Sondaż wyborczy Polacy coraz bardziej zadowoleni z rządów Mateusza Morawieckiego

W kwietniu 52 proc. badanych było zadowolonych z tego, że rządem kieruje Mateusz Morawiecki; 22 proc. było niezadowolonych; 26 proc. nie miało zdania - wynika z sondażu CBOS.

Do zwolenników rządu zalicza się 42 proc. badanych, a do jego przeciwników 19 proc.; 33 proc. deklaruje obojętność.

Jak podkreśla CBOS, od marca nieznacznie zwiększył się odsetek respondentów zadowolonych z tego, że rządem kieruje Mateusz Morawiecki (z 50 proc. do 52 proc.), jednocześnie zmalał odsetek niemających wyrobionego zdania na ten temat (z 28 proc. do 26 proc.), natomiast nie zmienił się odsetek niezadowolonych (22 proc.).

W kwietniu do zwolenników rządu zalicza się 42 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc. w porównaniu z marcem), a do jego przeciwników 19 proc. badanych (bez zmian). Co trzeci (33 proc.) deklaruje wobec niego obojętność (bez zmian). Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 6 proc. ankietowanych (spadek o 1 punkt proc.).

Prace rządu Mateusza Morawieckiego dobrze ocenia 54 proc. badanych (wzrost o 4 punkty proc.), źle 22 proc. (spadek o 1 punkt proc.), a odpowiedzieć "trudno powiedzieć" wybrało 24 proc. ankietowanych (spadek o 3 punkty proc.)

CBOS podkreślił, że do najbardziej zadowolonych z rezultatów działań rządu należą najstarsi respondenci: mający 65 lat i więcej (69 proc.) oraz mieszkańcy miast zamieszkałych przez 20 000 - 99 999 mieszkańców (58 proc.).

Stosunkowo często krytycznie rezultaty działań rządu oceniają mieszkańcy miast liczących powyżej 500 tys. (46 proc.), osoby najlepiej wykształcone i sytuowane (28 proc. badanych z wykształceniem wyższym i 40 proc. ankietowanych o miesięcznych dochodach per capita od 2500 zł wzwyż).

Zasadnicze znaczenie dla oceny działalności rządu ma jednak orientacja polityczna. Zadowolonych z efektów jego pracy jest 85 proc. spośród osób deklarujących głosowanie na Zjednoczoną Prawicę (PiS, Solidarną Polskę i Porozumienie), 59 proc. spośród zwolenników Kukiz'15. Spośród wyborców PO pozytywnie działalność rządu ocenia tylko 27 proc. badanych, wśród zwolenników Nowoczesnej 30 proc., a SLD 32 proc.

CBOS zapytał również badanych o ocenę polityki gospodarczej rządu. Według 55 proc. z nich "polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej" (wzrost o 2 punkty proc.), przeciwnego zdania jest 31 proc. badanych (spadek o 1 punkt proc.), a 15 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" (spadek o 1 punkt proc.).

Jak podkreśla CBOS, w ciągu ostatniego miesiąca praktycznie nie zmieniło się poparcie dla rządu, przybyło natomiast osób pozytywnie oceniających dotychczasowe wyniki jego działalności, a także - w minimalnym stopniu - prowadzoną przez rząd politykę gospodarczą oraz deklarujących zadowolenie z obecnego premiera.

- Stosunek do rządu bardzo silne zależy od poglądów politycznych oraz kwestii światopoglądowych. Uwzględniając natomiast pozostałe charakterystyki społeczno-demograficzne można zauważyć, że dość krytyczny stosunek do urzędującego gabinetu mają mieszkańcy największych miast. Spośród analizowanych grup społeczno-demograficznych jedynie ta grupa we wszystkich czterech analizowanych przez nas wymiarach nastawienia do rządu częściej wyraża krytycyzm niż poparcie - zaznaczył Ośrodek.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-12 kwietnia 2018 roku na liczącej 1140 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

KOMENTARZE (2)

  • Wyborca 2018-04-20 19:35:17
    Super PiS już cała moja rodzina jest za wami aby tak dalej
  • Laura Miletich 2018-04-20 18:35:26
    Premier Mateusz Morawiecki zasluguje sobie poparcie wszystkich Polakow,jest chluba i nadzieja dla kraju .To niezwykly umysl i wyjatkowa indywidualnosc ,zaadroszcza Jego nam wszystcy Niemcy,Amerykanie i caly swiat.Panie Premierze prosze powiedziac Tatusiowi aby uwazal na swoje wypowiedzi,opozycja tylko czycha na co kolwiek aby Pana skompromitowac-oczywiscie im sie to nie uda jest Pan na to za madry ale z Tatusiem nalezy porozmawiac.Jest Pan wielkim Polakiem i wielkim patriota -zycze szczescia i powodzenia we wszystkim

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.167.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!