Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Prezydent na czele sondaży zaufania społecznego

Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu ufa 57 proc. Na trzecim miejscu rankingu zaufania jest Paweł Kukiz (52 proc.). Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

W porównaniu do badania przeprowadzonego pod koniec sierpnia zaufanie do prezydenta Andrzeja Dudy wzrosło o 2 pkt proc. - z 66 proc. do 68 proc. W mniejszości pozostają badani, którzy mu nie ufają (22 proc.). Najmniejszym zaufaniem natomiast Polacy darzą lidera PO, Grzegorza Schetynę. Brak zaufania do szefa Platformy wyraziło 45 proc. badanych - jest to prawie dwukrotnie więcej, niż osób, które mu ufają (23 proc. ankietowanych).

Na drugim miejscu rankingu zaufania plasuje się premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 57 proc. Polaków. Jest to taki sam wynik, jak w badaniu przeprowadzonym w sierpniu. Zaufanie do lidera ruchu Kukiz'15 Pawła Kukiza spadło natomiast o jeden punkt procentowy (52 proc.) względem sierpniowego sondażu (53 proc.).

Na kolejnych pozycjach w zestawieniu zaufania we wrześniu znaleźli się: ex aequo minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz wicepremier ds. społecznych Beata Szydło (po 48 proc. zaufania, 32 proc. nieufności względem Ziobry i 35 proc. nieufności względem Szydło), szef MON Mariusz Błaszczak (42 proc. zaufania i 23 proc. nieufności), szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (41 proc. zaufania, 16 proc. nieufności), prezes PiS Jarosław Kaczyński (41 proc. zaufania, 43 proc. nieufności), prezydent Słupska Robert Biedroń (40 proc. zaufania, 20 proc. nieufności), wicepremier, szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (34 proc. zaufania, 27 proc. nieufności).

Kolejne miejsca we wrześniowym rankingu z 29 proc. zaufaniem zajmują ex aequo: wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister edukacji narodowej Anna Zalewska oraz lider PSL Władysław Kosiniak Kamysz. W przypadku marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i szefa PSL Władysława Kosiniaka Kamysza zaufanie jest nastawieniem zdecydowanie dominującym i prawie dwukrotnie przeważa nad nieufnością (odpowiednio 15 proc. i 16 proc. nieufności). Natomiast w przypadku Piotra Glińskiego oraz szefowej resortu edukacji Anny Zalewskiej bilans ten wypada mniej korzystnie (odpowiednio 20 proc. i 22 proc. nieufności).

Kolejny na liście jest marszałek Sejmu Marek Kuchciński, któremu ufa nieco ponad jedna czwarta ankietowanych (27 proc. zaufania), a nieufność względem niego wyraża co piąty respondent (21 proc. nieufności). Zbliżony odsetek badanych ma zaufanie do szefowej Inicjatywy Polska Barbary Nowackiej (26 proc. zaufania, 17 proc. nieufności). Z sondażu wynika jednak, że dla sporej części ankietowanych polityk ta jest postacią całkowicie anonimową (37 proc. deklaracji nieznajomości).

Prawie tyle samo deklaracji zaufania zbierają w tym miesiącu: nierozpoznawany przez ponad połowę respondentów, ale odbierany przez identyfikujące go osoby wyraźnie pozytywnie szef MSZ Jacek Czaputowicz (23 proc. zaufania, 8 proc. nieufności) oraz liderzy głównych ugrupowań parlamentarnej opozycji - szef PO Grzegorz Schetyna i przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer (po 23 proc. zaufania, 45 proc. nieufności względem Schetyny i 24 proc. nieufności względem Lubnauer). W ocenach Grzegorza Schetyny nieufność pozostaje nastawieniem dominującym.

