Prawo i Sprawiedliwość – 33 proc., KO – 26 proc., PL 2050 – 11 proc., Lewica, PSL i Konfederacja po 6 proc. – wynika z sondażu United Surveys.
"PiS wygrywa, ale nie rządzi - to najkrótszy wniosek z najnowszego sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM" - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta zawraca uwagę, że najlepiej widać to nie w samych wynikach badania, ale w podziale na mandaty, jakiego dokonano, wykorzystując kalkulator dr. hab. Jarosława Flisa.
Według gazety PiS miałby 200 mandatów, KO 153, a ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni 50. Trzy pozostałe ugrupowania, które przekroczyłyby próg wyborczy z ok. 6-proc. wynikiem: Lewica, PSL i Konfederacja, mają od 18 do 21 głosów.
Respondenci sondażu United Surveys przeprowadzonego dla DGP i RMF FM pytani, na które z ugrupowań oddaliby głos, gdyby wzięli udział w wyborach do Sejmu wskazali na: Zjednoczoną Prawicę (33,2 proc.), Koalicję Obywatelską (26,1 proc.), Polskę 2050 (10,6 proc.), Lewicę (6,2 proc.), PSL (6 proc.), Konfederację (5,8 proc.). Natomiast odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 12,1 proc. ankietowanych.
Z sondażu wynika też, że 50 proc. respondentów poszłoby na wybory do Sejmu, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę. Odpowiedzi "decydowanie nie" udzieliło 23,4 proc. badanych, "raczej nie" - 18,1, a "trudno powiedzieć" - 8,5 proc.
Jak stwierdza dziennik, "PiS nie ma pewności samodzielnych rządów. Więcej - ma kłopot z utworzeniem rządu koalicyjnego". Do tego potrzebowałby porozumieć się z co najmniej dwiema innymi partiami - dodaje gazeta.
Według dziennika, na notowania PiS wpływają wejście w życie Polskiego Ładu i kiepskie nastroje wśród Polaków wynikające z rosnącej inflacji czy sytuacji epidemicznej. "W Sejmie ustawa o masowym testowaniu pracowników, nazywana przez opozycję lex Kaczyński, spotkała się ze zdecydowaną krytyką opozycji. Mało komu podoba się ona również w szeregach partii rządzącej" - wskazuje dziennik.
Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej", dziennika.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonany 27 stycznia na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).