Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Polska 2050 wyprzedza KO. PSL i Kukiz'15 poza Sejmem

Gdyby wybory odbyły się w kwietniu, PiS uzyskałoby 32 proc. poparcia wśród osób deklarujących udział w głosowaniu; Polska 2050 Szymona Hołowni - 16 proc, a KO - 14 proc. - wynika z sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby też Lewica i Konfederacja z 5 proc. poparciem. Poza Sejmem znalazłoby się PSL i Kukiz'15.

Według CBOS nadal najbardziej popularnym ugrupowaniem wśród osób deklarujących swój pewny udział w hipotetycznych wyborach pozostaje Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem. Na rządzącą koalicję zamierza głosować 32 proc. uprawnionych.

Notowania koalicji rządzącej od października ubiegłego roku, od momentu załamania notowań, zmieniały się nieznacznie i oscylowały na poziomie około jednej trzeciej wskazań. Od stycznia, choć bardzo minimalnie, notowania PiS się obniżają - podkreśla CBOS.

Piąty miesiąc z rzędu drugie miejsce rankingu CBOS zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni, którą popiera 16 proc. wyborców. CBOS zauważył, że choć w porównaniu z marcem partia Hołowni straciła tylko minimalnie, to w okresie dwóch miesięcy poparcie dla niej obniżyło się wyraźniej o 3 punkty procentowe.

Trzecie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, mająca wśród zdeklarowanych uczestników wyborów 14 proc. sympatyków. To o 3 punkty procentowe więcej niż przed miesiącem. CBOS zauważył, że to największa zmiana odnotowana w kwietniu.

Blisko granicy wyborczego progu kształtuje się poparcie dla dwóch kolejnych ugrupowań - Lewicy oraz Konfederacji mających wśród potencjalnych uczestników wyborów po 5 proc. zwolenników. W porównaniu z marcem oba ugrupowania straciły, choć w nieco większym stopniu Konfederacja (spadek o 2 punkty procentowe), niż Lewica (spadek o 1 punkt).

Poniżej wyborczego progu (po 1 proc. głosów) znalazły się w tym miesiącu wyniki PSL-Koalicji Polskiej, która w porównaniu z marcem straciła, oraz Kukiz'15 (bez zmian).

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w kwietniu, frekwencja wyniosłaby 73 proc. To o trzy punkty procentowe mniej niż w marcu i lutym, ale tyle samo co w styczniu.

W kwietniu rekordowy okazał się odsetek Polaków chcących wziąć udział w wyborczej procedurze, ale niemających - według własnych deklaracji - sprecyzowanych preferencji wyborczych. Już ponad jedna piąta zdeklarowanych uczestników wyborów (21 proc., wzrost o 2 punkty procentowe) wstrzymuje się z wyrażeniem jednoznacznego poparcia dla którejkolwiek z partii politycznych.

Dodatkowo rekordowy okazał się w tym miesiącu także udział odmawiających odpowiedzi - co dwudziesty ze zdeklarowanych wyborców (5 proc., wzrost o 2 punkty) z jakichś powodów nie chce lub obawia się ujawnić w sondażu swoje preferencje partyjne.

Badanie przeprowadzono w dniach 8-18 kwietnia w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej, imiennej próbie 1131 pełnoletnich osób, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiadu bezpośredniego z udziałem ankietera (CAPI), wywiadu telefonicznego po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) lub samodzielnego wypełnienia ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie przekazanego wcześniej loginu i hasła (CAWI). 47,3 proc. respondentów wybrało metodę CAPI, 38,5 proc. - CATI, a 14,2 proc. CAWI.

KW Prawo i Sprawiedliwość 32%
Polska 2050 16%
Koalicja Obywatelska 14%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem 5%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość 5%
Komitet Wyborczy PSL 1%
KWW Kukiz'15 1%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (12)

