Sondaż wyborczy Sondaż: Andrzej Duda ma szanse wygrać w pierwszej turze

Poparcie dla ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy wynosi w marcu 50 proc., to tyle samo co w ubiegłym miesiącu; chęć zagłosowania na kandydatkę KO Małgorzatę Kidawę-Błońską wskazuje 15 proc. Polaków, o 5 proc. mniej niż w lutym - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS.

CBOS podkreśla, że badanie, w którym pytał Polaków o to, na kogo zagłosują w wyborach prezydenckich, rozpoczęło się jeszcze przed wprowadzeniem w naszym kraju nadzwyczajnych środków prewencyjnych związanych z epidemią.

"Sytuacja w trakcie realizacji sondażu zmieniała się dynamicznie, a respondenci udzielający odpowiedzi w ostatnich dniach trwania badania robili to w zupełnie innych okolicznościach niż odpowiadający jako pierwsi. Z tego powodu wyniki przedstawione niżej trzeba traktować z bardzo dużą ostrożnością" - zastrzega CBOS.

Na pytanie, czy zamierza Pan(i) wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja, 86 proc. badanych odpowiedziało, że na pewno weźmie w nich udział, 10 proc. wyraziło niezdecydowanie, zaś 4 proc. odpowiedziało, że raczej nie weźmie w nich udziału. CBOS zastrzega jednak, odpowiedzi nie należy traktować jako przewidywania frekwencji, ponieważ w wyborach zawsze ostatecznie głosuje mniej osób niż deklaruje to w badaniach sondażowych.

Chęć udziału w wyborach prezydenckich jest obecnie wyraźnie wyższa niż w roku 2015. Wtedy deklaracje udziału w głosowaniu wahały się między 67 proc. a 73 proc..

Na pytanie, na kogo najchętniej oddałby(a)by Pan(i) głos w wyborach prezydenckich 50 proc. badanych (tyle samo co w lutym) wskazało ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę; 15 proc. (o 5 proc. mniej niż w lutym) wskazało kandydatkę KO Małgorzatę Kidawę Błońską. 9 proc. badanych (o 4 proc. więcej niż w lutym) wskazało, że poparłoby kandydata PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, 6 proc. (o 1 proc. więcej niż w lutym) niezależnego kandydata Szymona Hołownię, zaś 5 proc. (o 1 proc. więcej niż w lutym) wskazało kandydata Lewicy Roberta Biedronia. 3 proc. badanych (o 2 proc. więcej niż w lutym) wskazało kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka.

10 proc badanych wskazało odpowiedź "trudno powiedzieć", to o 2 proc. mniej niż w lutym. W marcu nikt nie wskazał, że zagłosowałby na innego kandydata. W lutym zaś, tę odpowiedź wybrało 2 proc. badanych.

Poparcie dla urzędującego prezydenta jest najwyższe wśród badanych o poglądach prawicowych (80 proc.), rośnie także wraz z częstością praktyk religijnych. Na Andrzeja Dudę głos oddaliby raczej wyborcy starsi niż młodzi, ankietowani o niższym poziomie wykształcenia, uzyskujący niższe miesięczne dochody per capita, a także gorzej oceniający swoje położenie materialne.

Wśród badanych o poglądach lewicowych, a także nieuczestniczących w praktykach religijnych, najpopularniejszą kandydatką jest Małgorzata Kidawa-Błońska, wyprzedzająca w tych grupach Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Zarówno kandydat Lewicy, jak i Szymon Hołownia zdobywają poparcie przede wszystkim wyborców relatywnie młodych (poniżej 35 roku życia), ale nawet wśród nich przegrywają z Andrzejem Dudą (a Biedroń także z kandydatką PO). Z kolei w najmłodszej grupie wiekowej, poza urzędującym prezydentem, większe poparcie od nich ma też Krzysztof Bosak.

