Sondaż wyborczy Prezydent Andrzej Duda oceniany pozytywnie - Mateusz Morawiecki - przeciwnie

  • Z nowego sondażu Kantar Public wynika, że Polacy mają lepsze zdanie o Andrzeju Dudzie niż o Mateuszu Morawieckim.
  • W maju więcej badanych ocenia pracę rządu negatywnie.
  • Najlepszą opinią rząd cieszy się wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

 

Z działalności prezydenta Andrzeja Dudy zadowolonych jest 48 proc. Polaków, z kolei przeciwnego zdania jest 41 proc. respondentów. 11 proc. badanych nie potrafi jednoznacznie ocenić, czy prezydent dobrze wypełnia swoje obowiązki.

W porównaniu do wyników z kwietnia, większy odsetek osób jest zadowolony z pracy prezydenta (wzrost o 2 punkty procentowe), natomiast udział niezadowolonych z jego pracy jest o 2 punkty procentowe niższy.

Wypełnianie obowiązków przez prezydenta najlepiej oceniają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (97 proc. ocen pozytywnych) oraz osoby o prawicowych poglądach politycznych (81 proc.). Najgorzej działalność prezydenta Dudy oceniają osoby popierające PO (81 proc. ocen negatywnych) oraz badani o lewicowych (66 proc.) i centrolewicowych (55 proc.) poglądach politycznych.

Premier Matusz Morawiecki częściej oceniany jest źle niż dobrze. 42 proc. Polaków jest zadowolonych z jego pracy, a ocenę negatywną wystawia mu 45 proc. badanych.

13 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanego zdania w tej sprawie.

W porównaniu do wyników z kwietnia w maju ocena Mateusza Morawieckiego poprawiła się - o 1 punkt procentowy wzrósł odsetek osób zadowolonych z jego pracy. Udział osób niezadowolonych z jego działalności pozostaje na identycznym poziomie jak przed miesiącem. Odsetek niezdecydowanych w tej kwestii jest o 1 punkt procentowy niższy niż w kwietniu.

Premier Mateusz Morawiecki otrzymuje najwięcej ocen pozytywnych od wyborców Prawa i Sprawiedliwości - 94 proc. - oraz osób o poglądach prawicowych (76 proc.). Pracę premiera najgorzej oceniają osoby popierające partię Wiosna (85 proc. negatywnych opinii) oraz PO (83 proc.), a także badani o lewicowych (71 proc.) i centrolewicowych (60 proc.) poglądach politycznych.

W maju więcej badanych ocenia pracę rządu negatywnie (46 proc.), niż pozytywnie (42 proc.). 13 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat. W tym miesiącu zmniejszył się zarazem odsetek osób źle oceniających pracę rządu (spadek o 1 punkt procentowy) i zwiększył się odsetek badanych o przeciwnym stanowisku - dobrze oceniających rząd (wzrost o 2 punkty procentowe).

Działalność rządu najlepiej oceniają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości - 94 proc. ocen pozytywnych - oraz osoby o poglądach prawicowych (77 proc.). Najbardziej krytyczni w swojej ocenie są wyborcy Platformy Obywatelskiej (85 proc. ocen negatywnych), partii Wiosna (76 proc.), a także respondenci o poglądach lewicowych (68 proc.) i centrolewicowych (64 proc.).

Kantar Public przeprowadził sondaż w dniach 10-15 maja br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej, metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.14.36
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!