 • Dominik 2021-05-08 08:32:58
  Hołowania 2050 . To zbieranina , która się szybko rozleci
 • pan mariusz 2021-05-04 18:22:43
  pis na emeryturę pójdzie
 • analizując wypowiedź Maxa 2021-04-22 00:14:09
  "W Warszawie mamy przykład wolnego rynku , gdzie miasto w zasadzie nie wtrąca się w to co robią developerzy. Efekt tego jest taki że od kilku lat nie powstają już osiedla mieszkaniowe tylko obozy mieszkaniowe. Mało tego co chwila zostaje zabudowany jakiś plac należący do miasta ( no bo przecież na wolnym rynku coś takiego nie powinno istnieć ) które chociaż powinny zostać zielone ale miasto je sprzedaje i sa zabudowywane. Takiej wolności chcesz ?" - w kwestii deweloperki przyznaję rację, samowolki budowlanej nie popieram, zresztą nie tylko w Warszawie, ale wszędzie tam, gdzie PO rządzi, to deweloperzy mają się nad wyraz dobrze, ale wolny rynek nie jest temu winien, a po prostu układ władz miasta z deweloperami, miasto pozwala im robić co tylko zechcą w zamian za wsparcie w wyborach samorządowych, robienie reklamy, deweloperka to duże obroty pieniędzmi, to taka szlachta-magnateria, a żeby dalej móc mieć wpływy na zagospodarowanie przestrzenią miejską po prostu układają się z władzą, deweloperzy mają korzyść bo dostają grunty pod zabudowę i często nie liczą się ze zdaniem/zgodą obywateli( którzy są poirytowani gęstością zabudowy i nadmiernym karczowaniem terenów zielonych), za to liczy się to, że dana władza sprawująca władzę w mieście ma olbrzymie wsparcie propagandowe, reklama darmowa, budowanie przyjaznego wizerunku. ",,poza tym nic nie stoi w sprzeczności aby w wolnym rynku mogła sobie istnieć płaca minimalna oraz CBA ,, Jesli istniała by płaca minimalna i biuro antymonopolowe to to nie jest wolny rynek." - zaraz, czy to oznacza, że jak są duże monopole to tylko wtedy jest wolny rynek a inaczej jak by było to już go nie ma? to niedorzeczne, od tego jest prawo zdrowej i uczciwej konkurencji - to jest jedna z zasad wolnego rynku, pluralizm istnienia firm większych i mniejszych na rynku, by nie dochodziło do monopolizacji, duże zaś monopole skupiane w rękach państwa to zaś gospodarka centralnie planowana, o podłożu socjalistycznym, poza tym biuro antymonopolowe a CBA to dwie różne kwestie, CBA to jest Centralne Biuro Antykorupcyjne( to nie oznacza od razu, że Antymonopolowe). Co do płacy minimalnej - to jest pewien socjalistyczny element, ale nie stoi to wcale w sprzeczności z wolnym rynkiem( a jeśli tak, to uzasadnij dlaczego uważasz inaczej), jeżeli istnieje potrzeba aby płaca minimalna istniała - niech istnieje sobie w jakimś zakresie.
 • Max 2021-04-21 20:57:55
  W Warszawie mamy przykład wolnego rynku , gdzie miasto w zasadzie nie wtrąca się w to co robią developerzy. Efekt tego jest taki że od kilku lat nie powstają już osiedla mieszkaniowe tylko obozy mieszkaniowe. Mało tego co chwila zostaje zabudowany jakiś plac należący do miasta ( no bo przecież na wolnym rynku coś takiego nie powinno istnieć ) które chociaż powinny zostać zielone ale miasto je sprzedaje i sa zabudowywane. Takiej wolności chcesz ? ,,poza tym nic nie stoi w sprzeczności aby w wolnym rynku mogła sobie istnieć płaca minimalna oraz CBA ,, Jesli istniała by płaca minimalna i biuro antymonopolowe to to nie jest wolny rynek.
 • Maksiu 2021-04-21 14:09:16
  "Konfederacja chce wolnego rynku" - to akurat prawda, każdy zresztą powinien go chcieć, to coś normalnego w kapitalizmie, wolny rynek zapewnia konkurencyjność, rozwój biznesów, przedsiębiorczości, stymuluje gospodarkę, zatem wszystko jest ok., a niskie podatki i likwidacja tych zbędnych i niektórych wręcz szkodliwych jest mile widziana przez klasę średnią. "czyli brak pensji minimalnej i likwidacja CBA." - skąd to wiesz? podaj może konkretne cytaty wypowiedzi albo źródła do tej rewelacji dla zwiększenia wiarygodności twojej wypowiedzi, poza tym nic nie stoi w sprzeczności aby w wolnym rynku mogła sobie istnieć płaca minimalna oraz CBA. "Niech wejdą w koalicje z Peło" - z donosicielami na Polskę do UE? z hucpiarzami stosującymi strategię ulica i zagranica? z