Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

PiS z wyraźną przewagą na czele sondaży

W styczniu na PiS chciało głosować 39 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów, na PO - 22 proc., na ruch Kukiz'15 - 7 proc., a na PSL - 6 proc. - wynika z sondażu CBOS. Pozostałe partie nie przekroczyłyby 5 proc. progu wyborczego.

Głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami (Solidarna Polska i Porozumienie) zapowiada 39 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. W porównaniu z grudniem odsetek zwolenników rządzącej koalicji obniżył się o 2 punkty procentowe.

22 proc. zdeklarowanych wyborców głosowałaby na Platformę Obywatelską. Najsilniejsza partia opozycyjna straciła w stosunku do grudnia również 2 punkty procentowe.

Na ruch Kukiz'15 chce głosować 7 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów, o 2 punkty więcej niż miesiąc temu. Listę ugrupowań, które przekroczyłyby w styczniu próg wyborczy, zamyka Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 6 proc. uczestników hipotetycznego głosowania, spadek o jeden punkt procentowy.

Po 2 proc. ankietowanych deklaruje chęć poparcia Nowoczesnej, Partii Razem oraz ugrupowania Wolność Janusza Korwin-Mikke. W porównaniu z grudniem notowania Nowoczesnej pozostały bez zmian, Partia Razem zyskała 1 punkt procentowy, natomiast Wolność Janusza Korwin-Mikke 1 punkt procentowy straciła.

Po 1 proc. poparcia uzyskały partia Teraz! Ryszarda Petru, a także Ruch Narodowy.

CBOS zaznacza, że 2 proc. badanych wybrało odpowiedź "inna partia"; spośród nich - pisze CBOS - prawie połowę stanowiły głosy na nieistniejącą jeszcze oficjalnie nową inicjatywę polityczną Roberta Biedronia.

W porównaniu z ubiegłym miesiącem wśród Polaków deklarujących zamiar uczestniczenia w wyborach do parlamentu wzrosła liczba niezdecydowanych, którzy jeszcze nie wiedzą, na którą partię oddaliby swój głos w hipotetycznych wyborach (13 proc., wzrost o 3 punkty procentowe).

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w drugiej dekadzie stycznia uczestniczyłoby w nich, według własnych zapowiedzi, 76 proc. uprawnionych. 11 proc. uprawnionych do głosowania nie jest pewnych, czy poszłoby na wybory w tym terminie, a 14 proc. zapowiada, że z pewnością nie wzięłoby udziału w wyborach.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 10-17 stycznia 2019 roku na 986 dorosłych mieszkańców Polski.

KW Prawo i Sprawiedliwość 39%
KW Platforma Obywatelska RP 22%
KWW Kukiz'15 7%
Komitet Wyborczy PSL 6%
Sojusz Lewicy Demokratycznej 4%
KW Partia Razem 2%
Partia Wolność 2%
KW Nowoczesna 2%
Teraz! 1%
RUCH NARODOWY 1%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (115)

 • Poth 2019-02-03 20:07:03
  Do pis na śmietnik historii: To oglądaj TVN proszki trolu
 • sondaż z kościoła 2019-01-26 18:13:33
  Sondaże CBOS są niewiarygodne!!!Naciągane przez PIS!!!Trzeba dzielić przez dwa!!! Widać to było na pogrzebie prezydenta P.Adamowicza!!!
 • pis na śmietnik historii 2019-01-26 17:35:22
  Do Krótkowzroczność : faktycznie jesteś krótkowzroczny:) hahaha co Ty wypisujesz? Durnowatą , nieprzemyślaną sieczkę , której nie da się czytać --- jak na krótkowzroczną jednostkę przystało:P
 • pis na śmietnik historii 2019-01-26 15:56:14
  Do masakrator: Dokladnie! Opinie to jedno , oskarżenia o kradzież to inna bajka. Pis to patron podwójnych standardów! Nie można powiedzieć złego słowa o Lechu Kaczyńskim BO nie żyje a o Prezydencie Adamowiczu można ( wg niektórych KATOLIKÓW nawet trzeba...) , POMIMO tego, że NIE ŻYJE. Jestem katolikiem i nie rozumiem pisu.... Łamią przykazanie za przykazaniem , jednocześnie uważając się za świętych... :)
 • masakrator 2019-01-26 02:16:02
  Do Krótkowzroczność : Śmiała teza, ale pamiętaj że ktoś może to uznać za obrazę dóbr i wytoczyć ci proces. Gdybym był politykiem Platformy od czasu do czasu czysto hobbystycznie typowałbym jednego z internetowych trolli i wyciągał konsekwencje wobec jego nienawistnych i pełnych kłamstw wpisów. Wszystko byłoby publikowane w internecie, w celu czystej przestrogi. Mam nadzieję, że kiedyś ktoś taką akcję wdroży.
 • Sadaz wlasny 2019-01-25 21:20:09
  Do POLAK: W jakim temacie
 • Komuna u władzy 2019-01-25 18:30:29
  Do Krótkowzroczność : Jedna afera SKOK to znacznie więcej niż ktokolwiek nawet bez dowodów oskarżał PO. Przypominam że szefrm SKOK był wtedy dzisiejszy senator PIS Bierecki a śp Prezydent Kaczyński robił wszystko aby SKOKI nie były objęte nadzorem KNF. Druka afera to GET-Back z którym związki miał ojciec dzisiejszego premiera. Były jeszcze układy radomskie, afera KNF (ile takich nie zostało ujawnione?). Warto też wspomnieć o członkach PIS, ich rodzinach i znajomych na stanowiskach po kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie ze wspólnej kasy. Nie było dotychczas tak pazernej i bezczelnej w egzekwowaniu tej pazerności formacji jak PIS>
 • Krótkowzroczność 2019-01-25 17:18:20
  Tyle co nakradła i nasprzedawała platforma u rządów kosztem podatników to żadne tvp nie zakosi nawet przez 20 lat XD nawet za sld nie było takiej jazdy
 • masakrator 2019-01-25 17:13:08
  Do R.S: Cause we are The Europeans, not Asians, you russian scum.
 • pis-kloaka 2019-01-25 15:35:09
  Nazywanie zamawianych zestawień politycznych CBOS sondażami, to tak jakby nazywać TVP(is) pod rządami PiS rzetelną i obiektywną telewizją...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.30.59
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!