Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Ruch Szymona Hołowni prześcignął KO i goni PiS

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 29 proc. badanych, deklarujących udział w głosowaniu, na Polskę 2050 Szymona Hołowni - 24 proc., na Koalicję Obywatelską - 21 proc. badanych - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

W sondażu zapytano o dwa warianty: taki, w którym uwzględniona jest Polska 2050 Szymona Hołowni oraz taki, w którym tego ugrupowania nie ma.

W pierwszym wariancie sondażu chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 29 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą głos oddałoby 24 proc. badanych. Z kolei na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 21 proc. badanych.

9 proc. respondentów wyraziło chęć zagłosowania na Lewicę, 8 proc. na Konfederację. Progu wyborczego nie przekroczyłoby PSL oraz Kukiz'15. Na PSL wskazało 4 proc. badanych, na Kukiz'15 - 3 proc. 2 proc. respondentów wybrało odpowiedź "inne ugrupowanie".

W wariancie bez Polski 2050, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 31 proc. badanych, na Koalicję Obywatelską 26 proc. badanych. Lewica uzyskała poparcie 12 proc. respondentów, Konfederacja - 10 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe - 5 proc. badanych - co oznacza przekroczenie progu.

Na 4 proc. mógłby liczyć ruch Kukiz'15. W tym wariancie aż 12 proc. badanych odpowiedziało "inne ugrupowanie".

Deklarowana frekwencja wynosi 69 proc.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1066 osób w dniach od 22 do 25 stycznia 2021 roku.

KW Prawo i Sprawiedliwość 29%
Polska 2050 24%
Koalicja Obywatelska 21%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem 9%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość 8%
Komitet Wyborczy PSL 4%
KWW Kukiz'15 3%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (16)