krętaczami, kolesiostwem? ze zdrajcami? W żadnym wypadku, nie ma takiej opcji. "Ci dodatkowo chcą zaciskac pasa." - zaciskali i owszem chcieliby zaciskać, to za PO-PSL było, że "nie da się" "nie można" "nie ma pieniędzy", za pieniądze podatników żyli jak pączki w maśle, ludzie mieli niskie płace, przekręty, afery, korupcje liczne, układanki. "Bedzie korpo eldorado." - korpo eldorado to może być za PIS niebawem, kraj już i tak ma powyprzedawane( za wszystkich rządów zresztą) to co było nasze, rodzime, firmy, biznesy, fabryki, zakłady pracy, PIS dla zagranicznych korporacji, koncernów jest milusi, że hej, mają oni poznoszone wszelkie możliwe trudności i bariery inwestycyjne, logistyczne, toteż nic dziwnego, że chcą się u nas szarogęsić, naszych przedsiębiorców, biznesy, pomysłowość, kreatywność się gnębi poprzez liczne zawiłości prawne, kruczki, bariery inwestycyjne, robi się wszystko by zniechęcać ludzi do zakładania działalności gospodarczej, do bycia przedsiębiorczym, korporacje i koncerny zagraniczne budujące swoje centra logistyczne i zakłady pracy w Polsce zaś korzystają dalej - mają ręce do pracy w postaci młodych Polaków i chętnie korzystają z ich pracowitości i zapału oraz kreatywności. No i do tego kwestia pandemii się dołożyła - rząd chce dorżnąć poprzez zakazy, restrykcje, ograniczenia, reżimy gospodarkę kraju, bo jak wszystko poupada to nastąpi wyprzedaż, bogate i duże korporacje, koncerny, giganci poprzejmują co zechcą i będzie korporacjonizm, będą dyktować swoje polityki wpływając na rządzących, którzy staną się pionkami, pracownikami wykonującymi zlecone im zadania, by realizować różne agendy, polityki i wytyczne, które nie są nasze a są nam narzucane.
 • oj kerry kerry 2021-04-21 13:48:35
  "Podtrzymuję swoje stanowisko :"Kondoneracja jest gópia"." - i tym samym pokazujesz, żeś sam gópi i w dodatku złośliwie gópi, sądziłem, że tam w tym pisie to jednak trochę jakiejś powagi jest, a nie taka żałosna błazenada, w dodatku dziwnym zbiegiem okoliczności zapożyczona od lewicowców, bo to oni są zwykli nazywać Konfederację "Kondonerację". Wam w tym pisie już chyba szajba odbija, bo to, że nie przepadacie za opozycją, która często bywa totalną to było jasne, ale dajcie chociaż możliwość wyboru ludziom tego jaką Prawicę wolą - tzw. Zjednoczoną Prawicę o socjaldemokratycznym usposobieniu jakiej przewodzi PIS czy Prawicę Wolnościową i Narodową, jaką jest Konfederacja. Jeśli chcecie być tą "jedyną" i "słuszną", mającą monopol na prawdę i patriotyzm formacją to już budzi skojarzenia niestety ale z poprzednim ustrojem politycznym RP. Pamiętaj o zasadzie pluralizmu politycznego, że na scenie politycznej mogą być różne partie polityczne, różne poglądy i zdania, a nie monopolizacja, można nie mieć sympatii czy to do KO(PO) czy to do Lewicy czy do PSL-u czy także do Konfederacji ale należy uszanować to, że są takie partie w sejmie a nie krwiożerczo próbować je wytępić co do jednej. Monopartyjność była za okresu PRL-u, jeśli do tego byśmy chcieli dążyć, żeby była tylko jedna i słuszna partia wiodąca, a reszta kompletnie starta w pył to w takim razie demokracja nie ma już wówczas żadnego sensu, po to przecież są różne stronnictwa i partie polityczne, które poprzez przekonywanie i działania starają się przyciągać do siebie wyborców, po to są debaty i dyskusje, żeby ścierać się na argumenty. Takie są zasady, trzeba to uszanować.
 • Max 2021-04-21 11:46:54
  Konfederacja chce wolnego rynku czyli brak pensji minimalnej i likwidacja CBA. Niech wejdą w koalicje z Peło Ci dodatkowo chcą zaciskac pasa. Bedzie korpo eldorado.
 • kerry 2021-04-21 10:05:58
  Doskonale widać na przykładzie tego sondażu doping dla formacji na pierwszej pozycji: Podtrzymuję swoje stanowisko :"Kondoneracja jest gópia".
 • POLSKA 2050 - TRANSFERY 2021-04-20 14:42:16
  Już niedługo będzie dobra nowa zmiana, nowi ludzie, "świeża krew" - "Hohołownia Obywatelska 2050" :):):)
 • Petru 2021-04-20 14:19:31
  POko do następnych wyborów już nie będzie a Hołownie trzeba wysłać na Madere

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!