mniejszości( btw. Lewica ostatnimi czasy notuje 4-5% dość często - to tak dla twojej świadomości jak bezgranicznie ufasz sondażom) 3."Niestety byłem w szoku jak Czarzasty powiedział że chce obowiązkowych szczepień na covid dla wszystkich." - a mnie to o dziwo nie zaskoczyło, pokazał prawdziwe i brutalne oblicze Lewicy, byli komuniści już tak mają, że założyli "wdzianka" demokratów czy socjaldemokratów by to ładnie brzmiało, ale z tyłu głowy reżimowe zapędy jak się chowały tak się chowają. Diabeł przebrał się za anioła, nie wiedząc, że mu ogon i rogi wystają. 4."Wtedy zachował się jak idio-ta." - nie pierwszy i nie ostatni raz, poczytaj sobie lub posłuchaj co mówi o nim Leszek Miller, może nie nazywa wprost od "idiotów" Czarzastego ale wielokrotnie krytykował jego działania i pewnie w dalszym ciągu nie patrzy na to co on robił i robi z SLD.
 • Wychodzący na powierzchnię odpowiada 2022-04-01 12:19:48
  1."Czyli znowu wyszedłeś na powierzchnię" - no i co z tego? mam prawo do komentowania tak jak i ty, zobaczyłem, że dyskusje się zakończyły, toteż postanowiłem odnieść się do paru komentarzy. 2."ty wstrętny robaku." - wstrętne jest twoje słownictwo i pogarda dla kogoś z kim się nie zgadzasz w poglądach, a robakiem to sam jesteś, żeby nie powiedzieć przez grzeczność gorzej - glistą ludzką. 3."Jak ciebie deb-ilu nie ma to przynajmniej jest taka w miarę dyskusja," - mówisz tylko i wyłącznie o sobie, dyskusja jak tako miała i ma pewien poziom( choć jeszcze pozostawia on wiele do życzenia), ale jak tylko ty się pojawiasz to drastycznie obniżasz jakość tego forum dyskusyjnego, właśnie poprzez chamstwo, nienawiść, agresję słowną, co ci już wielokrotnie tłumaczyłem. Może gdyby opierniczył cię ktoś, kto byłby bliski ci w poglądach i trochę przywołał do porządku, objaśniając tobie jak bardzo szkodzisz wizerunkowo własnym formacjom swoim zachowaniem to wtedy byś dopiero posłuchał. 4."a jak się pojawisz gno-ju to od razu minusujesz pozostałych" - nie, jeśli minusuję to głównie, żeby nie powiedzieć tylko ciebie, jeśli zrezygnujesz ze swojego obraźliwego tonu to mogę cię zapewnić, że nie będę cię zasypywał dodatkowymi minusami, tylko dlatego dostajesz je w większej ilości, bo traktuję to jako formę "ukarania" za twoją toksyczną działalność na tym forum. 5."i plusujesz swój bełkot za Konfederacją." - bełkot to chyba dla ciebie i tobie podobnych, nie plusowałbym swoich wypowiedzi, gdybyś ty nie minusował nadmiernie, co na bank robisz, bo dość często odwiedzam forum i widzę jaka jest sytuacja i mnie nie oszukasz.
 • do tępe-go propagandzisty Konfederacji 2022-04-01 11:55:13
  Akurat chęć laicyzacji państwa, wolności odnośnie lgbt i aborcji to ogromne zalety Lewicy i wiele osób chce na nich właśnie głosować właśnie z tego powodu. Niestety byłem w szoku jak Czarzasty powiedział że chce obowiązkowych szczepień na covid dla wszystkich. Wtedy zachował się jak idio-ta.
 • do tylko 2022-04-01 11:52:09
  Niestety ale PiS to skrajna prawica. Wyborcom Konfederacji całkiem odwaliło skoro z powodu samego socjalu zaczęli nazywać PiS Lewicą. Lewica to laicyzacja państwa, legalna aborcja, swoboda dla lgbt i wiele pomysłów wolnościowych. PiS jest temu mocno przeciwne.
 • Do propagandowego idio-ty Konfederacji 2022-04-01 11:50:58
  Czyli znowu wyszedłeś na powierzchnię ty wstrętny robaku. Jak ciebie deb-ilu nie ma to przynajmniej jest taka w miarę dyskusja, a jak się pojawisz gno-ju to od razu minusujesz pozostałych i plusujesz swój bełkot za Konfederacją.
 • Do "tylko nie pis" 2022-04-01 02:19:36
  1."PIS to partia lewicowa" - pod względem programowym jak najbardziej, nie zaś pod względem światopoglądowym. 2."z prawicą to mają tyle wspólnego co nic..." - PIS prawicą jest tylko z nazwy, bardziej pasowałoby do nich określenie PK-S(Prawica Konserwatywno-Socjaldemokratyczna). 3."PIS to przeszłość nie mają więcej jak około 29-30% poparcia." - samo ugrupowanie PIS owszem do tylu ile podałeś może dochodzić, sytuację mu jedynie poprawiają koalicjanci jak Solidarna Polska( 4-5%), Kukiz '15(1-2%) i Republikanie( zapewne poniżej 1%).
