Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Sondaż: Andrzej Duda ma szanse wygrać w pierwszej turze

Poparcie dla ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy wynosi w marcu 50 proc., to tyle samo co w ubiegłym miesiącu; chęć zagłosowania na kandydatkę KO Małgorzatę Kidawę-Błońską wskazuje 15 proc. Polaków, o 5 proc. mniej niż w lutym - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS.

CBOS podkreśla, że badanie, w którym pytał Polaków o to, na kogo zagłosują w wyborach prezydenckich, rozpoczęło się jeszcze przed wprowadzeniem w naszym kraju nadzwyczajnych środków prewencyjnych związanych z epidemią.

"Sytuacja w trakcie realizacji sondażu zmieniała się dynamicznie, a respondenci udzielający odpowiedzi w ostatnich dniach trwania badania robili to w zupełnie innych okolicznościach niż odpowiadający jako pierwsi. Z tego powodu wyniki przedstawione niżej trzeba traktować z bardzo dużą ostrożnością" - zastrzega CBOS.

Na pytanie, czy zamierza Pan(i) wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja, 86 proc. badanych odpowiedziało, że na pewno weźmie w nich udział, 10 proc. wyraziło niezdecydowanie, zaś 4 proc. odpowiedziało, że raczej nie weźmie w nich udziału. CBOS zastrzega jednak, odpowiedzi nie należy traktować jako przewidywania frekwencji, ponieważ w wyborach zawsze ostatecznie głosuje mniej osób niż deklaruje to w badaniach sondażowych.

Chęć udziału w wyborach prezydenckich jest obecnie wyraźnie wyższa niż w roku 2015. Wtedy deklaracje udziału w głosowaniu wahały się między 67 proc. a 73 proc..

Na pytanie, na kogo najchętniej oddałby(a)by Pan(i) głos w wyborach prezydenckich 50 proc. badanych (tyle samo co w lutym) wskazało ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę; 15 proc. (o 5 proc. mniej niż w lutym) wskazało kandydatkę KO Małgorzatę Kidawę Błońską. 9 proc. badanych (o 4 proc. więcej niż w lutym) wskazało, że poparłoby kandydata PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, 6 proc. (o 1 proc. więcej niż w lutym) niezależnego kandydata Szymona Hołownię, zaś 5 proc. (o 1 proc. więcej niż w lutym) wskazało kandydata Lewicy Roberta Biedronia. 3 proc. badanych (o 2 proc. więcej niż w lutym) wskazało kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka.

10 proc badanych wskazało odpowiedź "trudno powiedzieć", to o 2 proc. mniej niż w lutym. W marcu nikt nie wskazał, że zagłosowałby na innego kandydata. W lutym zaś, tę odpowiedź wybrało 2 proc. badanych.

Poparcie dla urzędującego prezydenta jest najwyższe wśród badanych o poglądach prawicowych (80 proc.), rośnie także wraz z częstością praktyk religijnych. Na Andrzeja Dudę głos oddaliby raczej wyborcy starsi niż młodzi, ankietowani o niższym poziomie wykształcenia, uzyskujący niższe miesięczne dochody per capita, a także gorzej oceniający swoje położenie materialne.

Wśród badanych o poglądach lewicowych, a także nieuczestniczących w praktykach religijnych, najpopularniejszą kandydatką jest Małgorzata Kidawa-Błońska, wyprzedzająca w tych grupach Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Zarówno kandydat Lewicy, jak i Szymon Hołownia zdobywają poparcie przede wszystkim wyborców relatywnie młodych (poniżej 35 roku życia), ale nawet wśród nich przegrywają z Andrzejem Dudą (a Biedroń także z kandydatką PO). Z kolei w najmłodszej grupie wiekowej, poza urzędującym prezydentem, większe poparcie od nich ma też Krzysztof Bosak.

