Sondaż wyborczy Ponad połowa Polaków uważa, że to Sąd Najwyższy ma rację

Weekendowy sondaż United Survey dla DGP i RMF pokazuje, że strona rządowa przegrywa spór z Sądem Najwyższym - podaje we wtorek w "Dziennik Gazeta Prawna".

"Sąd Najwyższy pojął uchwałę, że sędziowie wskazani przez nową KRS nie powinni orzekać, a izba dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa. Prezydent i rząd uważają, że ta uchwała jest nieważna. Kto ma rację w tej sprawie?" - to główne pytanie sondażu, którego wyniki publikuje we wtorek "DGP".

W odpowiedzi, 51,3 proc. badanych wskazało, że rację ma Sąd Najwyższy, 22 proc. uznało, że racja jest po stronie prezydenta i rządu, 3 proc. respondentów uznało, że żadna ze stron nie ma racji, a 24 proc. nie miała zdania na ten temat.

Odpowiedzi te zostały również zestawione z poparciem, jakiego ci sami respondenci udzielili poszczególnym partiom politycznym podczas ostatnich wyborów do Sejmu.

Wśród wyborców PiS, 20 proc. respondentów oceniło, że SN ma rację w omawianym sporze, a 45 proc. że rację ma rząd i prezydent. Natomiast 34 proc. wyborców PiS nie ma zdania w tej kwestii.

O tym, że rację w badanym sporze ma SN, jest przekonanych z kolei 84 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 91 proc. wyborców Lewicy, 70 proc. wyborców PSL i Kukiz '15, a także 83 proc. wyborców Konfederacji, Korwina i Narodowców.

W badaniu zbadano także obecne preferencje polityczne ankietowanych. Na pytanie, na który komitet oddałbyś swój głos, 38 proc. wskazało PiS i Zjednoczoną Prawicę, 26 proc. - Koalicję Obywatelską, 15 proc. - Lewicę, SLD, Wiosnę i Partię Razem, 7 proc. - PSL i Kukiz '15, 6 proc. - Konfederację, Korwina i Narodowców, a 8 proc. nie umie wskazać, którą partię by poparło.

"DGP" przypomina, że czwartkowa uchwała, która miała odpowiedzieć na pytanie, czy sędziowie wybrani przez nową KRS mogą orzekać, podzieliła polityków, prawników i zwykłych Polaków. "Ale tych ostatnich nie w takim stopniu, jak można by się spodziewać. Ponad połowa ankietowanych uważa, że rację ma sąd" - podkreśla gazeta.

Wskazuje równocześnie, że "PiS winę za taki wynik sondażu zrzuca na... SN". "Świadczy on o tym, że takimi uchwałami Sąd Najwyższy próbuje niszczyć swój dotychczasowy autorytet. Poprzednie ankiety wskazywały na konieczność uregulowania tej problematyki drogą ustawy, co parlament uczynił" - mówi w rozmowie z "DGP" wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Gazeta przyznaje, że faktycznie niedawno pokazywała sondaż, w którym praca sądów nie została oceniona zbyt dobrze. "Tym ciekawsze wydaje się to, że w tym konkretnym sporze większość przyznaje rację SN" - tłumaczy w rozmowie z dziennikiem Marcin Duma z agencji United Survey, która przeprowadziła badanie.

"Propaganda i dezinformacja uprawiane przez Zbigniewa Ziobrę nie pomogły. Polacy nie dali się oszukać. To powinno dać rządzącym, a zwłaszcza prezydentowi Andrzejowi Dudzie, do myślenia" - mówi w rozmowie z "DGP" przewodniczący PO Borys Budka.

Sondaż IBRiS United Survey dla Dziennika Gazety Prawnej, dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl został przeprowadzony w dniach 24-25 stycznia metodą CATI na próbie 1100 dorosłych Polaków.

