Sondaż wyborczy PiS wygrywa, ale traci władzę

Notowania PiS rosną, ale biorąc pod uwagę podział mandatów, partia Jarosława Kaczyńskiego traci władzę niezależnie od tego, w jakiej formule opozycja startuje w wyborach parlamentarnych – wynika z trzech badań preferencji wyborczych wykonanych przez United Surveys dla DGP i RMF FM.

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje, źe symulacje pokazują, że dla opozycji najkorzystniejszy jest wariant dwóch bloków - Lewicy z KO oraz Polski 2050 z PSL - dający im perspektywę 242 miejsc w Sejmie przy 203 mandatach dla Zjednoczonej Prawicy i 15 dla Konfederacji.

Wariant dwóch opozycyjnych list nie pasuje jednak - jak zauważa "DGP" - Platformie Obywatelskiej, która obawia się rywalizacji o ten sam elektorat. Jednemu blokowi (w tym wariancie opozycja może liczyć na 234 mandaty przy 217 dla ZP) sprzeciwiają się natomiast ludowcy.

"Kto dużo obejmuje, ten mało ściska" - tak pomysł jednej listy komentuje na łamach "DGP" socjolog polityki Jarosław Flis. Z kolei zbudowanie dwóch bloków jest, jego zdaniem, o tyle utrudnione, że PO chciałaby być w obu, natomiast pozostali uczestnicy woleliby Platformę wypchnąć do "tego drugiego" bloku.

W najnowszym sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM Zjednoczona Prawica może liczyć na prawie 38 proc. poparcia - to oznacza wzrost o ponad 3 pkt proc. od poprzedniego badania z 18-19 marca. Notowania największego konkurenta PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej, utrzymują się względnie na stałym poziomie (23 proc. w marcu, 25 proc. teraz). Na podium wchodzi Lewica, która z 10,2-proc. wynikiem wyprzedza Polskę 2050 Szymona Hołowni (9 proc.).

Najmniejsze poparcie uzyskały PSL (5,4 proc.) oraz Konferderacja (4,7 proc.)

Sondaż przeprowadzono w dniach 2-4 maja na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo.

 

Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 38%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 25%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 10.2%
Polska 2050 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 9%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 5.4%
Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 4.7%

KOMENTARZE (59)