Biedroń ponadprzeciętne poparcie zdobywa również wśród elektoratu wielkomiejskiego i lewicowego, a Hołownia - centrowego. Jak zauważa CBOS, fakt, iż jedyne wyraźniejsze zmiany, zaobserwowane w stosunku do lutego, dotyczą poparcia dla Władysława Kosiniaka-Kamysza i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, może wskazywać, że ci kandydaci przekonują do siebie podobnych wyborców.

CBOS poprosił także respondentów, by oszacowali jakie jest prawdopodobieństwo, że wezmą udział w majowych wyborach. Niemal dwie trzecie (63 proc.) stwierdziło, że są tego pewni na 100 proc.. "To badani, o których z dużym prawdopodobieństwem można sądzić, że rzeczywiście wybiorą się na wybory" - wskazuje CBOS.

Wśród osób deklarujących stuprocentową pewność wzięcia udziału w wyborach, 50 proc. wskazało, że najchętniej oddałoby głos na Andrzeja Dudę, a 16 proc. na Małgorzatę Kidawę-Błońską. 9 proc. zagłosowałoby na Władysława Kosiniaka-Kamysza, 6 proc. na Szymona Hołownię, 5 proc. na Roberta Biedronia, zaś 4 proc. na Krzysztofa Bosaka. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 10 proc. badanych.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5-15 marca 2020 r. na liczącej 919 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Andrzej Duda
Andrzej Duda 50%
Małgorzata Kidawa-Błońska
Małgorzata Kidawa-Błońska 15%
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-Kamysz 9%
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia 6%
Robert Biedroń
Robert Biedroń 5%
Krzysztof Bosak
Krzysztof Bosak 3%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (22)

 • www 2020-04-04 20:25:49
  Nie ma innej opcji jak Duda. Najlepszy prezydent, a nie bule, olki, bolki i inne podejrzane osobniki.
 • kerry 2020-03-22 23:43:37
  Do Ryszard :Gorzkie żale na fujarze> Tygrysek jest lekarzem i zamiast przywdziać fartuszek i pomagać siedzi na TT i nadaje. To on prowadzi nadal kampanię , a PAD po prostu wypełnia swoje obowiązki!!!
 • kerry 2020-03-22 23:40:33
  do Jan : A macie jeszcze jakieś złudzenia??? A tak wogóle bon voyage !!!!!
 • Lomasz Tis 2020-03-22 21:12:33
  Było nie wystawiać Bosaka? Było. Teraz Konfa znowu jest w punkcie wyjścia z poparciem (bo bądźmy szczerzy, czy wyborcy PiSu będą chcieli głosować na niego?)
 • Jan 2020-03-22 11:35:58
  Jak wygra pisior Duda to wszystko stracone, pakuje rodzinę i wyjeżdżamy z tego patologicznego kraju. PiS= KATASTROFA
 • Cheddar 2020-03-22 11:29:48
  Robienie sondaży podczas zawieszenia kampani to bzdura. Oczywiście jedyna osoba, która prowadzi kampanię to duduś
 • kerry 2020-03-21 18:58:54
  Do Paweł 28 : Gdyby Kosiniaka nie wsparł humorzasty Kukiz i nie dołożył swoich 3% to KK byłby w kłopocie. Ja tam tygryska nie widzę , za duzo byłoby "tygryskowej" głupszej niz kilo gwoździ !!
 • kerry 2020-03-21 18:55:25
  Do Ryszard : Kosiniak to arbuz - zielony od zewnątrz , czerwony w środku w tęczowych gumofilcach !!!!
 • kerry 2020-03-21 18:53:20
  Do Lrzysztof: Będziesz musiał długo poczekać na zmiany , bo "większej połowie" stanowczo sie ten "reżim" podoba !!!! Nie "pasi", złodziejom, chachmętom i kolaborantom.
 • Lrzysztof 2020-03-21 13:42:50
  Uwielbiam te reżimowe sondaże, PiS przegina reżimowe sady, tv, radio, sibdazownie. Masakrycznie Państwo

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.172.188
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!