Sondaż wyborczy Rząd Morawieckiego najlepiej oceniany za politykę prorodzinną

 • Polacy najlepiej oceniają działalność rządu Mateusza Morawieckiego w zakresie polityki prorodzinnej, zwalczania przestępczości oraz w sprawach gospodarczych - wynika z sondażu CBOS.
 • Najsłabiej postrzegane są dokonania rządu w dziedzinie szkolnictwa i oświaty oraz opieki zdrowotnej.
 • Działania w zakresie zwalczania przestępczości dobrze i bardzo dobrze ocenia 51 proc. Polaków (11 proc. ocen niedostatecznych), a w zakresie obronności i zapewnienia bezpieczeństwa państwa - 50 proc. (12 proc. niedostatecznych).

W październiku mijają 22 miesiące od powołania gabinetu Mateusza Morawieckiego. Jak wynika z badania CBOS, najlepiej postrzegana jest działalność rządu Morawieckiego w zakresie polityki prorodzinnej, o której pozytywnie wypowiada się 58 proc. badanych (11 proc. ocen niedostatecznych).

Działania w zakresie zwalczania przestępczości dobrze i bardzo dobrze ocenia 51 proc. Polaków (11 proc. ocen niedostatecznych), a w zakresie obronności i zapewnienia bezpieczeństwa państwa - 50 proc. (12 proc. niedostatecznych). Na kolejnym miejscu plasuje się działalność gabinetu w zakresie gospodarki - 48 proc. respondentów ocenia ją dobrze lub bardzo dobrze (11 proc. ocen niedostatecznych).

45 proc. Polaków pozytywnie ocenia działania rządu w obszarze zwalczania korupcji, choć 18 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania. 11 proc. wystawia rządowi w tej kwestii ocenę niedostateczną. Również 45 proc. respondentów dobrze i bardzo dobrze ocenia kierowanie państwem, a 19 proc. - niedostatecznie.

41 proc. przyznaje pozytywne oceny rządowi w dziedzinie opieki nad osobami potrzebującymi pomocy (wobec 25 proc. ocen niedostatecznych); 39 proc. pozytywnie ocenia działalność w zakresie gospodarowania pieniędzmi publicznymi (wobec 29 proc. niedostatecznych), a 38 proc. ocenia dobrze działania w zakresie ochrony środowiska (23 proc. niedostatecznych).

Po 36 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność w dziedzinie polityki rolnej (wobec 13 niedostatecznych) oraz w dziedzinie polityki zagranicznej (wobec 21 proc. niedostatecznych).

Znacznie gorzej Polacy postrzegają działalność rządu w dziedzinie szkolnictwa i oświaty: 34 proc. Polaków ocenia ją pozytywnie, 23 proc. dostatecznie, a 31 proc. - niedostatecznie. Zdecydowanie najsłabiej postrzegane są dokonania rządu Mateusza Morawieckiego w zakresie opieki zdrowotnej. 22 proc. badanych ocenia ją pozytywnie, 33 proc. dostatecznie, a 38 proc. - niedostatecznie.

Z sondażu wynika, że obecny rząd jest oceniany lepiej niż gabinet Beaty Szydło w obszarze polityki rolnej, zwalczania przestępczości i zapewnienia bezpieczeństwa obywateli oraz obronności. Na zbliżonym poziomie utrzymują się oceny dotyczące gospodarki, zwalczania korupcji, kierowania państwem i polityki zagranicznej.

Słabsze oceny niż gabinet jego poprzedniczki obecny rząd osiąga w obszarze polityki prorodzinnej, właściwego gospodarowania publicznymi pieniędzmi i opieki nad osobami potrzebującymi. Także w dwóch najniżej ocenianych obszarach, tj. szkolnictwie i opiece zdrowotnej, rząd Beaty Szydło był nieco lepiej postrzegany.

CBOS zauważa, że największy wpływ na postrzeganie dokonań rządu w poszczególnych obszarach ma orientacja polityczna i światopoglądowa. Badani uczęszczający na msze i nabożeństwa co najmniej raz w tygodniu znacznie częściej przyznają rządowi oceny bardzo dobre w poszczególnych obszarach jego działalności niż osoby w ogóle niepraktykujące religijnie.

W przypadku oceny polityki prorodzinnej ta różnica jest dwukrotna, tzn. 70 proc. ankietowanych praktykujących co niedzielę uważa działania rządu za bardzo dobre, a wśród osób niepraktykujących ten odsetek sięga 34 proc.

Podobne dysproporcje występują w przypadku poglądów politycznych - badani identyfikujący się z prawicą istotnie częściej bardzo dobrze wypowiadają się o działaniach gabinetu Morawieckiego, podczas gdy osoby o poglądach lewicowych są znacznie bardziej krytyczne.

