Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Prawie 50 proc. Polaków zadowolonych z pracy prezydenta

W październiku 49 proc. badanych dobrze oceniło pracę prezydenta Andrzeja Dudy; przeciwnego zdania było 38 proc. respondentów - wynika z sondażu Kantar. O pracy premiera Mateusza Morawieckiego pozytywnie wypowiedziało się 44 proc. ankietowanych, negatywnie - 41 proc.

Z badania Kantar wynika, że 49 proc. Polaków wystawia prezydentowi oceny pozytywne, natomiast 38 proc. badanych ocenia Andrzeja Dudę negatywnie. Osób niezdecydowanych, co do oceny pracy prezydenta, jest 13 proc. W porównaniu do września, wzrósł odsetek osób zadowolonych (1 pkt proc.) i spadł odsetek osób niezadowolonych (2 pkt proc.).

Wypełnianie obowiązków przez prezydenta najlepiej oceniają wyborcy PiS (97 proc. ocen pozytywnych) oraz osoby o prawicowych poglądach politycznych (82 proc.). Najgorzej działalność Andrzeja Dudy oceniają osoby popierające Koalicję Obywatelską (74 proc. ocen negatywnych) i Lewicy (61 proc.) oraz badani o centrolewicowych (61 proc.) i lewicowych (58 proc.) poglądach politycznych.

Z pracy prezydenta częściej zadowolone są osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym, mieszkańcy wsi i regionu wschodniego, wierzące i praktykujące oraz raczej interesujące się polityką. Najbardziej niezadowoleni z tego, jak Andrzej Duda wypełnia swoje obowiązki, są mieszkańcy miast 100-500 tysięcy mieszkańców oraz regionu wielkopolskiego, a także pracujący oraz bardzo zainteresowani polityką.

44 proc. Polaków pozytywnie ocenia pracę premiera Mateusza Morawieckiego; 41 proc. wystawia mu ocenę negatywną. 15 proc. badanych nie potrafi jednoznacznie ocenić pracy szefa rządu. W porównaniu do września, w październiku ocena Mateusza Morawieckiego nieznacznie się pogorszyła - odsetek ocen negatywnych nie zmienił się, jednak o 1 punkt procentowy spadł odsetek osób zadowolonych z jego pracy.

Premier otrzymuje najwięcej ocen pozytywnych od wyborców PiS (93 proc.) oraz osób o poglądach prawicowych (76 proc.). Pracę premiera najgorzej oceniają osoby popierające Koalicję Obywatelską (78 proc. negatywnych opinii) oraz Lewicę (69 proc.), a także badani o lewicowych (63 proc.) i centrolewicowych (64 proc.) poglądach politycznych.

Największe zadowolenie z pracy premiera odnotowano wśród osób w wieku powyżej 60 lat, mieszkańców wsi, regionu wschodniego, emerytów i rencistów oraz osób wierzących i regularnie praktykujących. Gorsze oceny premierowi przyznają częściej mieszkańcy miast do 20 tysięcy mieszkańców oraz regionu dolnośląskiego, robotnicy oraz Polacy na stanowiskach kierowniczych a także osoby interesujące się polityką.

Polacy mają prawie równo podzielone poglądy, jeśli chodzi o ocenę pracy rządu. 42 proc. ocenia działalność rządu dobrze (w porównaniu z badaniem z września spadek o 2 pkt proc.), a 43 proc. źle (wzrost o 1 pkt proc.). 15 proc. pytanych nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.

Działalność rządu najlepiej oceniają wyborcy PiS (93 proc. ocen pozytywnych) oraz osoby o poglądach prawicowych (78 proc.). Najbardziej krytyczni w swojej ocenie są wyborcy Koalicji Obywatelskiej (74 proc. ocen negatywnych) i Lewicy (74 proc.), a także respondenci o poglądach lewicowych (64 proc.) i centrolewicowych (66 proc.).

Z badania wynika, że rząd lepiej oceniają osoby powyżej 60. roku życia, mieszkańcy wsi, osoby wierzące i regularnie praktykujące oraz mieszkańcy regionu wschodniego. Gorsze oceny wystawiają rządowi osoby wykształcone na poziomie wyższym, mieszkańcy małych miast (do 20 tysiące mieszkańców), mieszkańcy regionu wielkopolskiego, osoby pracujące oraz interesujące się polityką.

Sondaż przeprowadzono w dniach 18-23 października 2019 r. metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1008 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat.

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

  • belmondo 2019-11-04 15:58:38
    Na głupotę nie wynaleziono na razie lekarstwa. Stąd tylu zadowolonych. Nic nie słyszeli o łamaniu konstytucji ani o dyspozycyjności długopisu Adriana.
  • Eugeniusz 2019-11-01 10:38:27
    Co oznacza: reprezentatywna grupa? Fakt, że jest ze wszystkim bodaj, tak pół na pół, to wiemy. To jest też faktem, czyli oddaje rzeczywistość. To ma jednak niewiele wspólnego z tzw. obywatelstwem? Raczej z "narodowością" (wg. mnie w sensie negatywnym), albo z "wyznaniowością" (tu prawie pewnikiem jest negatywny odcień tego pojęcia). Pół na pół to też wybory i ostatnie 60 procent nie powinien Nikogo mylić. Pół na pół, to jest tylko z połowy, czyli 25 na 25 punktów procentowych. Połowa nadal... nie ma większego szacunku ani dla spraw publicznych, ani... zaryzykować można pojęcie: dla siebie. Tak też będzie z wyborami prezydenckimi: 25 na 25. Nikt nie rozważy prezydenckiego "ułaskawienia" Osoby "kryształowej", czy też natychmiastowego stawiennictwa u Osoby nieuprawnionej, drugiej Osoby, która winna być pewną "emanacją społeczeństwa". Tym bardziej niewiele rozważy "zawiłości" prawnych interpretacji prezydenckich prawników (urzędników). Powiem: szkoda. Ale, czyż "uwielbianie wyborców" mamy... we krwi!?
  • Matm 2019-11-01 01:28:16
    Wykształceni z dużych miast,często ich oglądam w filmikach:"Matura to bzdura"
  • polak z krwi i kości 2019-10-31 17:14:54
    czyli jasno widac ze tylko ciemnogród popiera bolszewie !!1

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.181.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!