  • 2022-01-26 07:46:01
    Ta Hołownia prześcignął KO
  • Wojciech Żaglewski 2021-03-18 20:16:08
    ,, Patriotyzm ,, to nie jest uwielbianie państwa ! Jako takiego ! A czy uwielbia się to co jest wewnątrz tego państwa ?
  • Lech 2021-02-15 00:40:45
    Tragikomiczna 2050, dziwny naród 2021.
  • Do: o ho ho 2021-02-01 20:58:57
    "Ktoś tu nie wie czym jest centryzm?" - kto nie wie ten nie wie. "Jakie poglądy byś w takim razie wstawił do centrum, skoro liberalizm jest najbardziej po środku?" - liberalizm nie jest po środku( może on być zarówno na prawicy - to mamy konserwatywny liberalizm jak i po stronie lewicy, to wówczas mamy liberalizm "nowoczesny", "progresywny" i dotyczy on obszaru światopoglądowego w przeciwieństwie do obszaru gospodarczego, liberalizm gospodarczy jest np. w partii wolność( np. niskie podatki, wolny rynek), ów liberalizm jest zaprzeczeniem socjaldemokracji( coś co robi PIS - nowe podatki, podwyżki już istniejących i socjalne rozdawnictwo) czy socjalliberalnego postrzegania polityki jak ma to miejsce w UE dla przykładu - socjaliści dużą rolę przykładają do kwestii światopoglądu( co jest w sprzeczności z polityką PIS, bo PIS to owszem socjaliści ale w obszarze programowym nie zaś światopoglądowym), natomiast liberałowie biorą się za progresję w obszarze programu Unii Europejskiej liberałowie najbardziej ujawniają się w obszarze cyfryzacji i technologii ale często przyłączają się do zdania socjalistów w obszarze światopoglądu, bo liberałowie unijni są tymi "postępowymi", "nowoczesnymi"), po środku natomiast jest coś w rodzaju chadecji, to jest to centrum, kiedyś chadecja, centryści znaczyli co innego( ale jedni i drudzy są tożsami ze sobą poglądowo), dopóki nie zaczęli ulegać lewicowo-liberalnym wpływom, Unia Europejska w latach 2004-2009 chociażby czyli w okresie 5 lat po przystąpieniu Polski do niej była można powiedzieć bardziej centrowa, chadecka. Co więc się kryje pod tymi terminami? - umiar, rozsądek, stonowanie, pokojowe rozwiązywanie konfliktów i sporów, zdrowa współpraca z poszanowaniem odrębności zdania innych stronnictw czy krajów. Niestety tak było w UE dawniej, odkąd w ostatniej dekadzie śmielej do głosu doszły stronnictwa liberalne, lewicowe, socjalistyczne to cała UE mocno zaczęła skręcać w lewą stronę, dawniej w UE i krajach członkowskich, choćby w latach 90-tych i wcześniejszych także - dawniej demokrację kreowały stronnictwa wolnościowe( dzięki nim kapitalizm, niskie podatki i wolny rynek tak rozwinęły Europę w latach 80-tych i 90-tych), demokraci bezpośredni też mogli mieć jakiś udział, spory, duży udział był za to prawicy i konserwatystów, wraz z XXI wiekiem wajcha zaczęła się przekręcać z kierunku coraz bardziej centroprawicowego na kierunek chadecki, centrowy i centrolewicowy a nawet po prostu lewicowy. Chadecy i centryści niestety ze względu na ich ugodowość, skłonności do podporządkowania się niestety ulegają lewicowo-liberalnym wpływom.
  • Oh ho ho! 2021-02-01 18:27:27
    Ktoś tu nie wie czym jest centryzm? Jakie poglądy byś w takim razie wstawił do centrum, skoro liberalizm jest najbardziej po środku?
  • Chlebuś mleczko masełeczko 2021-02-01 09:04:48
    "Kto tu gada, że PiS ma centrowy światopogląd??" - w porównaniu z Konfederacją PIS to centryści, prawdziwy, mocno prawicowy światopogląd jest w Konfederacji, choć to PIS chce sobie uzurpować miano bycia tylko tą jedyną prawicą( a gospodarczo tak na marginesie to socjaldemokracja - czyli lewicowość). "Centryzm to przede wszystkim liberalizm, który się z nimi w ogóle nie klei!" - Nie klei i kupy się nie trzyma twoja wypowiedź, jak niby centryzm to przede wszystkim liberalizm??? Co ma piernik do wiatraka?? Chyba nie czytałeś tego co napisałeś.
  • do wypracowanego 2021-02-01 09:00:04