Działania rządu w różnych badanych obszarach najlepiej oceniają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. Znacznie gorzej politykę obecnego rządu w różnych obszarach postrzegają badani, którzy w nadchodzących wyborach zamierzają głosować na Koalicję Obywatelską. Wyborcy SLD (z Wiosną i Lewicą Razem) bywają jeszcze bardziej krytyczni w ocenach działalności gabinetu Mateusza Morawieckiego. Pomiędzy zadowolonymi z działań rządu wyborcami PiS i krytycznymi wobec jego poczynań zwolennikami KO i SLD sytuują się sympatycy PSL (z przedstawicielami ruchu Kukiz'15).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 12-19 września 2019 roku na liczącej 936 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

KOMENTARZE (9)

 • Jadwiga 2019-10-11 16:59:35
  Tańczenie w majtkach na marszach jest mniej bulwersujące dla niż wyposażanie za Unijne pieniądze(czyli z naszych podatków też) hoteliku na godziny. Tak można określić różnicę pomiędzy opcjami politycznymi jednym nie przeszkadzają marsze równości i zachowanie niektórych ludzi , a drugiej stronie nie przeszkadza hotel na godziny i podejrzane kontakty swoich polityków i to na co wydają pieniądze
 • ALE PLECIESZ 2019-10-11 14:38:42
  PiS chroni przed imigrantami? ty siedzisz w domu bez okien? zboczenia - PiS wspiera rozmnażanie patologii, upośledzonych mafie niszczy i robi sprawiedliwość? kpisz chyba srebrne wieże i 50tys.łapówki, afera Banasia, KNF, SKOK, finanse przedsiębiorstwa watykańskiego ulgi podatkowe wyłudzenia majątku, Uber i inne, leki amerykańskie wpisane na listę refundowana bo tak chce ambasador
 • wspieramLGBTQ+ 2019-10-10 21:22:01
  Nie życzę ci tego żeby twoje dziecko musialo być dyskryminowane ze względu na to jakie się urodziło.
 • wspieramLGBTQ+ 2019-10-10 21:19:28
  Do Piotr: Braki mi słów co wygadujesz o osobach z odmienna orientacą. Orientacji się nie wybiera. Człowiek się z tym rodzi i tak nie pieprz bo się jeszcze okaże że twoje dziecko może być homo lub bi i przez tralki rynsztok jaki reprezentujesz może nie wytrzymać i popełnić samobójstwo w najgorszym wypadku. Ludzie homoseksualni nie robia nikomu krzywdy i walczą o swoje prawa jako obywatele tego kraju. W wielu przypadkach walcza o godność. Na zachodzie parada nazywa się Gay Pride, a u nas Parada Równości. To mówi wszystko jak wygląda sytuacja takich osób w tym kraju.
 • Piotr 2019-10-10 18:36:09
  Sławomir N jeden z liderów Platformy jasno powiedział jak okradali Polskę a wyborców swoich nazwał bezmózgami którzy przyjdą a i tak zagłosuja na Platformę CZY CHCESZ ABY TACY LUDZIE RZĄDZILI NASZYM KRAJEM ???? Lewica - razem z Bidroniem i z tymi tańczącymi w samych majtkach pedałami na tenczowych paradach które niebawem mogą tańczyc za pieniądze z naszych podatków CZY CHCESZ ABY TACY LUDZIE RZĄDZILI NASZYM PAŃSTWEM ????
 • Piotr 2019-10-10 18:25:34
  Jeśli nie chcesz juz przed końcem roku miec na ulicach tysiące agresywnych uzbrojonych w noże muzeumańskich emigrantów ??? Jeśli nie chcesz zeby w szkołach wprowadzono programy które przerobią Twoje dziecko na homoseksualistę lub lesbijkę ??? jeśli nie chcesz zeby politycy powiązani z mafiami i skorumpowanymi sędziami okradali Polskę czyli nas to idź na wybory i zagłosuj na PiS to partia która robi porządek w naszym kraju od samej góry i dba o Polskie interesy !!! Cała totalna opozycja to jest jeden i ten sam twór którego celem jest jedynie dorwać sie do koryta !!!!!
 • kerry 2019-10-10 14:47:11
  Do Alebrednie: Wpier papier !!!
 • Alebrednie 2019-10-10 12:56:02
  Ciekawe, że to właśnie CBOS zrobił takie badania i ciekawe, że to akurat się pojawiło w momencie gdy sondaże pokazują prawie żadną przewagę PIS-u nad całą opozycją. Jak rząd PIS-u jest pozytywnie oceniany w rzeczywistości, to ja chyba żyję w innej rzeczywistości i czas z tego kraju wyjechać bo to drugie Węgry i Turcja się robią.
 • Adam Nowoczesna 2016-04-22 21:53:50
  Brawo Nowoczesna! Mamy przewagę nad PO porażającą, nad PSL szkoda pisać. Szacunek dla PIS, który prowadzi we wszystkich sondażach. Dużo osób z Nowoczesnej popiera decyzje PIS, wiemy, że to PO z PSL wybrali nieuczciwie pięciu sędziów do TK wbrew istniejącym zasadom. PO mogło by rozwiązać konflikt z TK wycofując swoich podstępnie wybranych sędziów. Ale nie o TK chodzi, chodzi o to, żeby obalić Rząd i przejąć władzę. Nowoczesna nie pozwoli na to! Schetyna wspierany przez „ Bolka” i KOD zwołuje marsz, wzywa do śmiertelnej wojny z PIS. Czy ci ludzie na pewno są o zdrowych zmysłach? Najgorsze jest to, że ludzie popierający byłą władzę, władzę obecnej opozycji, tą garstkę cwaniaków nazwanych niedawno cyt. ”komuniści i złodzieje” to tysiące ludzi dają tak sobą manipulować! Przypomnijcie sobie, jak ktoś wykrzyknął hasło: Kto nie skacze ten jest z PIS-em, hop, hop, hop, i tysiące ludzi jak barany skakali, nie wiedząc po co, jak wysoko, jak długo. A teraz, na hasło podane przez samego Schetynę, to ludzie z opozycji pójdą na noże z bratem, siostrą, ojcem, matką. I to w imię kogo? W imię czyich interesów?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.215.79.204
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!