PARTNERZY PORTALU

Sondaż wyborczy Sondaż: Czołówka partii politycznych zaliczyła spadek poparcia

PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem mogą liczyć na 30 proc. poparcia badanych deklarujących chęć udziału w wyborach, Koalicja Obywatelska - 20 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni - 14 proc. - wynika z sondażu Kantar. Do Sejmu weszłyby też: Lewica - z 7 proc. oraz Konfederacja - z 6 proc. poparciem.

Z sondażu Kantar wynika, że w czerwcu wśród Polaków deklarujących gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu największe poparcie - 30 proc. uzyskało Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami: Solidarną Polską i Porozumieniem. To o 3 pkt proc. mniej niż w maju.

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z 20 proc. poparciem. (spadek o 1 pkt proc.), a trzecie miejsce należy do Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni, który może liczyć na 14 procentowe poparcie (spadek o 3 pkt proc.).

Lewica uzyskała 7 proc. poparcia (wzrost o 1 pkt proc.), a Konfederacja 6 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

Poniżej progu wyborczego znalazłyby się: PSL-Koalicja Polska - 4 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) oraz ugrupowanie Kukiz'15 z 2 proc. poparciem (bez zmian).

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 17 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos. To o 4 punkty procentowe więcej niż w maju.

W wyborach wzięłoby udział 68 proc. badanych Polaków: 33 proc. "zdecydowanie", a 35 proc. "raczej" planuje udział w wyborach. Nie poszłoby na wybory 20 proc. badanych: 10 proc. "zdecydowanie" i również 10 proc. "raczej" nie. 12 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

W porównaniu do wyników uzyskanych w maju deklaracje uczestnictwa w wyborach pozostają na niezmienionym poziomie.

W komentarzu do badania podkreślono, że sondaż "najprawdopodobniej" nie uchwycił jeszcze zapowiadanych zmian na scenie politycznej. "Rewelacje o powrocie Donalda Tuska na scenę polityczną i przejęcie przez niego steru Platformy Obywatelskiej nie spowodowały znaczących zmian w deklaracjach poparcia wyborczego. A może jeszcze opinia publiczna nie zdążyła zareagować? Czy też nie będzie spodziewanej przez zwolenników Tuska reakcji?" - czytamy w komentarzu.

Zwrócono też uwagę, że nie są znane także efekty przesunięć na prawicy. "Póki co widać, że +zasobność+ Zjednoczonej Prawicy maleje i można się zastanawiać, czy pojawiające się po stronie opozycji działania wspólne będą stanowić realne zagrożenie dla rządów Prawa i Sprawiedliwości" - zaznaczono.

Jak dodano, "nadal jedność działań opozycji jest zbudowana na bardzo kruchych podstawach. "A zwycięstwo w wyborach prezydenta Rzeszowa wspólnego kandydata opozycji nie świadczy o nadchodzącym +upadku+ partii rządzącej. Jedność dała premię, ale reguły wyborów samorządowych i logika głosowania jest różna niż w przypadku wyborów parlamentarnych i o tym nie można zapominać. Wielokrotnie bywało, że radość opozycji była przedwczesna. Przed nami wakacje, wszyscy jakby zapomnieli o pandemii, cieszymy się powrotem do normalności. Z tego przywileju wakacyjnego niepamiętania o problemach nie powinni korzystać politycy, ale w rzeczywistości różnie to bywa. Szczególnie w tak upalne dni…" - czytamy w komentarzu do badania.

Sondaż wykonano między 11 a 16 czerwca techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej próbie 986 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Dla preferencji partyjnych próba wyniosła 676 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 30%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 20%
Polska 2050 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 14%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 7%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 6%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 4%
KWW Kukiz'15 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 2%

KOMENTARZE (19)