    "Nacjonalizm to nie patriotyzm" - Emmanuel Macron." - Ten prezydent już dawno własny kraj zaorał, z islamizmem we Francji sobie nie radzi, ciągle są jakieś protesty, zamieszki. Marine LePen z Frontu Narodowego( mocno prawicowa formacja) już wyprzedza go w sondażach znacznie, wygrałaby w obecnych czasach z nim bez dwóch zdań. Francuziki sobie wybrali pseudo-centrystę, który często w lewo skręca, partia En Marche! Macrona drastycznie spikowała w dół poparciem. Francuzi mają go coraz bardziej dość. Odkąd tylko on jest prezydentem Francja ma kryzysy, marazmy, stagnacje, już Francois Hollande przy nim nie był taki zły, choć też już dawał się we znaki Francuzom. "Generalnie nacjonalizm jest uznawaniem swojego państwa za najwyższe spośród innych nacji," - nie do końca, nacjonalizm w takim rozumieniu był w czasach hitlerowskich Niemiec( słynne: Deutschland Deutschland uber alles! in der welt - żaden kraj nie był tak zadufany w sobie jak Niemcy za okresów III Rzeszy). To uznawanie się za najlepszych, rasę panów niestety doprowadziło do obozów zagłady, morderstw, tortur - straszne, zbrodnicze czasy( aczkolwiek plany Hitlera by iść na wschód by zniszczyć komunizm i bolszewizm w Rosji nie były wcale złe - gdyby Polska wraz z innymi krajami sąsiednimi przyłączyła się w tej ekspansji to kto wie, czy dzisiaj pozycja Polski nie byłaby zupełnie inna, ile bardziej bylibyśmy bogatsi, mniej zniszczeni, a tak to Niemcy uderzyli na nasz kraj i o ile dalibyśmy im radę, bo byli mocno osłabieni pod koniec walk tak weszła komunistyczna nawała i ona zaprowadziła na kilkadziesiąt lat radzicką okupację ZSRR na ziemiach polskich). "bardzo często nacjonaliści uważają inne państwa za podnacje," - hitlerowscy naziści tak uważali, nacjonaliści czasów obecnych tak nie uważają, owszem mają takie ciągoty by trochę wywyższać własny kraj nad innymi ale to się zawiera poniekąd w definicji nacjonalizmu, takie dążenie jakby dany kraj miałby być lepszy albo najlepszy na świecie. Duma narodowa, patriotyzm to nic złego ale popadanie w próżność, zadufanie na tle narodu może nie do końca być takie dobre, bardzo łatwo o radykalizm. "nad inne nie można tego zaprzeczyć." - trochę w tym racji może być. "Patriotyzm jest umiłowaniem własnego państwa." - to się zgadza, ale różne środowiska różnie to pojęcie rozumieją.
  • Szynka 2021-01-31 19:34:13
    Kto tu gada, że PiS ma centrowy światopogląd?? Centryzm to przede wszystkim liberalizm, który się z nimi w ogóle nie klei!
  • Do wypracowania 2021-01-31 19:32:45
    "Nacjonalizm to nie patriotyzm" - Emmanuel Macron. Generalnie nacjonalizm jest uznawaniem swojego państwa za najwyższe spośród innych nacji, bardzo często nacjonaliści uważają inne państwa za podnacje, nie można tego zaprzeczyć. Patriotyzm jest umiłowaniem własnego państwa.
  • Pan Arkadiusz chyba trochę przesadził 2021-01-31 02:15:32
    "Już pozostawiając, że istnieją pewne podobieństwa w instrumentach retorycznych Partii Nazistowskiej i Konfederacji..." -Nacjonalizm a nazizm to zupełnie inne pojęcia, nacjonalizm to umiłowanie własnego narodu, patriotyzm gospodarczy, poszanowanie tradycji, natomiast nazizm wywodzi się z okresu hitlerowskich Niemiec, jest to narodowy socjalizm, do narodowego socjalizmu bliżej jak już to jest partii PiS, programowo są socjaldemokratami, natomiast światopogląd mają centrowy, aczkolwiek twierdzą, że są prawicą, jednak wychodzi im to jedynie z lepszym lub gorszym skutkiem, prawicą z krwi i kości jest Konfederacja - składają się na nią dwie partie - prawica wolnościowa( Wolność) i prawica narodowa( Ruch Narodowy). Prawica wolnościowa jest umiarkowanie konserwatywna światopoglądowo, natomiast liberalna gospodarczo - są to tzw. "kolibry"( konserwatywni liberałowie) i wzoruje się na republikańskim systemie wolnościowej demokracji rodem z USA, natomiast prawica narodowa, czyli narodowcy to partia skrajnie prawicowa, mocno konserwatywna światopoglądowo, wolnorynkowa gospodarczo. Pomimo pewnych różnic programowych Wolność i Ruch Narodowy potrafiły się dogadać bo łączy ich euro-sceptycyzm, umiłowanie wolnego rynku, duży konserwatyzm światopoglądowy, niskie podatki i likwidacja tych, które są niepotrzebne. "Próbując uzyskać poparcie od wielkich korporacji, takich jak Nestle czy Deutsche Bank, Hitler zachwalał autorytaryzm, deklarując, że kapitalizm nie jest niestety kompatybilny z demokracją." - Hitler był tyranem, despotą o zaburzeniach psychicznych więc jakiekolwiek zachwalanie go absolutnie nie jest niczym dobrym( tym bardziej, że dokonał mnóstwo zbrodni wojennych, mordując niewinnych ludzi - a więc postać