Biedroń ponadprzeciętne poparcie zdobywa również wśród elektoratu wielkomiejskiego i lewicowego, a Hołownia - centrowego. Jak zauważa CBOS, fakt, iż jedyne wyraźniejsze zmiany, zaobserwowane w stosunku do lutego, dotyczą poparcia dla Władysława Kosiniaka-Kamysza i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, może wskazywać, że ci kandydaci przekonują do siebie podobnych wyborców.

CBOS poprosił także respondentów, by oszacowali jakie jest prawdopodobieństwo, że wezmą udział w majowych wyborach. Niemal dwie trzecie (63 proc.) stwierdziło, że są tego pewni na 100 proc.. "To badani, o których z dużym prawdopodobieństwem można sądzić, że rzeczywiście wybiorą się na wybory" - wskazuje CBOS.

Wśród osób deklarujących stuprocentową pewność wzięcia udziału w wyborach, 50 proc. wskazało, że najchętniej oddałoby głos na Andrzeja Dudę, a 16 proc. na Małgorzatę Kidawę-Błońską. 9 proc. zagłosowałoby na Władysława Kosiniaka-Kamysza, 6 proc. na Szymona Hołownię, 5 proc. na Roberta Biedronia, zaś 4 proc. na Krzysztofa Bosaka. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 10 proc. badanych.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5-15 marca 2020 r. na liczącej 919 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Andrzej Duda
Andrzej Duda 50%
Małgorzata Kidawa-Błońska
Małgorzata Kidawa-Błońska 15%
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-Kamysz 9%
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia 6%
Robert Biedroń
Robert Biedroń 5%
Krzysztof Bosak
Krzysztof Bosak 3%

KOMENTARZE (22)

 • www 2020-04-04 20:25:49
  Nie ma innej opcji jak Duda. Najlepszy prezydent, a nie bule, olki, bolki i inne podejrzane osobniki.
 • kerry 2020-03-22 23:43:37
  Do Ryszard :Gorzkie żale na fujarze> Tygrysek jest lekarzem i zamiast przywdziać fartuszek i pomagać siedzi na TT i nadaje. To on prowadzi nadal kampanię , a PAD po prostu wypełnia swoje obowiązki!!!
 • kerry 2020-03-22 23:40:33
  do Jan : A macie jeszcze jakieś złudzenia??? A tak wogóle bon voyage !!!!!
 • Lomasz Tis 2020-03-22 21:12:33
  Było nie wystawiać Bosaka? Było. Teraz Konfa znowu jest w punkcie wyjścia z poparciem (bo bądźmy szczerzy, czy wyborcy PiSu będą chcieli głosować na niego?)
 • Jan 2020-03-22 11:35:58
  Jak wygra pisior Duda to wszystko stracone, pakuje rodzinę i wyjeżdżamy z tego patologicznego kraju. PiS= KATASTROFA
 • Cheddar 2020-03-22 11:29:48
  Robienie sondaży podczas zawieszenia kampani to bzdura. Oczywiście jedyna osoba, która prowadzi kampanię to duduś
 • kerry 2020-03-21 18:58:54
  Do Paweł 28 : Gdyby Kosiniaka nie wsparł humorzasty Kukiz i nie dołożył swoich 3% to KK byłby w kłopocie. Ja tam tygryska nie widzę , za duzo byłoby "tygryskowej" głupszej niz kilo gwoździ !!
 • kerry 2020-03-21 18:55:25
  Do Ryszard : Kosiniak to arbuz - zielony od zewnątrz , czerwony w środku w tęczowych gumofilcach !!!!
 • kerry 2020-03-21 18:53:20
  Do Lrzysztof: Będziesz musiał długo poczekać na zmiany , bo "większej połowie" stanowczo sie ten "reżim" podoba !!!! Nie "pasi", złodziejom, chachmętom i kolaborantom.
 • Lrzysztof 2020-03-21 13:42:50
  Uwielbiam te reżimowe sondaże, PiS przegina reżimowe sady, tv, radio, sibdazownie. Masakrycznie Państwo

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.114.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!