Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Sojusz PO i Nowoczesnej dwukrotnie słabszy od PiS w sondażu CBOS

73 proc. badanych zadeklarowało, że weźmie udział w wyborach samorządowych jesienią 2018 r.; 15 proc. nie zamierza do nich pójść - wskazuje badanie CBOS. Spośród ankietowanych, 32 proc. zadeklarowało oddanie głosu na kandydata Zjednoczonej Prawicy, 16 proc. - Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

W czerwcu, na kilka miesięcy przed wyborami do władz lokalnych, 71 proc. ankietowanych zadeklarowało, że się nimi interesuje się, z czego 24 proc. - "bardzo", a 47 proc. w sposób umiarkowany. 28 proc. respondentów wykazało brak zainteresowania głosowaniem, spośród czego 11 proc. zupełnie się tym nie interesuje. Zdania na ten temat nie wyraziło 1 proc. pytanych.

W porównaniu z majowym sondażem zainteresowanie wyborami niemal nie uległo zmianie - nadal wynosi 71 proc. Zwiększył się natomiast o 3 punkty procentowe odsetek osób bardzo zainteresowanych, a także - również o 3 punkty - osób zupełnie nie zainteresowanych.

W czerwcu udział w głosowaniu podczas wyborów samorządowych zapowiedziało 73 proc. respondentów, z czego 56 proc. jest tego pewnych. 15 proc. nie zamierza wziąć udziału w głosowaniu, w tym 9 proc. - "na pewno". 12 proc. ankietowanych nie zdecydowało jeszcze, czy pójdzie do wyborów.

W zestawieniu z minionym miesiącem odsetek osób deklarujących udanie się na wybory spadł o 2 punkty procentowe. Także o 2 punkty wzrosła grupa ankietowanych, która nie zamierza wziąć udziału w głosowaniu. Liczba osób niezdecydowanych nie zmieniła się w stosunku do sondażu majowego.

Zgodnie w wynikami czerwcowego badania, największe poparcie w wyborach do sejmików wojewódzkich uzyskałby komitet wyborczy PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem). Oddanie głosu na kandydatów Zjednoczonej Prawicy zapowiedziało 32 proc. osób deklarujących udział w wyborach samorządowych, czyli o 3 punkty procentowe więcej niż w ubiegłym miesiącu. Koalicja PO i Nowoczesnej cieszy się takim samym jak w maju poparciem - 16 proc. badanych.

O 1 punkt procentowy (do 8 proc.) wzrosło poparcie dla komitetu Kukiz'15. 7 proc. ankietowanych opowiedziało się za kandydatami Polskiego Stronnictwa Ludowego - to o 3 punkty więcej w porównaniu do poprzedniego sondażu. Do 4 proc., czyli o 2 punkty procentowe, zmalało poparcie dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a o 1 punkt (do 2 proc.) wzrosło poparcie dla partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego. Na Partię Razem - tak jak w ubiegłym miesiącu - głos oddałby 1 proc. ankietowanych.

7 proc. badanych, czyli o 2 punkty procentowe więcej niż poprzednio, zadeklarowało oddanie głosu w wyborach do sejmików na inny niż wymienione komitet wyborczy. W porównaniu do zeszłego miesiąca zmniejszył się odsetek osób, które nie określiły swoich preferencji wyborczych - w czerwcu wyniósł 26 proc., podczas gdy w maju - 32 proc.

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 7-14 czerwca 2018 roku na liczącej 989 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

KW Prawo i Sprawiedliwość 32%
Zjednoczona Opozycja (PO+Nowoczesna) 16%
KWW Kukiz'15 8%
Komitet Wyborczy PSL 7%
Sojusz Lewicy Demokratycznej 4%
Partia Wolność 2%
KW Partia Razem 1%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (203)

 • Daniel Panda 2018-07-25 02:19:42
  Po najbliższych wyborach pisowcy (czyli mniejsze zło, na które trzeba zagłosować), by złodziejstwo, chamstwo i hipokryzja nie powróciło do koryta. Powinni zrobić generalną czystkę wsadzając wszystkich sejmowych mafiozo do więzień.
 • Tak. 2018-07-24 23:06:16
  Do xy.: Łatwo obrazić 40% wyborców. Ciekawe co Pan/Pani sobą wnosi do społeczeństwa oprócz gówno wartego pierdolenia.
 • Mała Zniszczona Polska 2018-07-18 02:22:58
  Do Mam dość: Nie będę cię przekonywał. Sam może dojdziesz kiedyś do tego co jest dla ciebie mniejszym złem tak naprawdę. Masz pretensje do PO to jeszcze większa powinieneś mieć do PiS. W czym natomiast ja nie miałem racji, pisząc że pis nie robi nic dla Polski tylko rosiewa złudzenia. Obecnie posiadam dziewięć sklepów w tym dwa w Niemczech. Tam ludzie pokroju PO nie pierdzą słodko jak PISowcy tylko autentycznie lobbuja na rzecz małych przedsiębiorców. ppisdzielce jak ktoś ma tyle sklepów to uważa go za złodzieja i gorszy sort, za to dziady na zasilkach to ich wyborcy i są prawdziwymi Polakami. Jak całkiem przeniosę się do Niemiec to kto na tym straci? JA? Je al pies ten nieudany rząd. niech te.markety robią tak jak ty byś chciał w swoich wyimaginowanych marzeniach, to pomyśl logicznie co się stanie. Nie masz pojęcia jak wygląda kapitalizm i jakim się rządzi regułami.
 • xy. 2018-07-14 13:47:25
  Elektorat PiS,to ludzie powiedzmy tak wprost,wrzod na d....pie spoleczenstwa.
 • Polak 2018-07-14 08:59:15
  PIS będzie rządził dłuuuuuuuuuuuugie lata,komuś podoba czy nie czy się to i zrobi porządek
 • wieś68 2018-07-14 08:54:12
  Do :-): jaka dyskusja merytoryczna ,wogule wiecie co to jest ,w sejmie czy też na marszach KODu widziałem tylko chamstwo ,pyskówke i te ich argumenty ........ kupa śmiesznych d.ebili
 • wieś68 2018-07-14 08:29:38
  Do xy.:Typowa odpowiedż typowego głupka Taka właśnie jest cała opozycja ,bezczelna ,chamska ,roszczeniowa ,awanturująca się i zadaniem , a nawet obowiązkiem NORMALNYCH ludzi jest pokazać gdzie jest miejsce takich gnoi Powinno się zamykać, za oszustwa i kradzieże to jedno jest pewne
 • xy. 2018-07-14 07:21:13
  Do wieś68: Pracujesz 24h pod siebie na 500+,jak sie nachlasz zeszczysz i zesrasz,to naprawde duzo roboty ,zeby sprzatnac,jak sprzatniesz.
 • Trocki 2018-07-13 23:28:20
  Do robactwo, zgnilizna ....: będą siedzieć nie ukrywaj się chłopie
 • antysocjalista 2018-07-13 23:20:37
  48% dla socjalistów z POPiS-u. Czyli jednym słowem, ludzie kochają wysokie podatki, niską kwotę wolną od podatku, są dumni, że są karani podatkiem dochodowym za to, że pracują.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.188.113
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!