PARTNERZY PORTALU

Sondaż wyborczy Rośnie poparcie dla PiS i KO. Polska 2050 utrzymuje pozycję

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie listopada PiS mogłoby liczyć na 29 proc. głosów zadeklarowanych uczestników wyborów, KO na 18 proc., Polska 2050 na 12 proc., Konfederacja na 6 proc., a Lewica na 5 proc. poparcia - wynika z sondażu CBOS.

 Jak zaznacza CBOS, w listopadzie, choć z niewielką korektą, potwierdził się odnotowany w drugiej połowie października spadek poparcia dla rządzącej koalicji.

Tak jak w poprzednich miesiącach chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość wyraża największy odsetek zdeklarowanych uczestników wyborów (29 proc.). W porównaniu z pomiarem sprzed dwóch tygodni poparcie dla rządzącej koalicji wzrosło o 1 punkt procentowy, jednak nadal jest ono wyraźnie niższe niż średnia z dziesięciu miesięcy tego roku (34,1 proc.).

Na drugim miejscu, tak jak poprzednio, znalazła się Koalicja Obywatelska popierana przez 18 proc. głosujących. W porównaniu z październikiem ugrupowanie Donalda Tuska ponownie minimalnie zyskało (wzrost o 1 punkt).

Trzecie miejsce nadal zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chce głosować 12 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów - tyle samo, ile w drugiej połowie października.

Jak zaznacza CBOS gdyby wybory odbywały się już teraz, szanse na wprowadzenie swoich przedstawicieli do nowego parlamentu miałyby jeszcze: Konfederacja WiN, mająca wśród zdeklarowanych uczestników głosowania 6 proc. sympatyków (o 2 punkty procentowe mniej niż w drugiej połowie października i tyle samo, ile w pierwszej) oraz Lewica, której poparcie od dwóch pomiarów kształtuje się na granicy wyborczego progu (5 proc.).

Tak jak dotychczas poniżej progu wyborczego plasują się notowania PSL-Koalicji Polskiej (2 proc., spadek o 1 punkt procentowy). W listopadzie swoich zwolenników znalazła jeszcze partia Kukiz'15 (1 proc.).

Podobnie jak w dwóch ostatnich miesiącach także w listopadzie wyjątkowo liczna jest grupa osób, które chciałyby wziąć udział w wyborach, ale powstrzymują się od jednoznacznego wsparcia którejkolwiek partii albo nie wiedzą, kogo wybrać - zaznacza CBOS. Tak jak we wrześniu - 22 proc. (spadek o 1 punkt) - zadeklarowanych uczestników wyborów na pytanie o swoje sympatie partyjne wybrała odpowiedź "Trudno powiedzieć". Dodatkowo 4 proc. wyborców (wzrost o 1 punkt) z jakichś względów odmówiło odpowiedzi na to pytanie.

Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w pierwszej połowie listopada, chciałoby w nich wziąć udział 76 proc. uprawnionych do głosowania, o 2 punkty procentowe więcej niż w drugiej połowie października. Zmniejszył się odsetek osób wahających się, czy wziąć udział w ewentualnym głosowaniu (11 proc., spadek o 3 punkty), natomiast nieznacznie wzrosła liczba respondentów z góry odrzucających udział w wyborach (13 proc., wzrost o 1 punkt).

CBOS zaznacza również, że wszystkie odnotowane w tym miesiącu zmiany są nieistotne statystycznie.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 4 do 14 listopada 2021 roku na próbie liczącej 1100 osób (w tym: 56,1 proc. metodą CAPI, 29,8 proc. - CATI i 14,1 proc. - CAWI).

Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 29%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 18%
Polska 2050 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 12%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 6%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 5%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 2%
KWW Kukiz'15 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 1%

KOMENTARZE (62)

 • Tylko KOALICJA! 2021-11-22 17:08:07
  I dziś znów kolejka. Nawet większa niż przed weekendem. Nie dziwi mnie to, skoro w kolejnych dwóch sondażach 30% ZP. Co będzie gdy skończy się premia za kryzys na granicy? Czy będzie chociaż 25%. #Tusk2021
 • Max 2021-11-22 03:37:02
  Dzis ludzie w przeciwienstwie do czasow gdy rzadzilo PO nie musza pracowac u tyranow. Tak wiec moga sobie spokojnie zmieniac miejsca pracy i wybierac te gdzie beda dobrze traktowani panie ,, Tylko Koalicja ,,
 • Tylko KOALICJA! 2021-11-22 03:01:54
  Był weekend, Urząd Pracy zamknięty, więc urzędnicy trochę odpoczęli. Jutro od nowa najazd plusiactwa, które w panice szuka jakiejkolwiek roboty, bo czuje że ich łajba nabiera wody. Chyba Lidle będą miały nowe rzesze sprzątaczy półek i układaczy towaru. #Tusk2021
 • kerry 2021-11-21 22:47:13
  dO do kerry: Dyktator to rządził w latach 2007-2015 i na cholerę go tu znowu przysłałi ,żeby namieszał??? A co obecny dyktator zły??? Bo po chamsku kraśc nie wolno?? Wraża działalność n.p. celebrytów na granicy niemile widziana.
 • do kerry 2021-11-21 22:35:21
  Co to suwerenność, jeśli 50% kraju uważa, że rządzi nimi dyktator.
 • kerry 2021-11-21 19:19:49
  dO Racjonalizm:Wiesz byli już tacy przed tobą . Potem długo ból d@@@ kurowali!! Skąd się takie zdradzieckie mordy biorą. W d@@@ by mieli walkę dziesiątek pokoleń o suwerenność , durne zakompleksione debile. Mentalność kaprala armii kolonialnej , już oczko lepszy od reszty tubylców.
 • do racjonalizm 2021-11-21 18:50:57
  Preferencje zmieniają się z czasem . Wtedy granice co chwilę by się zmieniały . A co gdy zagorzały zwolennik volksdojczy mieszka akurat w państwie rządzonym przez PiS i na odwrót ? Potem było by tak że np. PO rozpadło by się na drobniejsze partie, tamte na jeszcze drobniejsze , itd ., a gdyby za tym szedł podział kraju, to wkrótce każda osoba stanowiła by osobne państwo.
 • Racjonalizm 2021-11-21 12:24:37
  Skoro Polacy są tak podzieleni, to dlaczego by nie podzielić państwa? Polska powinna być podzielona na Związek Miast Polskich (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Poznań itd.) i Rzeczpospolitą Prowincjonalną (Reszta). W ZMP ludzie chcą zostać w UE, więc zostaną, a RP wyjdzie z UE. Nie będzie problemu z demokracją, bo i tak w RP będzie rządzić PiS, a w ZMP będzie dotychczasowa opozycja. Wszyscy będą szczęśliwi z tym, że ich partia będzie rządzić, no chyba że się okaże, że źle dotychczas wybierali i jedno z tych państw upadnie, kto w tym przypadku będzie miał problem z imigrantami?
 • grześ 2021-11-20 20:05:52
  Do x - Życie mię tego nauczyłło
 • x 2021-11-20 18:55:33
  grzes gdzie nabyls tych mondrosci.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!