Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Rośnie liczba negatywnych ocen dla rządu, prezydenta i premiera

W kwietniu 64 proc. respondentów negatywnie oceniło pracę rządu. Pozytywnie o tej pracy wypowiada się 28 proc. badanych. 31 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia pracę prezydenta Andrzeja Dudy. Przeciwnego zdania jest 62 proc. - wynika z sondażu Kantar.

W kwietniu 2021 roku Kantar Public przeprowadził comiesięczny sondaż, w którym Polacy poproszeni zostali o ocenę pracy rządu, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezydenta Andrzeja Dudy.

64 proc. respondentów oceniło rząd negatywnie, natomiast 28 proc oceniło pracę rządu pozytywnie. Odsetek badanych, którzy nie mieli sprecyzowanej opinii w tej sprawie wyniósł 8 proc. W porównaniu do marca, ocena rządu nie uległa większej zmianie. Wzrósł odsetek osób negatywnie oceniających pracę tej instytucji (o 2 punkty procentowe). Udział osób oceniających rząd pozytywnie nie uległ zmianie. Odsetek osób nie mających zdania w tej sprawie spadł o 2 punkty procentowe.

Funkcjonowanie rządu najlepiej ocenia elektorat Prawa i Sprawiedliwości - 86 proc. ocen pozytywnych - jak również osoby o sympatiach prawicowych (71 proc.). Najbardziej krytyczni w swojej ocenie są wyborcy Koalicji Obywatelskiej (93 proc. ocen negatywnych), a także respondenci o poglądach lewicowych (87 proc.). Rząd lepiej oceniają osoby w wieku powyżej 60 lat (43 proc.), osoby wierzące oraz regularnie praktykujące (60 proc.), a także mieszkańcy regionu małopolskiego (38 proc.).

Pracę rządu gorzej oceniają natomiast dwudziesto- (76 proc.) i trzydziestolatkowie (72 proc.), osoby z wykształceniem wyższym (68 proc.), mieszkańcy miast powyżej 500 tys. (74 proc.) oraz regionu katowickiego (70 proc.) i dolnośląskiego (68 proc.).

Odsetek pozytywnie oceniających pracę premiera Mateusza Morawieckiego wynosi 30 proc. i jest ponad dwukrotnie niższy od udziału osób posiadających negatywną opinię na ten temat (63 proc.) - podkreśla Kantar.

7 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanej opinii. W porównaniu do marca, ocena Mateusza Morawieckiego nie uległa większej zmianie - odsetek osób negatywnie oceniających pracę premiera wzrósł o 3 punkty procentowe, a udział osób pozytywnie go oceniających nie uległ zmianie. Odsetek osób niezdecydowanych spadł o 3 punkty procentowe.

Premier Mateusz Morawiecki otrzymuje najwięcej ocen pozytywnych od wyborców PiS - 87 proc. - oraz osób o poglądach prawicowych (71 proc.). Pracę premiera najgorzej ocenia elektorat Ruchu Polska 2050 (92 proc.), a także badani o poglądach lewicowych (88 proc.). Największe zadowolenie z pracy premiera odnotowano wśród osób najstarszych (44 proc.), o wykształceniu podstawowym (41 proc.) i zasadniczym zawodowym (34 proc.), mieszkańców miast 100-500 tys. (35 proc.), regionu małopolskiego (40 proc.) oraz osób wierzących i regularnie praktykujących (62 proc.).

Gorsze oceny premierowi przyznają częściej osoby dwudziesto- (74 proc.) i trzydziestoletnie (70 proc.), z wykształceniem wyższym (67 proc.) oraz mieszkańcy miast powyżej 500 tys. (69 proc.).

Większej zmianie w kwietniu nie ulega też ocena pracy prezydenta Andrzeja Dudy. Odsetek badanych pozytywnie oceniających urząd wynosi w dalszym ciągu 31 proc., a odsetek wskazań negatywnych wzrósł o 2 punkty procentowe (62 proc.). Odsetek osób, które nie potrafiły ocenić, jak prezydent wykonuje swoje obowiązki spadł natomiast o 2 punkty procentowe i wynosi 7 proc.

Wypełnianie obowiązków przez prezydenta Andrzeja Dudę, podobnie jak w przypadku rządu i premiera, najlepiej oceniają wyborcy PiS (87 proc. ocen pozytywnych) oraz osoby o prawicowych poglądach politycznych (72 proc.). Urząd prezydenta Dudy gorzej natomiast oceniają osoby popierające KO (91 proc.) oraz badani o lewicowych poglądach politycznych (90 proc.).

