Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Ponad połowa Polaków uważa, że to Sąd Najwyższy ma rację

Weekendowy sondaż United Survey dla DGP i RMF pokazuje, że strona rządowa przegrywa spór z Sądem Najwyższym - podaje we wtorek w "Dziennik Gazeta Prawna".

"Sąd Najwyższy pojął uchwałę, że sędziowie wskazani przez nową KRS nie powinni orzekać, a izba dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa. Prezydent i rząd uważają, że ta uchwała jest nieważna. Kto ma rację w tej sprawie?" - to główne pytanie sondażu, którego wyniki publikuje we wtorek "DGP".

W odpowiedzi, 51,3 proc. badanych wskazało, że rację ma Sąd Najwyższy, 22 proc. uznało, że racja jest po stronie prezydenta i rządu, 3 proc. respondentów uznało, że żadna ze stron nie ma racji, a 24 proc. nie miała zdania na ten temat.

Odpowiedzi te zostały również zestawione z poparciem, jakiego ci sami respondenci udzielili poszczególnym partiom politycznym podczas ostatnich wyborów do Sejmu.

Wśród wyborców PiS, 20 proc. respondentów oceniło, że SN ma rację w omawianym sporze, a 45 proc. że rację ma rząd i prezydent. Natomiast 34 proc. wyborców PiS nie ma zdania w tej kwestii.

O tym, że rację w badanym sporze ma SN, jest przekonanych z kolei 84 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 91 proc. wyborców Lewicy, 70 proc. wyborców PSL i Kukiz '15, a także 83 proc. wyborców Konfederacji, Korwina i Narodowców.

W badaniu zbadano także obecne preferencje polityczne ankietowanych. Na pytanie, na który komitet oddałbyś swój głos, 38 proc. wskazało PiS i Zjednoczoną Prawicę, 26 proc. - Koalicję Obywatelską, 15 proc. - Lewicę, SLD, Wiosnę i Partię Razem, 7 proc. - PSL i Kukiz '15, 6 proc. - Konfederację, Korwina i Narodowców, a 8 proc. nie umie wskazać, którą partię by poparło.

"DGP" przypomina, że czwartkowa uchwała, która miała odpowiedzieć na pytanie, czy sędziowie wybrani przez nową KRS mogą orzekać, podzieliła polityków, prawników i zwykłych Polaków. "Ale tych ostatnich nie w takim stopniu, jak można by się spodziewać. Ponad połowa ankietowanych uważa, że rację ma sąd" - podkreśla gazeta.

Wskazuje równocześnie, że "PiS winę za taki wynik sondażu zrzuca na... SN". "Świadczy on o tym, że takimi uchwałami Sąd Najwyższy próbuje niszczyć swój dotychczasowy autorytet. Poprzednie ankiety wskazywały na konieczność uregulowania tej problematyki drogą ustawy, co parlament uczynił" - mówi w rozmowie z "DGP" wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Gazeta przyznaje, że faktycznie niedawno pokazywała sondaż, w którym praca sądów nie została oceniona zbyt dobrze. "Tym ciekawsze wydaje się to, że w tym konkretnym sporze większość przyznaje rację SN" - tłumaczy w rozmowie z dziennikiem Marcin Duma z agencji United Survey, która przeprowadziła badanie.

"Propaganda i dezinformacja uprawiane przez Zbigniewa Ziobrę nie pomogły. Polacy nie dali się oszukać. To powinno dać rządzącym, a zwłaszcza prezydentowi Andrzejowi Dudzie, do myślenia" - mówi w rozmowie z "DGP" przewodniczący PO Borys Budka.

Sondaż IBRiS United Survey dla Dziennika Gazety Prawnej, dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl został przeprowadzony w dniach 24-25 stycznia metodą CATI na próbie 1100 dorosłych Polaków.

