Sondaż wyborczy Rząd ma coraz mniej zwolenników. Jest nowy sondaż

Do zwolenników obecnego rządu zaliczyło się 39 proc. respondentów, jako jego przeciwnicy określiło się 29 proc.; obojętność zadeklarowało 27 proc. - wynika z sondażu CBOS. 47 proc. badanych wyraziło zadowolenie z tego, że rządem kieruje Mateusz Morawiecki, niezadowolonych było 34 proc.

W porównaniu z sondażem z września grupa zwolenników obecnego rządu - wynosząca w październiku 39 proc. - zmniejszyła się o 2 punkty proc. Grupa przeciwników gabinetu premiera Morawieckiego (29 proc.) zwiększyła się w stosunku do poprzedniego sondażu o 7 punktów proc. Obojętnych wobec rządu (27 proc.) było w październiku o 5 punktów proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu. Z kolei odpowiedź "trudno powiedzieć" na pytanie o stosunek do rządu wybrało w październiku 5 proc. respondentów (bez zmian).

Od września - podaje CBOS - pogorszył się społeczny odbiór Mateusza Morawieckiego. Zadowolenie z tego, że to on kieruje rządem wyraziło 47 proc ankietowanych, czyli o 2 punkty proc. mniej niż we wrześniu. Niezadowoleni to 34 proc. ankietowanych, czyli o 6 punktów proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. 19 proc. ankietowanych nie wyraziło w tej kwestii zdania (4 punkty proc. mniej niż w poprzednim sondażu).

Pozytywnie wyniki działalności rządu premiera Morawieckiego od czasu objęcia przezeń władzy oceniło 50 proc. respondentów - o 3 punkty proc. mniej niż poprzednio. Krytyczną ocenę wystawiło 32 proc. badanych - o 3 punkty proc. więcej niż we wrześniu. Zdania w tej kwestii nie wyraziło 18 proc. badanych (bez zmian).

CBOS zapytał też o ocenę polityki gospodarczej rządu. Szanse poprawy sytuacji gospodarczej w wyniku działań obecnego gabinetu dostrzega 50 proc. badanych - 1 punkt proc. mniej niż we wrześniu. Sceptycznie podchodzi do tego 35 proc. ankietowanych (wzrost o 1 punkt proc.). Zdania nie wyraziło 15 proc. badanych (bez zmian).

CBOS zwraca uwagę, że po kilkumiesięcznym okresie stabilizacji notowania rządu Mateusza Morawieckiego się pogorszyły. Jak zauważa ośrodek, przybyło przeciwników obecnego gabinetu i samego premiera. Tym samym - jak wskazuje CBOS - notowania rządu zbliżyły się do tych, jakie miał gabinet Beaty Szydło pod koniec swojego urzędowania.

"Charakter zmian (...) uprawdopodabnia tezę, że do pogorszenia wizerunku premiera i notowań rządu w jakiejś mierze przyczyniła się publikacja rozmów z restauracji +Sowa i Przyjaciele+ z udziałem Mateusza Morawieckiego. Polaryzowaniu się postaw wobec rządu sprzyja ponadto kampania przed wyborami samorządowymi, w którą zaangażowany jest premier" - czytamy w komentarzu CBOS.

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4-11 października 2018 roku na liczącej 1079 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

KOMENTARZE (6)

 • tak 2018-10-19 22:13:00
  To już nawet ten portal parlamentarny.pl dołączył do przedwyborczej krytyki rządu Zjedn. Praw. i z satysfakcją publikuje sondaże, które deprecjonują rząd. Do tego portalu jest wiele uwag dot. jego obiektywizmu i stawiane są zarzuty,że cenzuruje i nie publikuje wszystkich komentarzy czytelników. Portalu popraw się, bo jedynymi twoimi czytelnikami będą sympatycy i członkowie totalitarnej na czele z Obywatelami UB.
 • PL.😀 2018-10-19 21:33:25
  Kiedyś napisałem że Schetyna jest "szKODnikem". Dziś za nazwanie Polaków SZARAŃCZĄ, precyzuję swój wpis - SCHETYNA JEST ZWYKŁYM KARALUCHEM A SZARAŃCZĄ BYŁY RZĄDY PZPR-SLD, PO-PSL, KTÓRE ZŻERAŁY POLSKĘ OD LAT I CIĄGLE IM MAŁO !!! Typowe zachowanie plagi szarańczy!
 • spragniony 2018-10-19 12:44:40
  Do Koniec skłócania Polaków: Chyba cię poniosło porównując sytuację z Hitlerem
 • Koniec skłócania Polaków 2018-10-18 21:30:32
  Ludzie w Podkarpackim potrzebują specjalistycznej pomocy lekarskiej, czas oczekiwania ze względu na limity rezonansów magnetycznych(MR) czaszek jest równoznaczny ze zgonem, w związku z wydobywaniem gazu łupkowego na lądzie, ORLEN zbankrutuje( za umyślne narażenia życia ludzkiego i szybsze zgony w Podkarpackim )wyklinaliście na Niemców, Hitlera zaś PiS zafundował wam piekło na ziemi.
 • Koniec skłócania Polaków 2018-10-18 21:28:57
  Ludzie w Podkarpackim potrzebują specjalistycznej pomocy lekarskiej, czas oczekiwania ze względu na limity rezonansów magnetycznych(MR) czaszek jest równoznaczny ze zgonem, w związku z wydobywaniem gazu łupkowego na lądzie, ORLEN zbankrutuje( za umyślne narażenia życia ludzkiego i szybsze zgony w Podkarpackim )wyklinaliście na Niemców, Hitlera zaś PiS zafundował wam pikało na ziemi.
 • dzadzo 2018-10-18 18:17:17
  Panika

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.59.38
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!