PARTNERZY PORTALU

Sondaż wyborczy Powrót Tuska zmieni układ sił. Kaczyński wzmocni partię

45,8 proc. respondentów uważa, że powrót Donalda Tuska do Platformy "zmieni układ sił na polskiej scenie politycznej". Z kolei wybór Jarosława Kaczyńskiego po raz kolejny na szefa PiS w opinii 25,7 proc. badanych wzmocni tę partię - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie.

"Rzeczpospolita" ocenia, że "miniony weekend przyniósł korespondencyjny pojedynek dwóch partii, od lat wiodących prym w polskiej polityce: PiS i PO". "Donald Tusk powrócił z gabinetów unijnych wprost na fotel szefa PO, a Jarosław Kaczyński po raz kolejny i - jak twierdzi - ostatni - został wybrany na prezesa PiS" - przypomniano.

IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytał respondentów o ocenę potencjalnych skutków tych politycznych decyzji. Jak napisano, "opinie te są tym ważniejsze, że rywalizację obu polityków obserwujemy od lat (z przerwą na unijną misję byłego szefa PO), a następne wybory jesienią 2023 roku, jeśli odbędą się w wyznaczonym czasie, będą prawdopodobnie ostatnią szansą na konfrontację ich osobowości i pomysłów na Polskę".

W ocenie 45,8 proc. respondentów powrót Tuska do Platformy "zmieni układ sił na polskiej scenie politycznej". Z sondażu wynika, że "nawet 27 proc. obecnego elektoratu Zjednoczonej Prawicy jest o tym przekonanych". "Wśród wyborców opozycji taki pogląd wyraża aż 65 proc. pytanych przez IBRiS. Można więc zapewne samą zmianę oceniać różnie - może być ona dobra lub zła - ale dość szerokie jest przekonanie o tym, że zmiana nastąpi" - wskazano w gazecie.

"Ciekawe jest to, że w perspektywę zmiany układu politycznego przez Tuska bardziej wierzą kobiety (55 proc.) niż mężczyźni - (38 proc.)" - napisano.

Kolejne pytanie dotyczyło tego, co wydarzyło się na kongresie PiS. Czy wybór Jarosława Kaczyńskiego po raz kolejny na szefa PiS wzmocni czy osłabi tę partię? - zapytało IBRiS respondentów.

"Niespełna 26 proc. badanych uważa, że ten wybór wzmocni rządzącą partię. 23,5 - że osłabi. Największa jednak grupa - 39,2 proc. - uważa, że wszystko zostanie po staremu, czyli że ponowny wybór Jarosława Kaczyńskiego nie będzie miał wpływu na zmianę kondycji partii" - przekazano.

"Rz" ocenia, że "i w tym pytaniu, w jeszcze większym stopniu niż przy pytaniu o Donalda Tuska, istotne są preferencje partyjne: 62 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy wierzy, że prezes wzmocni swoją partię, i tylko nieco ponad 11 proc. zwolenników opozycji". "Za to w możliwość osłabienia PiS przez prezesa jest w stanie uwierzyć zaledwie 1 proc. wyborców tej partii i 22 proc. wyborców opozycji. Poziom wiary w zdolności wzmacniające przywódcy PiS nie różni się w tym pytaniu u kobiet i mężczyzn, choć nieco więcej kobiet (42 proc.) niż mężczyzn (37 proc.) uważa, że ponowny wybór niczego nie zmieni" - podano.

Badanie CATI przeprowadzono w dniach 5-6 lipca na 1100 osobowej grupie respondentów.

