Sondaż wyborczy PiS z poparciem 44 proc. badanych. Trzy partie w Sejmie

Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami cieszy się poparciem 44 proc. badanych; Koalicja Obywatelska - 19 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Nad progiem wyborczym znalazła się jeszcze Konfederacja, na którą chce głosować 8 proc. ankietowanych.

Jak podaje CBOS, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w drugiej połowie ostatniego miesiąca wakacji, wzięłoby w nich udział, według własnych deklaracji, cztery piąte (80 proc.) uprawnionych do głosowania. To - jak podkreślają autorzy badania - nieznacznie mniej niż na przełomie czerwca i lipca (81 proc.). "W porównaniu z poprzednim pomiarem równie nieznacznie (o 1 punkt proc.) wzrósł odsetek dorosłych Polaków odmawiających udziału w wyborach do Sejmu i Senatu (12 proc.). Tak jak ponad miesiąc temu 8 proc. ankietowanych nie jest pewne, czy wzięłoby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się już teraz.

W sierpniu najwięcej zwolenników ma rządząca koalicja - na PiS wraz z koalicjantami chce głosować ponad dwie piąte zdeklarowanych uczestników wyborów (44 proc.), tyle samo ile dwa miesiące temu. W porównaniu z pomiarem z przełomu czerwca i lipca poparcie dla rządzącego ugrupowania minimalnie wzrosło (o 2 punkty procentowe).

Chęć głosowania na najsilniejszy blok opozycyjny - Koalicję Obywatelską deklaruje niespełna jedna piąta potencjalnych uczestników głosowania (19 proc.). W porównaniu z poprzednim pomiarem odsetek zwolenników KO obniżył się o 5 punktów procentowych i jest najniższy od czasu wyborów.
Na trzecim miejscu naszego rankingu popularności partii politycznych znalazła się, umacniająca się na tej pozycji, Konfederacja, popierana przez 8 proc. głosujących. Jak zauważa CBOS, choć w porównaniu z poprzednim pomiarem wzrost poparcia dla tego ugrupowania jest nieznaczny (1 punkt proc.), należy odnotować, że jest to najlepszy wynik Konfederacji od momentu wyborów.
W porównaniu z przełomem czerwca i lipca minimalnie spadło poparcie dla Nowej Lewicy, mającej obecnie 4 proc. zwolenników. Natomiast na takim samym, niskim poziomie utrzymuje się poparcie dla PSL (3 proc.).

Według CBOS spory odsetek hipotetycznych wyborców deklaruje chęć głosowania na jakieś inne ugrupowanie spoza listy tych, których przedstawiciele obecnie zasiadają w parlamencie (4 proc.). W swobodnych wypowiedziach respondentów najczęściej pojawiała się nazwa ugrupowania Szymona Hołowni - Polska 2050 (2,3 proc. ogółu wskazań). To więcej, niż w poprzednim pomiarze na przełomie czerwca i lipca (1 punkt proc.). Tylko sporadycznie natomiast wśród spontanicznych wskazań pojawiał się tworzący się ruch społeczny firmowany przez Rafał Trzaskowskiego - Nowa Solidarność (0,2 proc.).

Na najwyższym do czasu wyborów poziomie utrzymuje się odsetek osób chcących uczestniczyć w wyborach, ale niemających sprecyzowanych preferencji (14 proc., wzrost o 2 punkty procentowe). Nadal zauważalny jest odsetek wyborców, którzy nie chcą ujawniać swych poglądów i sympatii partyjnych, odmawiając udzielania odpowiedzi (4 proc.).

 

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 44%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 19%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 8%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 4%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 3%
Polska 2050 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 2.3%

KOMENTARZE (36)