straszna, prawdziwy zbrodniarz nazistowski) ale w tej kwestii można by powiedzieć, że i tak i nie - z jednej strony kapitalizm przyczynił się do dobrobytu, rozwoju Europy i USA, natomiast z drugiej demokracja zawiodła, bo ludzie pod wpływem uśpienia dobrobytem, dużą wygodą, materializmem, konsumpcjonizmem zaczęli głosować na partie centrolewicowe a nawet skrajnie lewicowe oraz liberalne a także socjalistyczne uważając je za postępowe, nowoczesne - niestety ale okazuje się, że to przechodzenie z biegiem lat krajów Europy i USA z pozycji centrowych, chadeckich, centroprawicowych w kierunku liberalnym, centrolewicowym, socjalistycznym czy skrajnie lewicowym przyczyniało się do spadku prestiżu państw, marazmu inwestycyjnego, socjalnego rozpasania, dużych podatków, które wyniszczały rozwój - typowe przykłady takich krajów to południe Europy - Grecja, Hiszpania, Włochy - rządy lewicowe w tych krajach dokonały prawdziwego spustoszenia, a kilkanaście lat temu te kraje były jeszcze w bardzo dobrej kondycji. Co do autorytaryzmu - umiarkowany( to należy podkreślić) autorytaryzm w rządzeniu nie jest wcale zły - dowodem na to jest Białoruś - kraj przez 26 lat rządzony przez "reżim" Łukaszenki wcale nie narzekał na swojego tyrana, okazało się, że Białoruś całkiem dobrze sobie radziła, w kraju zrobiła się rewolucja w ostatnim czasie z uwagi na to, że Łukaszenko nie uległ pandemicznym wariactwom, lockdownom, restrykcjom i ograniczeniom - Białoruś w czasie, kiedy inne państwa się zamykały pozostawała aktywa w życiu społeczno-gospodarczym jak gdyby nigdy nic. Światowi psychopaci, zwani masonerią dostrzegli to, że Białoruś dobrze na tym wyszła, nie zamykając własnego kraju i ich obywateli toteż użyto mediów i propagandy oraz manipulacji by dokonywać przewrotu w tamtym kraju i przedstawiane jako despotyczne i autorytarne, reżimowe rządy Łukaszenki zaczęto próbować obalać. Opozycja na Białorusi dostała niemałe wsparcie. "Myślę, że to jest hasło, pod którym wolno-rynkowi Korwin-Mikke jak i Braun mogliby się podpisać." - oni są za zdrową dyscypliną, sprawiedliwością społeczną, zasadami i ładem, normalnością - tego wszystkiego strzegą, bronią także cywilizacji łacińskiej i kultury chrześcijańskiej, nie podpisaliby się pod żadnymi stwierdzeniami, które wygłaszał Hitler, oni popierają kapitalizm i wolny rynek ale krytykują demokrację jako formę rządów, dlatego, że sprzyja ogłupianiu społeczeństwa - niby się rządy zmieniają w systemach demokratycznych, niby się partie spierają a przychodzi co do czego to jak było tak jest, w demokracji dochodzi często do monopolizacji albo do duopoli sceny politycznej, gdzie wiodące partie mimo wpadek wizerunkowych i kompromitacji dalej rządzą, a ludzie nadal wybierają posłów, którzy powinni zejść ze sceny politycznej. Dlaczego tak się dzieje? - bo media to czwarta władza - stają się pro-rządowymi lub pro-opozycyjnymi tubami propagandowymi siejąc w umysłach odbiorców zwodnicze socjotechniki, manipulacje - a że człowiek jest z natury wygodny to nie myśli, woli płynąć z prądem niż poznawać prawdę, ukryte znaczenia, a jak coś szokującego pozna to uważa to często za tzw. teorie spiskowe, stosując mechanizm wyparcia. Za rządów PO-PSL było: jesteś z nami? to super, bo chcesz rozwoju kraju, reform, zmian, a jesteś za PIS? - to nie dobrze, jesteś zaściankowy, niezbyt nowoczesny, konserwa, pisior, pisuar i tak dalej, zwolennik kaczora co było po zamianie ról: Jesteś z nami z PiS? toś patriota, Polak prawdziwy, masz zdrowy rozsądek, jesteś z PO? toś zdrajca, anty-polak, szpicel, donosiciel. I przez kilkanaście lat scena polityczna jest duopolem PIS-PO tylko dlatego, że mają tuby propagandowe (TVN i TVP) a ludzie ufają w przekazy telewizyjne( publicyści i dziennikarze kreują przyjazną atmosferę wobec zapraszanych gości politycznych, by ludzie mieli do nich sympatie), które zobaczą w tych stacjach. Lewicy ludzie nie popierają( a przynajmniej nie w dużym stopniu) bo brzydzą się komunistycznymi sympatiami, naleciałościami, bo nie chcą światopoglądowych rewolucji, LGBTQ+, walki z kościołem i wiarą, feminizmu, promowania aborcji, antykoncepcji, eutanazji.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!