KOMENTARZE (22)

 • Co prawda nie jestem użytkownikiem o nicku Widzący 2021-07-12 16:13:58
  Ale pozwolę sobie odpowiedzieć na Twój komentarz. A właściwie zrobi to za mnie znowu Śpiewak: youtu.be/NTJ_1R6nW3s Przewiń do 10:25
 • Komentarz 2021-07-12 01:28:14
  Właśnie sprawdzałem sondaże w USA i Biden wciąż ma większość.
 • kerry 2021-07-11 21:57:56
  Do do kerry: ty głabie PO-paprany (...) do Reichu. Izrael to ja mam gdzieś!! Żebyś im d@@@ miodem nasmarował i tak cię będę nienawidzić,z czym bardzo przesadzają, a wiec po co się wysilać!! Wywrotkę gruzu pod ambasadę i wonnn!! USA po paru miesiącach ma dosyć Bindena, spekuluje się ,że ten sklerotyk dokończy kadencji. Czekają nas trudne 2 lata z efektem Chudego Ruja., który przyjechał tu zamącić.
 • do kerry 2021-07-11 20:57:43
  Obecnie każdy kraj w UE, zarówno jak Izrael i USA mają do nas taki sam stosunek jak Niemcy, bo dyplomacja rządów PiS polega na skłóceniu się z każdym z możliwych sprzymierzeńców. Lepiej niech ty i cała ta banda pisowskich kmiotów siedzi cicho, bo jeszcze odbiorą nam 770 mld. rozłożone na lata. Jak ci się Bruksela i Waszyngton nie podoba, to (...) do Moskwy, albo Pekinu.
 • kerry 2021-07-11 20:40:02
  Widzący Do Widzący : 100/100 / To wyjątkowa kanalia, zdolna do największej podłości dla swojego awansu i kasy. Trzeba przyznać Szwabom ,ze trudno im będzie drugi taki egzemplarz znaleźć. Uważam ,że to wyjątkowo głupi krok ze strony Niemiec. Nikt tak nie zabagnił stosunków polsko- niemieckich jak ten Chudy Rój., ale przynajmniej Polacy wiedzą jaki naprawdę jest stosunek Niemiec do Polski, Tussek tylko nadgorliwie wykonywał rozkazy, Nie mordował na masową skalę, bo mu nie kazali !!
 • do Widzący 2021-07-11 19:05:28
  Żeby mieć status bezrobotnego trzeba się zapisać w urzędzie jako osoba "bezrobotna". A tak w ogóle to wytłumacz mi w jaki sposób rząd zawinił z gospodarką, zanim powiesz "wina Tuska" najpierw wytłumacz dlaczego gospodarka tak rypnęła. Na temat marnej sytuacji gospodarczej, proszę sobie poczytać to: en.wikipedia.org/wiki/Financial_crisis_of_2007–2008
 • A propos aktorstwa pana Donalda 2021-07-11 16:38:11
  Świetny tego przykład podał Andrzej Dołecki (Stowarzyszenie Wolne Konopie) - wg jego relacji pan Tusk regularnie jarał, ale krzyczal na całe gardło z mównicy, ze za narkotyki powinno się zamykać. I paradoksalnie lecznicza marihuanę w Polsce zatwierdził… PiS.
 • Widzący 2021-07-11 13:47:47
  Tusk to naprawdę świetny aktor , na szczęście ludzie pamiętają jak żyło się dużej części społeczeństwa za PO. To było niewolnictwo za 5 zł na godzine przy olbrzymim bezrobociu. Ludzie sie wieszalii, tracili dzieci. Teraz Tusk gra na biednego , poszkodowanego, powtarza jak jest piętnowany i boi sie o rodzine. On by nadawał sie na dobrego aktora.
 • Subiektywna opinia 2021-07-10 15:35:46
  Idąc tym tokiem myślenia, który jest na filmiku poniżej, żadna partia nie wsadzi PiS za kratki.
 • Powiedzmy sobie szczerze 2021-07-09 12:04:40
  Ani PiS nie wsadzi PO za kratki, ani na odwrót w razie gdyby Ci odzyskali władzę. Najlepiej wytłumaczył to Janek Śpiewak, to są Tom i Jerry polskiej polityki: youtu.be/D4-yzJ9QgGk

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.171.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!