Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Rośnie poparcie dla PiS. PO z dużym spadkiem

Na PiS chce głosować 44 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów parlamentarnych, na PO - 14 proc. Po 6 proc. respondentów chce oddać głos na Nowoczesną i Kukiz'15, po 5 proc. na PSL i SLD - wynika z marcowego sondażu CBOS.

W marcu na rządzącą partię chciałoby oddać swój głos 44 proc. dorosłych Polaków, deklarujących chęć udziału w wyborach. W porównaniu z poprzednim miesiącem poparcie dla PiS wzrosło o 1 punkt procentowy.

Z kolei na Platformę Obywatelską w marcu zagłosowałoby 14 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. W stosunku do ubiegłego miesiąca odsetek zwolenników PO spadł o 3 punkty procentowe. Jak zauważa CBOS, jest to najgorszy wynik PO od listopada 2016 roku.

Na Kukiz'15 oraz Nowoczesną chce głosować po 6 proc. respondentów. W porównaniu z sondażem z lutego, Nowoczesna poprawiła swój wynik o 1 punkt procentowy, a Kukiz'15 1 punkt stracił. Po 5 proc. ankietowanych chce oddać głos na SLD oraz PSL. Obie te partie zyskały w porównaniu z lutym 1 punkt procentowy i w marcu przekroczyły próg wyborczy.

Po 2 proc. potencjalnych wyborców byłoby skłonnych głosować na Partię Wolność Janusza Korwin-Mikkego oraz Partię Razem. Partia Razem w porównaniu z lutym zyskała 1 punkt procentowy, Partia Wolność nie zmieniła wyniku od lutego.

14 proc. respondentów deklaruje, że nie wie, na kogo oddałby swój głos.

1 proc. badanych, odpowiadając na pytanie o preferencje wyborcze, stwierdziło, że zagłosowałoby na inną partię, niż wskazane w sondażu. Również 1 proc. odmówiło odpowiedzi na to pytanie.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku marca, udział w nich wzięłoby według własnych deklaracji 70 proc. respondentów, o 1 punkt procentowy mniej niż przed miesiącem. Pozostali respondenci podzielili się na pół: 15 proc. badanych nie jest pewnych, czy wzięłoby udział w ewentualnych wyborach (wzrost o 1 punkt proc. w stosunku do badania z lutego) i również 15 proc. wyklucza swój w nich udział (bez zmian od lutego).

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 1-8 marca 2018 roku na liczącej 1092 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski

KW Prawo i Sprawiedliwość 44%
KW Platforma Obywatelska RP 14%
KWW Kukiz'15 6%
KW Nowoczesna 6%
Komitet Wyborczy PSL 5%
Sojusz Lewicy Demokratycznej 5%
KW Partia Razem 2%
Partia Wolność 2%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (147)

 • Arkadiusz 2018-03-17 09:43:36
  Tylko Wolnosc glosi prawdziwe wolnorynkowe postulaty.
 • lele 2018-03-17 07:38:35
  KŁAMSTWO
 • ....bez komentarza.... 2018-03-16 18:10:26
  Do Misiu Kolorowy: Przeczytaj to parę razy,zanim wypowiesz się" MISIU KOLOROWY",bo ze zrozumieniem tekstu to u ciebie....ciężko,oj ciężko ale czego spodziewać się po "MISIU" :)))
 • Misiu Kolorowy 2018-03-16 18:02:12
  Do ....bez komentarza....: a ty z matematyką też TOTALNIE na bakier jesteś? Zanim zaczniesz otwierać tego szampana z okazji wygranych wyborów poproś o analizę tych wyników jakiegoś gimnazjalistę z 1-wszego roku :))
 • Lomasz Tis 2018-03-16 17:38:25
  Byle na najmniejsze partie...
 • ....bez komentarza.... 2018-03-16 17:37:31
  Do TotalniPOdpalacze: ....a oto są wyniki z 15.03 .... I kto wyszedł na głupka?:)
 • TotalniPOdpalacze 2018-03-16 15:14:52
  Do Jbl i całej tej patologicznej oPOzycji: Nikt już nic więcej nie musi pisać. Sami wystawiacie sobie "piękne" referencje komentarzami swojego elektoratu, POdjudzaniem w Polsce i za granicami. Jakbyście byli w pobliżu to pewne i Kamilowi Stochowi sypalibyście sól pod narty, tak "kochacie" swój kraj. Za następny komentarz możesz uznać wyniki sondaży a później kolejnych wyborów.
 • Jbl 2018-03-16 11:58:17
  PiSuary gdzie jesteście? Komentarze same nie będą się pisały jeszcze tak dobrze w tym kraju nie ma. Nikt za was nie zarobi na trolowaniu i hejcie.
 • Do trolla z PIS 2018-03-16 09:39:15
  Do Grzegorz S.: Skoro szukasz winnych to co stało się z miliardami "zaginionymi ze SKOKów podczas rządów pana Biereckiego (obecnie senatora PIS)? To było 5x wiecej niż Amber Gold. Kto rozliczy zakupy za miliardy zł samolotów VIP bez żadnego przetargu? PISowskie pijawki, najczęściej bez kwalifikacji w odróżnieniu od czasów PO obsiadły WSZYSTKIE spólki - Sadurska w PZU, burmistrz Pcimia - Orlen itd itp. Kto jest dzisiaj nadzwyczajną kastą? Ci którzy obiecywali z kastami skończyć! Oprócz spółek obsadzili służbę cywilną, wojsko, policję służby specjalne (za PO było współrządzenie), słowem wszystko co się da. Tak było tylko za komuny i znowu mamy jedynie słuszną partię. To że głosuje na nich tak dużo ludzi nie jest argumentem na ich korzyść. Na Hitlera głosowało 46% obywateli. Generalnie na populistyczne partie, chociaż są one nieodpowiedzialne i szkodliwe głosuje dużo ludzi ponieważ ludzie (nie wszyscy na szczęście) wolą słyszeć że są wspaniali zamiast nawoływań żeby się wzięli do pracy dla dobra Ojczyzny. Wolą też dostawać kasę i świadczenia niż pracować. W końcu do wielu trafia szowinistyczno - nacjonalistyczne przesłanie, które jakże szkodzi Polsce na arenie międzynarodowej. Właśnie takich ludzi partią jest PIS.
 • sss 2018-03-15 22:10:50
  (...) jezusa

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!