Z pracy prezydenta częściej zadowolone są osoby powyżej 60 roku życia (46 proc.), mieszkańcy miast 100-500 tys. (35 proc.), a także osoby wierzące i praktykujące (63 proc.). Najbardziej niezadowoleni z tego, jak Andrzej Duda wypełnia swoje obowiązki, są dwudziestolatkowie (73 proc.) oraz osoby o wykształceniu wyższym (69 proc.), mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców. (70 proc.) oraz regionu pomorskiego i centralnego (68 proc.).

Sondaż Kantar został przeprowadzony techniką wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9-14 kwietnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1006 mieszkańców Polski.

Andrzej Duda 31% 62%
Mateusz Morawiecki 30% 63%
 • Zdecydowanie ufa
 • Raczej ufa
 • Obojętność
 • Raczej nie ufa
 • Zdecydowanie nie ufa

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (34)

 • Niemiec. 2021-05-03 17:57:57
  Zła sytuacja gospodarcza w Polsce a w innych krajach UE lepsza niż w Polsce.
 • warszawiak 2021-04-21 21:02:38
  Czy gdziekolwiek w swoim komentarzu powiedziałem na jaką partię głosuję? Naucz się czytać ze zrozumieniem, bo wyrywasz poszczególne zdania, aby uogólniać przekaz.
 • kerry 2021-04-21 20:33:00
  do do kerry: Jak zwykle powiedział co wiedział !!!
 • kerry 2021-04-21 20:31:49
  Do warszawiak: Od 6 lat dmiecie w te samą dudkę, wyniki macie coraz gorsze wyniki. Partia , która trzęsła Polską ma w tej chwili statystycznie 17% głosów, wyprzedza was Chochołownia , który wyskoczył jak diabeł z pudełka i nie ma żadnych propozycji dla Polski , a wy ciągle swoje. Uciekają wam posłowie, staczacie sie po równi pochyłej, a ciągle nie uważacie za wskazane i stosowne cokolwiek zmienić !!NIEREFORMOWALNI 111
 • do kerry 2021-04-21 20:00:36
  Nie musimy sobie wyobrażać, bo PIS ma samych takich!
 • kerry 2021-04-21 19:56:27
  Do:pojawił się tutaj jakiś niebezpieczny użytkownik . Uprzedziłeś mnie. Własnie miałem na ten temat napisać. Na forum grasuje wyjątkowo wredna , agresywna, chamska małpa z brzytwą w reku. Kwalifikuje się do psychooatryka, ale do izolatki i zapięty w pasy zabezpieczające, bo może wyrządzić krzywdę innym pacjentom, którym serdecznie współczuję. Wyobrażacie sobie drodzy przyjaciele internauci władze , która będzie się posługiwać takimi osobnikami??
 • warszawiak 2021-04-21 17:14:53
  Weźmy pod uwagę to, że ten użytkownik nie jest jedynym, który się tak zachowuje. Można zauważyć, że było mnóstwo wulgarnych haseł, na protestach z października ubiegłego roku, wyszło 200 tysięcy ludzi. Weźmy pod uwagę, że tylko część wychodzi na ulicę, szczególnie w pandemii. Coś jest na rzeczy, że niezadowolenie z rządu jest tak wysokie. Dochodzi to tego, że absolwenci polskich uczelni wyjeżdżają za granicę, bo nie widzą przyszłości w Polsce, a jest to bardzo niekorzystne dla gospodarki i historii naszego kraju.
 • warszawiak 2021-04-21 17:06:33
  W pełni popieram, zdanie jakie ma użytkownik używającej dużej ilości przekleństw na temat obecnego rządu. Nie da się ukryć, że rząd Kaczyńskiego jest do (...) i udowadnia tylko jak niestabilne prawo mieliśmy dotychczas. Tak łatwo jest odnieść korupcję bez żadnych konsekwencji.
 • uwaga na niebezpiecznych użytkowników 2021-04-21 16:00:42
  Czy użytkownik o nicku "PRECZ_Z_KOMUNĄ" to ten sam co użytkownik "JEBANY_CIEMNOGRÓD"? Wiele na to wskazuje, słownictwo i poziom "kultury osobistej", ekspresja emocjonalna rodem jak z jakiegoś specjalistycznego zakładu( nie chcąc obrażać bynajmniej ludzi faktycznie chorych) są kropla w kroplę do siebie podobne.
 • Do: Smith 2021-04-21 13:57:21
  Rydzyk i TVP robią wam wodę z mózgu, że każdy kto nie popiera PiSu jest jakimś "lewakiem" i popiera właśnie tego typu dewiacje. Jaką spierdoliną umysłową trzeba być, żeby tak myśleć?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!