Następny na liście jest minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, którego nie rozpoznaje 62 proc. ankietowanych. W wąskiej grupie rozpoznających go osób ma on jednak dobre notowania - zaufaniem obdarza go prawie jedna piąta ankietowanych (19 proc.), podczas gdy nieufność wobec niego wyraża 4 proc. respondentów. Mniej deklaracji zaufania zbiera szef SLD Włodzimierz Czarzasty (15 proc. zaufania, 21 proc. nieufności). Lider drugiego z najbardziej liczących się ugrupowań lewicowych, Partii Razem, Adrian Zandberg dla większości badanych jest politykiem nieznanym (55 proc. deklaracji). Przez rozpoznające go osoby postrzegany jest niejednoznacznie - zaufaniem obdarza go 14 proc., tyle samo osób ma do niego stosunek obojętny (14 proc.), a niewiele mniej deklaruje nieufność (11 proc.).

Z sondażu wynika, że najmniejszym zaufaniem darzeni są liderzy dwóch największych, wyznaczających główną oś politycznych podziałów, ugrupowań - przewodniczący PO Grzegorz Schetyna (45 proc. deklaracji) oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński (43 proc.). Pozostali uwzględnieni w badaniu przedstawiciele sceny politycznej rzadziej spotykają się z negatywnym nastawieniem ankietowanych.

Badanie CBOS zostało przeprowadzone we wrześniu metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na grupie 1023 dorosłych mieszkańców Polski.

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (62)

 • jaca 2018-10-04 08:16:32
  Do BBB: zapewne tak, ale z uwagi na swoje ułomności nie biorę się za pisanie Konstytucji pozdrawiam
 • BBB 2018-10-03 15:17:55
  Do jaca: od siebie dodam, że zapewne ma Pan rację, lecz wyrazu "może" Pan też nie umie prawidłowo napisać, no chyba, że chodzi o Morze Bałtyckie, Czerwone, Czarne i takie tam...
 • jaca 2018-10-03 10:45:39
  Do Komuna u władzy: Wydaje mi się że powinny przerobić delikatnie PRL-owską konstytucję zmieniając ją delikatnie w miejsce partii przewodniej wpisać PIS a jako jednostkę nadrzędną Ojca Tadeusza i dopiero Watykan
 • Komuna u władzy 2018-10-03 10:25:46
  Do jaca: Pełna zgoda. Jeżeli najprostszą ustawę PIS poprawia siedem razy bo okazuje się że stworzyli bubel, powierzenie im zmiany Konstytucji jest delikatnie mówiąc ryzykowne. Obawiam się też że jak za komuny, ideologia przeważałaby w takim dokumencie nad dobrem obywateli - wpisano by nadrzędna rolę KK i wieczną przyjaźń z Watykanem.
 • jaca 2018-10-03 09:05:36
  Do Komuna u władzy: Morze i trzeba zmienić ale zasadnicza sprawa trzeba wiedzieć jak to zrobić obecne władze przepisy tworzą na kolanie natomiast konstytucja jest aktem ponad ustawami, jeżeli nie potrafią napisać konkretnej ustawy o co zrobią z konstytucją
 • Komuna u władzy 2018-10-03 08:56:16
  Do demokracja z Gliwic: Jeżeli Konstytucja jest zła (jak tak nie sądzę), trzeba ją zmienić. Tej która jest należy jednak przestrzegać ponieważ to fundament praworządności każdego państwa. To elementarz. Zawsze znajdzie się jakiś łobuz któremu nie podoba się prawo, nie znaczy to jednak że to prawo go nie dotyczy. Szkoda że w naszym państwie takim łobuzem są najwyższe władze.
 • jaca 2018-10-03 07:43:11
  nareszcie ktoś zauważył że inflacja ruszyła i nie tylko 500+ traci na wartości ale , oszczędności i wynagrodzenia jaki z tego wniosek drukują pieniądze bez pokrycia taki cud gospodarczy
 • §.beda siedziec. 2018-10-03 07:02:35
  500+ jest dzisiaj warte 320+.
 • dzadzo 2018-10-02 20:03:30
  Do demokracja z Gliwic: Konstytucji i dekalogu nalezy przestrzegac konicc kropka .
 • demokracja z Gliwic 2018-10-02 17:59:45
  Do Komuna u władzy: Jesteś "inteligentnym człowiekiem" i dlatego guzik Cię to obchodzi, że obecna konstytucja została znowelizowana w 1997r za rządu Aleksandra Kwaśniewskiego na potrzeby waszego ugrupowania TOWARZYSZU.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!