 • Do kerry'ego 2022-04-01 02:11:31
  1."PIS z niezdecydowanymi ," - skąd wiesz, że niezdecydowani od razu chcieliby głosować akurat na PIS? Nie wiesz, tylko zakładasz. Tak czy inaczej uważam, że każda partia powinna zainteresować się bardziej wyborcami niezdecydowanymi, podejść do nich po ludzku, pytać się skąd u nich sceptycyzm? dlaczego mają taką a nie inną postawę? próbować ich przekonywać, pozyskać zaufanie, bo w końcu na tym polega demokracja przecież, zabiegać należy o głosy nie tylko tych, którzy są gorącymi zwolennikami danego ugrupowania ale także i tych, którzy się rozczarowali na jakimś ugrupowaniu oraz tych, którzy są niezdecydowani( a do tych często dość trudno trafić, bo są w śród nich i tacy, którzy mają postawę "a mnie to nie interesuje" albo "nie bo nie") 2."wyborcami Kukiza" - sam Kukiz '15 w najlepszym wypadku ma do 2%, nie dziwię się zatem, dlaczego PIS jest zainteresowany elektoratem Kukiz '15, bo po prostu próbują odbudowywać poparcie. Pozyskanie jednakże tych około 2% od Kukiz '15 nie daje gwarancji na osiągnięcie przez PIS 40%, tamto ugrupowanie jest malutkie, ale jest duże prawdopodobieństwo, że posłowie Kukiz '15 będą startować z list PIS-u, bo w zasadzie nie mają wyjścia i tak są już w bardzo newralgicznym położeniu. 3."i Porozumienia ( nie wiem komu , jak dojdzie do ostatecznej próby zechce się marnować głos)" - Porozumienie się dawno odcięło od PIS, natomiast dla PIS-u nie jest to straszliwa strata, gdyż poparcie Porozumienia wynosi do 1% maks. 4."ma około 40%." - PIS nie uzyskałby 40% poparcia ani coś koło tej liczby nawet jeśli pozyskałby poparcie wyborców Kukiz '15, Porozumienia i jakąś część z wyborców niezdecydowanych. Na chwilę obecną, gdyby od PIS-u odjąć Kukiz '15( oni trzymają przecież z PIS-em w sejmie), Republikanów Bielana i Solidarną Polskę to samo poparcie PIS wyniosłoby 26-28% góra do 30% maks. Trzej koalicjanci PIS-u mają zatem jakieś 4-6% łącznie.
 • re: do tylko 2022-04-01 01:41:50
  1."Niestety ale PiS to skrajna prawica." - PIS nie jest ani prawicą, a tym bardziej nie jest skrajną prawicą, PIS to konserwatywna socjaldemokracja, światopoglądowo są konserwatywni, zaś programowo są lewicowi czy po prostu mocno lewicujący. 2."Wyborcom Konfederacji całkiem odwaliło skoro z powodu samego socjalu zaczęli nazywać PiS Lewicą." - szczerze wątpię, wcale wyborcom Konfederacji nie odwaliło, mają sporo racji, bowiem od strony programowej(socjaldemokracja) PIS i Lewica są sobie bardzo podobne i socjaliści lewicowi rozumieją socjalistów prawicowych, pomimo, że w obszarze światopoglądowym dzieli ich potężna przepaść to w obszarze programowym jest duża zgodność. 3."Lewica to laicyzacja państwa, legalna aborcja, swoboda dla lgbt" - tak, to są kwestie istotne dla Lewicy, może właśnie dlatego z tych oczywistych względów mają tak mało poparcia( ostatnio coraz częściej widać 4-5%), bo brutalna prawda jest taka, że takimi kwestiami ostro zniechęcają do głosowania na nią, gdyż te sprawy światopoglądowe przerażają każdego normalnego człowieka, a ludzie nie chcą sztucznych wojenek, konfliktów, podziałów na tle światopoglądowym i obyczajowo-kulturowym. 4."i wiele pomysłów wolnościowych." - ta, jasne, chyba "pomysłów wolnościowych" rozumowanych spojrzeniem lewicowo-liberalnym, bo na pewno nie innym. 5."PiS jest temu mocno przeciwne." - nie tylko PIS, Konfederacja także i bardzo dobrze, że są takim kwestiom przeciwne te formacje sceny politycznej, wcale się im nie dziwię. Jedni i drudzy są temu przeciwni i co ciekawe nic a nic z tego powodu nie tracą.
 • re: do kerry 2 2022-04-01 01:31:19
  1."Większość niezdecydowanych to wyborcy opozycji, a nie PiSu." - zależy jakiej opozycji, bo opozycja to też Konfederacja, aczkolwiek nie jest ona tzw. "opozycją systemową", na tym polega różnica. 2."Nie mają więcej niż 35 procent." - tutaj się raczej zgodzę, PIS raczej nie ma więcej jak 35%, bardzo rzadkie( a przynajmniej ostatnimi miesiącami) są sondaże dające PIS-owi 35-36%, z reguły PIS ma albo 30-32% albo 33-34%.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.72.250
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!