 • Do: Jak na razie pozostawałoby... 2020-09-10 21:48:39
  Masz rację. Niezależnie od tego ile razy partia, której spadają sondaże, będzie zmieniać nazwę - "szyld" i zawartość pozostaje niezmienna. Można to porównać do synonimu słowa "gówno" czyli: klocek, kupa, kupka, łajno, czy też stolec. Niezależnie od nazewnictwa nadal to te samo "gówno" i nadal śmierdzi jak ścieki z "Czajki", a "Nowa Solidarność Trzaskowskiego" ma tyle wspólnego z "Solidarnością" co "gówno" z "Chanel No 5".
 • Do: Apopleksja i Hydrofonia 2020-09-10 21:36:41
  Pamiętaj, że "chłopi" ze wschodu czy zachodu nigdy nie przepadali za szkodnikami, zarazami i innymi pasożytami, więc spier... z tego kraju. Może tam niemieccy, holenderscy czy też francuzcy rolnicy potraktują cię lepiej. Napewno pestycydami, bo te stosują na pasożyty.
 • k...a 2020-09-06 15:57:16
  Do umm: Tak, Polska jest taka jaką obecnie widać i Polska wygrywa, ale to jest Polska, którą widać dookoła nas, a nie w tefałenach i innych wrogich, antypolskich mediach. To co Ty widzisz, to jest to rzeczywistość stworzona przez media, tzw. "rzeczywistość medialna", która z realem nie ma nic wspólnego, a tworzona jest tylko po to, aby tacy jak Ty nie głosowali na Zjednoczoną Prawicę. Mają natomiast głosować na lewicę (jakkolwiek ją nazwać), na ich środowisko, na "swoich", bo to im ma dobrze się żyć. Bo po co dzielić się fruktami z całym społeczeństwem?
 • Do do Max 2020-09-05 20:59:56
  Kto napisał że jest przeciwny prywatnej własności?
 • do MAX 2020-09-05 10:29:11
  Jesli jestes przeciwny prywatnej wlasnosci to jestes lewicowy komuch
 • Max 2020-09-05 02:41:30
  Umm z Tobą jest taki problem że wszystko to o czym piszesz nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Wszystko to o czym piszesz to nagonka na Polskość i powielanie nieprawdziwych tez jakie głoszą lewicowe media. Pozbądź się kompleksów , zacznij myśleć samodzielnie . Nie wszystko co zachodnie to lepsze. Zachód kształtował się kilkanaście lat temu, a my dziś o te kilkanaście lat jesteśmy mądrzejsi , nie powinniśmy we wszystkim powielać ich decyzji, ponieważ możemy podejmować swoje , lepsze.
 • Do umm 2020-09-05 00:17:54
  Ja też jestem centrowy tak samo jak Jacek Żakowski, Wojciech Czuchnowski oraz dajmy na to Tomasz Lis. Nie no żartuję, ja naprawdę jestem centrowy i uważam za haniebne plucie na własny kraj tzw społeczności lgbt lub też wyżej wymienionych redaktorzyn. I jeszcze jedno, jako gest dobrej woli naprawdę życzę Panu aby udało się spełnić marzenia i wyjechać z Polski na ten niekomunistyczny zachód z pokojową mniejszością muzułmańską gdzie na homo paradach w biały dzień zboczeńcy z piórkami w styjach liżą się po grzesznych pętach. Gdzie gro polityków jest oficjalnie członkami klubów Altiero Spinellego , a wielu deklaruje się jako trockiści.
 • umm 2020-09-04 19:55:45
  Jeśli Polska jest taka jaką obecnie tu widać i ta Polska wygrywa, to ja nie chcę mieć z tym krajem nic wspólnego. Polak nienawidzi drugiego Polaka nie mając sensownych powodów, tylko dlatego, że jest inny. Nie mam poglądów lewicowych, moje są centrowe, i proszę nie wsadzać tych dwóch grup do jednego worka. Może i będziecie mówić, że należę do "komunistycznego zachodu", no i sobie mówcie, chociaż zachód nie ma nic wspólnego z komunizmem (no chyba, że Niemiec Karl Marx) i tak wolę zachód zdecydowanie bardziej od Polski mają o wiele lepszą gospodarkę, kulturę i nie tłuką się na ulicach dlatego, że jeden jest żydem, drugi gejem a trzeci muzułmaninem. To właśnie prywaciarze zasilają gospodarkę, a wy wylewacie na nich wszystkie winy, no wiadomo dla was oczywiście za czasów komunizmu było lepiej, bo nie było "złych" prywaciarzy. Też jest sporo czynników, które pokazują, że sporo użytkowników tego portalu woli system autorytarny od demokracji. Ten kraj się stoczył na psy, a tak naprawdę społeczeństwo tego kraju, nie chcę tu żyć, a wyprowadzić się będzie ciężko.
 • Do Apopleksja i Hydrofornia 2020-09-03 22:35:32
  Piszesz takie rzeczy tylko dlatego że PiS nie lubi (...)...
 • Margot 2020-09-03 20:41:31
  Przyznaję, obrzydliwa ze mnie (...). Tak jak ze wszystkich wyborców szeroko pojętej lewicy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.208.187.128
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!