 • edek z Gdanska 2021-07-10 12:43:19
  mowia ze KO ma takie duze poparcie az sprawdzam no moz troszke sie podnioslo ale zadna rewelacja to Kukiz ma wiecej ha ha no i niech tak zostanie ha ha
 • edek z Gdanska 2021-06-27 20:20:26
  haha p. Trzaskowski oznajmia ze musi walczyc niech walczybo juz nie dlugo dostanie kopa od p. Tuska a ja mu poprawie a walczyc chce chyba sam ze soba nieudacznik i donosiciel ha ha
 • edek z polski 2021-06-27 13:16:40
  nastepna bando zlodzieji z ZuS wyplaccie nam nasze pieniadze z ofe bo p. Tusk wraca i znowu zgina ha ha
 • edek z polski 2021-06-27 12:58:10
  najbardziej cieszy mnie to ze p. Kukiz ma wiecej procent glosow niz PO ha ha i niech tak zostanie
 • edek z Gdanska 2021-06-27 12:49:11
  w sniadaniu Rymanowskiego fajni goscie byli p. Arlukowicz ktoremu sni sie LGBT a najlepszy to p. Smiszek ktory z zazdrosci o wladze nie moze przezyc p. Czarnka tylko nie wie ze mu do piet nie dorssta ha ha p. Czarnek naprawia to co p. Dmiszka kolesie z rzaduPOPSL spieprzyli i wydali kilkaset milionow na reforme szkolnictwa ktora mozna sobie bylo w zydz wsadzic ani reformy ani pieniedzy a on tu teraz probuje oczerniac p. Czarnka mozecie mu buty czyscic nieudaczna opozyv jo ale na szczesce wraca p. Tusk on porzadek zrobi z PO p. Budka bedzie zamkniety na kludka i won a p. Trzaskowaki bedzie szafowi kawke robil szybko mu wybije z glowki Prezydenture troche ich poprzestawia i dobrze bo za duzo juz ich tam siedzi darmozjadow ha ha
 • Do złośliwca nie wiadomo z jakiej opcji politycznej 2021-06-25 19:39:45
  "Swoją wypowiedź zaczynam tak a nie inaczej, ponieważ" - ponieważ jesteś chamski i złośliwy to na pewno. "twoje regularne wypowiedzi, pod każdym kolejnym sondażem," - jak ci one nie pasują to ich nie czytaj, a jeśli już przeczytasz to wcale skomentować ich nie musisz, ja cię nie zmuszam, natomiast nic nie uprawnia cię do wyzywania mnie od "psychopatów". "świadczą jednoznacznie o poważnych zaburzeniach psychicznych." - w żadnym wypadku, kompletne bzdury, ja się czuję bardzo dobrze ale ty?? może sam masz jakieś poważne zaburzenia psychiczne dlatego o nich piszesz, innego wytłumaczenia ciężko znaleźć. "Żyjesz w równoległej rzeczywistości," - żyję w takiej samej rzeczywistości co ty, różnią nas tylko poglądy. "w której Konfederacja ma 12-13% poparcia," - bo to akurat prawda, dostrzegam od dłuższego czasu, że sondaże próbują ciągle udowodnić, że Konfederacja drepcze w miejscu z poparciem dając im liche 7-8% od długiego już czasu a tak nie jest, to nie jest żadną przesadą ani faworyzacją z mojej strony, że uważam, że Konfederacja ma spokojnie przekroczony dwucyfrowy wynik poparcia i może sięgać nawet 12-13%, najwidoczniej ciebie bardzo to uwiera. "albo i nie raz więcej - zależy jaki masz dzień" - nieprawda, nie twierdziłem, że Konfederacja ma więcej ale, że w dalekiej perspektywie jest w stanie dojść do 16-19%, a to różnica. Nie narzekam na to czy mam lepszy czy gorszy dzień, byleby się żyło znośnie, zdrowie nie szwankowało, a to co mam, osiągnąłem to doceniam. "i to należy leczyć." - jakbym faktycznie źle się czuł to sam bym to dostrzegł albo bliscy zauważyli, twardo stąpam po ziemi, nie zbzikowałem, nie jestem oderwany od rzeczywistości, zapewniam. "Ja tylko próbuję Ci pomóc," - naprawdę nie ma takiej potrzeby, mam się dobrze, ale jakbyś ty chciał pomocy to ci jej nie odmówię. "wskazać drogę... a konkretnie drogę do najbliższego psychiatry." - a ja wskazałbym ci drogę... a konkretnie drogę do eksmisji z tego forum, nie masz co ciekawego do robienia, to lepiej zdejmij ubrania i ich pilnuj, zamiast pisać tego typu smuty mi tutaj. Sam najwidoczniej na jakiś przegląd generalny zasługujesz, tak po prostu profilaktycznie. "To z troski, naprawdę." - ta troska zbyteczna, dobrze wiem, że przemawia przez nią złośliwy cynizm, drwiny, kpiny.
 • edek z Gdanska 2021-06-25 17:41:46
  p. Waltz chce wracac do polityki i czeka na Tuska wreszcie razem odpowiedza za wyprzedaz Wawy itp.
 • Psychopato z Konfederacji 2021-06-25 10:54:39
  Swoją wypowiedź zaczynam tak a nie inaczej, ponieważ twoje regularne wypowiedzi, pod każdym kolejnym sondażem, świadczą jednoznacznie o poważnych zaburzeniach psychicznych. Żyjesz w równoległej rzeczywistości, w której Konfederacja ma 12-13% poparcia, albo i nie raz więcej - zależy jaki masz dzień - i to należy leczyć. Ja tylko próbuję Ci pomóc, wskazać drogę... a konkretnie drogę do najbliższego psychiatry. To z troski, naprawdę.
 • Do nienawistnika co od psychopatów wyzywa 2021-06-24 14:03:13
  "Psychopato z Konfederacji" - ładnie doprawdy zaczynasz swoją wypowiedź, nie umiesz normalnie rozmawiać tylko zaczynasz w taki sposób to lepiej nie pisz wcale, sam zachowujesz się gorzej niż psychopata "idź się leczyć człowieku," - a ty jesteś zdrowy? powątpiewam, skoro wypowiedź zaczynasz od wyzywania kogoś od "psychopatów". "póki nie jest za późno." - wylecz hejt i nienawiść, zanim cię one pochłoną, póki nie jest za późno. "Po co mnożyć przez 2?" - wyjaśnienie już uzyskałeś, najwidoczniej nic nie zrozumiałeś, działając pod wpływem bezrozumnego oszołomienia. "Proponuję pomnożyć przez 20, wtedy będziecie mieli 120% poparcia." - aleś zabawny, normalnie boki zrywać, bardzo infantylna ta ironia, wybitnie niskich lotów.
 • Psychopato z Konfederacji 2021-06-24 12:09:46
  "Celem nadania obiektywizmu ten wynik należy pomnożyć przez 2 i wówczas mamy 12%" - idź się leczyć człowieku, póki nie jest za późno. Po co mnożyć przez 2? Proponuję pomnożyć przez 20, wtedy będziecie mieli 120% poparcia.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.230.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!