KOMENTARZE (11)

 • w pis`du 2020-02-05 19:31:27
  Jeżeli ktoś głosuje jeszcze na tych baranów z kaczogrodzkiej po tym co robią z naszym krajem to oznacza, że jesteśmy narodem złośliwych i zgorzkniałych ciemniaków, takich jak ci co walą sobie konia na spotkaniach z dudą. Mimo internetu nadal w kraju mamy wielu ignorantów, którym ze względu na swój charakter łatwiej uwierzyć w coś złego niż w prawdę. Tak samo jak pisdzielce robił Hitler i Stalin (i wielu innych zjebów) znajdowali niezadowolenie społeczne i kierowali go poprzez propagandę na konkretnie im zagrażające grupy społeczne. Hitler wskazał Żydów jako główną przyczynę złej sytuacji Niemiec, Stali np. wziął za doopy Kułaków, a bolszewicy z PIS`u nauczycieli, lekarzy, sędziów i niepełnosprawnych. Czekam aż zacznie protestować młodzież który będzie musiała zostać wtedy nazwana totalną kasta:) DOBRZE ŻE MIESZKAM W UE I W KAŻDY PIĄTEK ZABIERAM DZIECI DO JAKIEGOŚ NORMALNEGO KRAJU GDZIE JESZCZE NIE MA U WŁADZY POPULISTÓW. Kogoś jak nie stać to powinien głosować na PIS, jedyna szansa aby wtedy nikogo nie było stać i będzie jak dawniej....
 • Andrzej 2020-02-01 19:01:39
  KASTA sedziowska do dymisji,i koniec cyrku,pod izbe dyscyplinarną i na mirabelki KASTA z S.N.
 • Che 2020-01-28 22:56:15
  Odpowiedź poniżej dot. wypowiedzi Darka1356
 • Che 2020-01-28 22:50:26
  Naucz się najpierw pisać po polsku, a dopiero wtedy komentuj. Nieuchronnie to typowa cechą PISuarów .
 • Tylko KOALICJA! 2020-01-28 15:58:54
  Twoje zdanie przeciwko niezależnej instytucji sondażowej. Sa sankcje unijne za pasem, koleżko. #Błońska2020 #PieniądzeZaPraworządność #JestemNaWyborach
 • Pawlo 28 2020-01-28 15:58:36
  Czy sąd będzie robił dobrze czy źle to PiS zawsze będzie mówił że źle . Będzie mówił że robi dobrze jak PiS stawi swoich ludzi .
 • Darek1356 2020-01-28 15:22:51
  Bzdury klamatwa piszecie 90% Polakow popiera dzialania rzadu Widac wyraznie ze bronicie kasty zlodziei sedziw lapuwkazy sedziow Widocznie macie rodziny w kascie
 • Grześ 2020-01-28 14:19:29
  Byłem raz w sądzie i wiem, sędzia nic do niego nie mam, ale mój adwokat okazał się zwykłym złodziejem który zabrał kasę i nawet nie przeczytał akt sprawy. Ogólnie coś czuje że rząd ma rację jest tam banda cyganów i złodziei, choć nie wątpię że są tam również ludzie uczciwi i sprawiedliwi jak wszędzie ale kontrola społeczna powinna być nad wszystkimi a nie tylko rada koleżeńska ty mi to ja ci tamto. Jestem całym sercem nad ułatwieniem młodym po studiach pracy w zawodzie adwokata; notariusza; a docelowo sędziego. A nie tylko syn; córka; bratanek; siostrzeniec idt. kasta rodzinna... a skoro rodzina to może mafia walczy z rządem...
 • belmondo 2020-01-28 13:33:39
  Uchwała SN to opinia fachowców. Dywagacje rządu to opinie tych którzy chcą utrzymać się przy władzy. Dla nich łamanie prawa czy Konstytucji to pestka. Nie raz już to udowodnili.
 • Poleszuk 2020-01-28 12:58:54
  To są pewnie ci którzy nigdy nie mieli spraw w polskim sądzie. Każdy kto się otarł o tzw. wymiar sprawiedliwości będzie zdecydowanym zwolennikiem zmian w sądownictwie a podstawą zmian jest zdyscyplinowanie sędziów.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.59.38
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!