Sondaż wyborczy Rośnie różnica pomiędzy PiS i KE

PiS, według sondażu na zlecenie "Rzeczpospolitej" przeprowadzonego przez IBRiS, przekroczył próg 39 proc. poparcia. Różnica pomiędzy poparciem dla PiS i KE - rośnie. Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości deklaruje 39,1 proc. respondentów - dla KE - 34 proc.

Niezmiennie trzecie miejsce należy do Wiosny Roberta Biedronia, której poparcie kształtuje się na poziomie 7,1 proc.

Do Parlamentu Europejskiego weszliby też przedstawiciele Kukiz'15, na których chciało zagłosować 5,3 proc. Polaków.

Pod progiem wyborczym znalazły się Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy (4,2 proc.), Lewica Razem (2 proc.) i Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego (0,4 proc.)

7,4 proc. osób uznało, że nie wie, na kogo oddać swój głos.

Ponad połowa badanych (prawie 54 proc.) zadeklarowała udział w wyborach, co oznacza, że frekwencja powinna być satysfakcjonująca i większa, niż zwykle - w wyborach do PE zazwyczaj to około 25 proc.

Szef IBRiS-u Marcin Duma tłumaczy, że zapowiedź zwiększonej frekwencji nie wynika z naszego przywiązania do Europy, a z tego, że w opinii publicznej coraz częściej wybory do PE traktuje się jak preludium do wyborów parlamentarnych.

Wiele wskazuje na to, że temperatura polityczna w kraju się podnosi. Świadczyć o tym mogą ostatnie wybory samorządowe, podczas których również można było zaobserwować zwiększoną frekwencję.

– Ta wojna to nie jest problem ani dla PiS, ani dla KE – mówił Duma – ale dla wszystkich innych, np. dla Konfederacji. Przy niskiej frekwencji liczba zwolenników, którą Konfederacja wokół siebie zgromadziła, daje szansę na przekroczenie progu wyborczego, ale przy wysokiej – zmniejsza je drastycznie, bo na tym sporze radykalna prawica nie zyskuje nowych zwolenników.

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 39.1%
Koalicja Europejska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 34%
Partia Wiosna Roberta Biedronia - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 7.1%
KWW Kukiz'15 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 5.3%
Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 4.2%
 Lewica Razem (Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej) - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 2%
Polska Fair Play - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 0.4%

KOMENTARZE (2)

  • Obywatel RP 2019-05-17 10:33:11
    Pis 33% Koalicja Europejska 44% wreszcie jakiś optymistyczny sondaż Ibrisu dla Newsweeka i Radia Zet nareście będzie można wyjechać do Niemiec i żyć na ich socjalu jak człowiek i nikt ci nie żałuję 500 złotych
  • idą zmiany 2019-05-17 00:14:11
    Już tylko patrzeć, jak będzie sondaż, w którym zarówno Kukiz '15 jak i Konfederacja prześcigną Wiosnę. Kukiz '15 i Konfederacja to ugrupowania, które zasługują( jedne i drugie) na minimum 7-8% poparcia, a najlepiej by jedno i drugie doszło do wyniku rzędu 12-16%. To są jedyne słuszne partie będące nie tylko lepszymi od tego tyglu pod nazwą Koalicja Europejska ale także stanowią realną i korzystną alternatywę wobec PIS. Koalicja Europejska jest to typowy przykład koalicji dla korytka unijnego, byle się dopchać do ciepłych posadek, a interesy obywateli to drugorzędna sprawa. Kiedy gra idzie o stołki i uchowanie się przy jakimś choćby kawałku władzy okazuje się, że nawet programowe i światopoglądowe różnice dzielące poszczególnych członków partii zawierających się w Koalicji Europejskiej nie stanowią przeszkody, zatem świadczy to tylko i wyłącznie o pazerności tych ludzi, jak dla własnych korzyści i wpływów zrobią wszystko. Wiosna zaś to partia jednego aktora - Biedronia, który myśli, że na konflikcie PO-PIS utoruje sobie drogę do zwycięstwa. Jest to jakaś strategia nie powiem, że nie, bo podobną miał kiedyś Kukiz '15. Ale o co tym razem chodzi? Wiosna jest partią dla ludzi mniej wykształconych, którzy podchwycą proste i górnolotne hasła, uwierzą w lewicowy populizm i hurraoptymizm. Wiosna jest partią, która chce pokazać, że ma swoje przysłowiowe pięć minut, by zamanifestować swoje racje i poglądy na rzeczywistość, zrobią teatrzyk, dostaną oklaski ale co najwyżej dostaną 5-6% .

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.65.228
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!