 • Polak 2022-05-14 16:32:14
  Lewica wyżej niż Konfederacja xD ? Albo ten sondaż to kłamstwo albo faktycznie Polacy to idioci.
 • Do gościa o szyderczych skłonnościach 2022-05-13 19:29:43
  1."Konfiarz_Odleciał" - nie, mam się dobrze, wcale nie odleciałem, poza tym skrzydeł nie mam, by móc odlecieć. 2."No już raz napisałem," - nie pamiętam nawet co dokładnie, ale mniejsza o to, bo prawdopodobnie nie było to istotne. 3."niby nie ma sensu się powtarzać," - skoro nie ma sensu się powtarzać, to czemu to robisz? Chyba tylko dla samego faktu na zasadzie "byleby zaatakować". 4."ale w tym wypadku zrobię wyjątek" - było to całkowicie zbyteczne. 5."- jesienią tu wrócę" - acha wiem, to ty jesteś tym co się jesieni nie może doczekać, naciesz się może lepiej latem, słońcem, ładną pogodą, ciepłem, a nie o jesieni już myślisz. 6."i będę cię mieszał z błotem i wyszydzał" - trzeba być naprawdę małym, toksycznym i podłym człowiekiem by lubić tego typu "rozrywki". A podobno lewicowo-liberalni tak stronią od hejtu, kurczę, okazuje się, że są pierwszymi, którzy są skłonni do hejtu. 7."Z ROZKOSZĄ" - nie wiem po co piszesz to drukowanymi literami, ślepy nie jestem. Rozważałbym udanie się do lekarza, bo twoje skłonności do toksycznego i podłego zachowania hejterskiego wypadałoby uleczyć zawczasu zanim zrobisz krzywdę jakiejś przypadkowej osobie w sieci, jak "rozkoszą" dla ciebie jest jakieś poniżanie, obrażanie czy wyzywanie. 8."po tym jak zgarniecie swoje 3-5% w wyborach." - te 3-5% to są poziomy poparcia jakie grożą Lewicy( bywały już sondaże dające im 4-5%) i PSL-owi( z reguły ma 2-3%). Konfederacja jest w stanie zgarnąć trzy lub czterokrotność tego co podałeś. 9."Pozdrowionka." - Nie czaję, wcześniej piszesz, że mnie będziesz "mieszał z błotem i wyszydzał Z ROZKOSZĄ", a pod koniec raczysz mnie przyjemnym słowem "Pozdrowionka". Kurczę, ale ty człowieku w życiu realnym musisz nieźle grać, udawać przyzwoitego, dobrego człowieka, a tymczasem twój wpis tutaj obnaża twoją mroczną naturę, nieładnie, oj nieładnie.
 • Konfiarz_Odleciał 2022-05-13 09:02:06
  No już raz napisałem, niby nie ma sensu się powtarzać, ale w tym wypadku zrobię wyjątek - jesienią tu wrócę i będę cię mieszał z błotem i wyszydzał Z ROZKOSZĄ po tym jak zgarniecie swoje 3-5% w wyborach. Pozdrowionka.
 • A samo plusujące siebie bydle Konfederacji nadal nie zbanowane 2022-05-11 18:21:53
  Żałosny pajacu na którego pluje własna matka. Można na ciebie jedynie zwymiotować ty odpadzie minusujący drugą stronę.
 • Do Drjack-a cz.3 2022-05-11 11:09:13
  7."Wyborcy muszą zrozumieć że każdy głos nie oddany na KO jest głosem na Kaczynskiego I jego złodziejską bandę" - wyborcy muszą zrozumieć, że każdy głos oddany czy to na PIS/ZP czy na PO(KO) to głos zmarnowany, bo i jedni i drudzy rozkradają społeczeństwo polskie fest. Głosowanie na nich to umacnianie trwającego od kilkunastu lat duopolu sceny politycznej. Trzeba zrobić im psikusa i tak zagłosować w wyborach aby i PIS musiał się po wyborach koalicyjnie układać jak i PO. Czy w tych wyborach wygrałoby PIS czy PO to bez znaczenia( bo zakładamy, że jakaś z tych opcji jednak wygra), ważne jest to, żeby Konfederacja była przed blokiem liberalno-lewicowym, miała stabilną trzecią pozycję z mocnym, kilkunastoprocentowym poparciem( nawet do 19%), wtedy stanie się siłą, która będzie skutecznie blokować i uwalać takie ustawodawstwa, które będą szkodliwe dla społeczeństwa czy też działające na szkodę narodu, to będzie głos niepodległości i wolności, wolność ubezpieczający. PIS z malutkimi koalicjantami natomiast jak dryfował tak dryfuje w przedziale 30-35% i raczej wiele wskazuje na to, że takie wyniki utrzyma.
 • Do Drjack-a cz.2 2022-05-11 11:08:48