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (11)

 • w pis`du 2020-02-05 19:31:27
  Jeżeli ktoś głosuje jeszcze na tych baranów z kaczogrodzkiej po tym co robią z naszym krajem to oznacza, że jesteśmy narodem złośliwych i zgorzkniałych ciemniaków, takich jak ci co walą sobie konia na spotkaniach z dudą. Mimo internetu nadal w kraju mamy wielu ignorantów, którym ze względu na swój charakter łatwiej uwierzyć w coś złego niż w prawdę. Tak samo jak pisdzielce robił Hitler i Stalin (i wielu innych zjebów) znajdowali niezadowolenie społeczne i kierowali go poprzez propagandę na konkretnie im zagrażające grupy społeczne. Hitler wskazał Żydów jako główną przyczynę złej sytuacji Niemiec, Stali np. wziął za doopy Kułaków, a bolszewicy z PIS`u nauczycieli, lekarzy, sędziów i niepełnosprawnych. Czekam aż zacznie protestować młodzież który będzie musiała zostać wtedy nazwana totalną kasta:) DOBRZE ŻE MIESZKAM W UE I W KAŻDY PIĄTEK ZABIERAM DZIECI DO JAKIEGOŚ NORMALNEGO KRAJU GDZIE JESZCZE NIE MA U WŁADZY POPULISTÓW. Kogoś jak nie stać to powinien głosować na PIS, jedyna szansa aby wtedy nikogo nie było stać i będzie jak dawniej....
 • Andrzej 2020-02-01 19:01:39
  KASTA sedziowska do dymisji,i koniec cyrku,pod izbe dyscyplinarną i na mirabelki KASTA z S.N.
 • Che 2020-01-28 22:56:15
  Odpowiedź poniżej dot. wypowiedzi Darka1356
 • Che 2020-01-28 22:50:26
  Naucz się najpierw pisać po polsku, a dopiero wtedy komentuj. Nieuchronnie to typowa cechą PISuarów .
 • Tylko KOALICJA! 2020-01-28 15:58:54
  Twoje zdanie przeciwko niezależnej instytucji sondażowej. Sa sankcje unijne za pasem, koleżko. #Błońska2020 #PieniądzeZaPraworządność #JestemNaWyborach
 • Pawlo 28 2020-01-28 15:58:36
  Czy sąd będzie robił dobrze czy źle to PiS zawsze będzie mówił że źle . Będzie mówił że robi dobrze jak PiS stawi swoich ludzi .
 • Darek1356 2020-01-28 15:22:51
  Bzdury klamatwa piszecie 90% Polakow popiera dzialania rzadu Widac wyraznie ze bronicie kasty zlodziei sedziw lapuwkazy sedziow Widocznie macie rodziny w kascie
 • Grześ 2020-01-28 14:19:29
  Byłem raz w sądzie i wiem, sędzia nic do niego nie mam, ale mój adwokat okazał się zwykłym złodziejem który zabrał kasę i nawet nie przeczytał akt sprawy. Ogólnie coś czuje że rząd ma rację jest tam banda cyganów i złodziei, choć nie wątpię że są tam również ludzie uczciwi i sprawiedliwi jak wszędzie ale kontrola społeczna powinna być nad wszystkimi a nie tylko rada koleżeńska ty mi to ja ci tamto. Jestem całym sercem nad ułatwieniem młodym po studiach pracy w zawodzie adwokata; notariusza; a docelowo sędziego. A nie tylko syn; córka; bratanek; siostrzeniec idt. kasta rodzinna... a skoro rodzina to może mafia walczy z rządem...
 • belmondo 2020-01-28 13:33:39
  Uchwała SN to opinia fachowców. Dywagacje rządu to opinie tych którzy chcą utrzymać się przy władzy. Dla nich łamanie prawa czy Konstytucji to pestka. Nie raz już to udowodnili.
 • Poleszuk 2020-01-28 12:58:54
  To są pewnie ci którzy nigdy nie mieli spraw w polskim sądzie. Każdy kto się otarł o tzw. wymiar sprawiedliwości będzie zdecydowanym zwolennikiem zmian w sądownictwie a podstawą zmian jest zdyscyplinowanie sędziów.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.194.21
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!