Sondaż wyborczy Prezydent oceniany pozytwnie, pracę posłów większość z nas ocenia źle

CBOS podkreśla, że w ciągu ostatniego miesiąca pogorszyły się notowania głowy państwa i są obecnie najsłabsze od około półtora roku. Pozytywnie prezydenturę Andrzeja Dudy ocenia 57 proc. badanych (od listopada spadek o 3 pkt proc.). Niezadowolonych z pracy prezydenta było 32 proc. (wzrost o 2 pkt proc.). 11 proc. nie mało zdania.

Oceny prezydentury Andrzeja Dudy są w znacznej mierze zależne od politycznych preferencji badanych i ich religijności - podkreślono w badaniu. Najczęściej pozytywnie wypowiadają się o prezydenturze sympatycy PiS, respondenci o orientacji prawicowej i osoby uczestniczące w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu.

Lepiej na tle innych prezydenturę Dudy oceniają najmłodsi i najstarsi ankietowani, mieszkańcy wsi, badani mający wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe oraz uzyskujący najniższe dochody per capita.

Relatywnie wysoki poziom niezadowolenia z działalności głowy państwa koresponduje z poparciem dla PO, lewicową orientacją polityczną, brakiem zaangażowania w praktyki religijne, a także z największymi dochodami per capita, wyższym wykształceniem oraz zamieszkiwaniem w dużych miastach.

Również grudniowe notowania parlamentu są nieco gorszę od listopadowych. Zadowolenie z pracy posłów wyraża obecnie 31 proc. ankietowanych (od listopada spadek o 2 pkt proc.) i w zasadzie tyle samo (32 proc., spadek o 2 pkt proc.) chwali pracę senatorów. Źle działalność Sejmu ocenia 53 proc. respondentów (wzrost o 2 pkt proc.), a izby wyższej - 45 proc. (wzrost o 3 pkt proc.). 16 proc. nie miało zdania na temat pracy Sejmu, a 23 proc. o pracy Senatu.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (343) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 29 listopada - 9 grudnia 2018 r. na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

KOMENTARZE (3)

  • Głupi 2018-12-14 11:07:56
    "Zadowolenie z pracy posłów wyraża obecnie 31 proc. ankietowanych (od listopada spadek o 2 pkt proc.)'' Ale dla PIS-u które stanowi większość w sejmie to już 42%. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć związek a raczej rozdźwięk?
  • Emigrant we Francji 2018-12-13 17:43:17
    Bardzo logiczne, jasne wytlumaczenie sceny politycznej. Dziekujemy, jestesmy madrzejsi.
  • CBOS = TVPIS = ROBACTWO+ 2018-12-13 13:31:24
    Jaki w Wawie miał rządzić wg. cebosu reżimowego, pfuuuu !

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.167.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!