  4."bedzie miala klopot z przekroczeniem progu." - w pojedynkę to jasne, że może być takie zagrożenie i to duże, ale jak opozycja systemowa pójdzie w dwóch blokach do wyborów to absolutnie nie. Ten drugi blok musiałby być przeciwieństwem tego pierwszego, być liberalno-lewicowy, także do Lewicy, oprócz partii SLD i Wiosny wchodzi nie tylko Razem ale także wybrane osobistości z PO i Nowoczesnej oraz Inicjatywa Polska i Zieloni, a spoza sejmu jeszcze dochodzą bardzo marginalne: UP, RSS, PPS, WIR, SDPL. Taki blok wspólnie gdzieś do 14% dociągnąłby. 5."Kazdy trzezwo myslacy wyborca powinien popierac pana Tuska I KO" - wymiana władzy na PO(KO), które miałoby rządzić zamiast PIS będzie tylko i wyłącznie wymianą dżumy na cholerę. Zmian nie będzie, a jeśli jakieś już będą to tylko na minus. 6."bo tylka ta partia daje gwarancje pokonania zgnilizny PISu I odbufowy Polski." - acha, jasne, chyba tylko daje gwarancje na to, że zgniły układ sprzed objęcia rządów PIS powróci, kumoterstwo, kręcenie lodów, afery, korupcja, nepotyzm i rozkradanie kraju i obywateli, dla swoich będą stołki i kasa, ciekawsze posady, intratne stanowiska, a "plebs" czyli Polacy będzie grabiony i dalej oszukiwany. Nie bądź naiwny, bo zacytowane zdanie świadczy naprawdę o skrajnej naiwności. Ale zamysł miałeś dobry, tylko o literce „ł” zapomniałeś, bo partia o której wspomniałeś daje tyłka, ale ta przy władzy niestety też.
 • Do Drjack-a cz.1 2022-05-11 11:08:19
  1."KO powinna zrezygnować z szukania koalicjanta." - jakbym już miał być adwokatem diabła, to powiedziałbym, że PO( oczywiście ci działacze i działaczki, którzy są centrowi/chadeccy, umiarkowanie konserwatywni) powinna zmienić dotychczasowych koalicjantów( dać sobie spokój z tą Nowoczesną, Inicjatywą Polską i Zielonymi), idąc do wyborów z Polską 2050, PSL-em i Porozumieniem. Wywalić liberalizm( ten światopoglądowy), usunąć lewicowość( i w programie i w światopoglądzie). Dzięki takiej zagrywce mogą konkurować zarówno z PIS-em jak i z Konfederacją i mieć szansę na 26-28% a może i trochę więcej, ale czy tak zrobią? Powątpiewam. 2."To inni opozycjonisci powinni starać sie zalapac na wspolna liste z z KO." - nie pójdą na taki układ, nie chcą być „zjedzeni” przez siłę wiodącą jaką jest PO, bo tak się by to właśnie skończyło – unicestwieniem ich ugrupowań, które przez długi czas były budowane, podporządkowaniem się PO i byciem zależnymi od ich reguł i zasad, w raeżimie posłuszeństwa. 3."Kazda inna partia opozycyjna nie wylaczjac Horowitz" - chyba chodziło ci o Hołownię, bo nie ma kogoś takiego jak "Horowitz".
 • Drjack 2022-05-11 06:02:58
  KO powinna zrezygnować z szukania koalicjanta. To inni opozycjonisci powinni starać sie zalapac na wspolna liste z z KO. Kazda inna partia opozycyjna nie wylaczjac Horowitz bedzie miala klopot z przekroczeniem progu. Kazdy trzezwo myslacy wyborca powinien popierac pana Tuska I KO bo tylka ta partia daje gwarancje pokonania zgnilizny PISu I odbufowy Polski. Wyborcy muszą zrozumieć że każdy głos nie oddany na KO jest głosem na Kaczynskiego I jego złodziejską bandę
 • A samo plusujące siebie bydle Konfederacji nadal nie zbanowane 2022-05-10 21:52:38
  Żałosny pajacu na którego pluje własna matka. Można na ciebie jedynie zwymiotować ty odpadzie minusujący drugą stronę.
 • Do "No jednak nie" 2 2022-05-10 21:33:40
  5."Starych koni (czy kuców)," - nie nazywaj ludzi od zwierząt( btw. ponoć to lewicowo-liberalni mówią, że "każdemu należy się szacunek", acha, właśnie widać). 6."którzy po prostu nigdy nie poszli do pracy i ciągną internet od rodziców tez nie brakuje." - wiesz co? Zdecydowanie od groma znajdziesz ich po lewej stronie, przyjrzyj się uważnie a to dostrzeżesz. Lewacy i lewaczki nie potrafią długo wytrzymać w miejscu pracy(bo ich to meczy i nudzi), wolą dostawać socjal, żyć wygodnie by inni pracowali ciężko na ich beztroskie życie, unikają jakichkolwiek obowiązków i odpowiedzialności. - sorry ale taka jest prawda, są leniwi, wygodniccy i im się nie chce, chcą się bawić, żyć beztrosko, przyjemnie, unikać odpowiedzialności i obowiązków. A jeżeli już jednak zdecydują się na pracowanie to są roszczeniowi, oczekują dużych zarobków jednocześnie niewiele chcąc z siebie dać, by było prosto i szybko, mało pracy ale by były pieniądze - tak się nie da. Oni nie znają życia.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 5.173.121.168
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!