Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Prezydent Andrzej Duda oceniany pozytywnie - Mateusz Morawiecki - przeciwnie

  • Z nowego sondażu Kantar Public wynika, że Polacy mają lepsze zdanie o Andrzeju Dudzie niż o Mateuszu Morawieckim.
  • W maju więcej badanych ocenia pracę rządu negatywnie.
  • Najlepszą opinią rząd cieszy się wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

 

Z działalności prezydenta Andrzeja Dudy zadowolonych jest 48 proc. Polaków, z kolei przeciwnego zdania jest 41 proc. respondentów. 11 proc. badanych nie potrafi jednoznacznie ocenić, czy prezydent dobrze wypełnia swoje obowiązki.

W porównaniu do wyników z kwietnia, większy odsetek osób jest zadowolony z pracy prezydenta (wzrost o 2 punkty procentowe), natomiast udział niezadowolonych z jego pracy jest o 2 punkty procentowe niższy.

Wypełnianie obowiązków przez prezydenta najlepiej oceniają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (97 proc. ocen pozytywnych) oraz osoby o prawicowych poglądach politycznych (81 proc.). Najgorzej działalność prezydenta Dudy oceniają osoby popierające PO (81 proc. ocen negatywnych) oraz badani o lewicowych (66 proc.) i centrolewicowych (55 proc.) poglądach politycznych.

Premier Matusz Morawiecki częściej oceniany jest źle niż dobrze. 42 proc. Polaków jest zadowolonych z jego pracy, a ocenę negatywną wystawia mu 45 proc. badanych.

13 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanego zdania w tej sprawie.

W porównaniu do wyników z kwietnia w maju ocena Mateusza Morawieckiego poprawiła się - o 1 punkt procentowy wzrósł odsetek osób zadowolonych z jego pracy. Udział osób niezadowolonych z jego działalności pozostaje na identycznym poziomie jak przed miesiącem. Odsetek niezdecydowanych w tej kwestii jest o 1 punkt procentowy niższy niż w kwietniu.

Premier Mateusz Morawiecki otrzymuje najwięcej ocen pozytywnych od wyborców Prawa i Sprawiedliwości - 94 proc. - oraz osób o poglądach prawicowych (76 proc.). Pracę premiera najgorzej oceniają osoby popierające partię Wiosna (85 proc. negatywnych opinii) oraz PO (83 proc.), a także badani o lewicowych (71 proc.) i centrolewicowych (60 proc.) poglądach politycznych.

W maju więcej badanych ocenia pracę rządu negatywnie (46 proc.), niż pozytywnie (42 proc.). 13 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat. W tym miesiącu zmniejszył się zarazem odsetek osób źle oceniających pracę rządu (spadek o 1 punkt procentowy) i zwiększył się odsetek badanych o przeciwnym stanowisku - dobrze oceniających rząd (wzrost o 2 punkty procentowe).

Działalność rządu najlepiej oceniają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości - 94 proc. ocen pozytywnych - oraz osoby o poglądach prawicowych (77 proc.). Najbardziej krytyczni w swojej ocenie są wyborcy Platformy Obywatelskiej (85 proc. ocen negatywnych), partii Wiosna (76 proc.), a także respondenci o poglądach lewicowych (68 proc.) i centrolewicowych (64 proc.).

Kantar Public przeprowadził sondaż w dniach 10-15 maja br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej, metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.194.21
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!