Sondaż wyborczy Sondaż Kantar: Spadek poparcia dla Zjednoczonej Prawicy

W sondażu poparcia dla partii politycznych przeprowadzonym przez Kantar w dniach 14 -19.06.19 r. Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Porozumienie zdobyły poparcie 34 proc. ankietowanych. To spadek o 6 proc. w porównaniu do wyników z zeszłego miesiąca.

Platforma Obywatelska rośnie - tym samym maleje jej strata do PiS - z 19 do 10 pkt proc. Partia uzyskała poparcie 24 proc. badanych, co oznacza wzrost w ujęciu miesięcznym o 3 pkt proc.

Miejsce w Sejmie znalazłyby jeszcze dwa ugrupowania: Wiosna Roberta Biedronia - na którą chciało głosować 8 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.) oraz Kukiz’15 - 7 proc. (wzrost o 3 pkt proc.).

W warunkach głosowania odbywającego się w czerwcu - progu wyborczego nie przekroczyłoby Polskie Stronnictwo Ludowe - z poparciem 4 proc. - świadczy to o spadku o 1 proc. Tak samo ukształtowała się sytuacja SLD.

Do Sejmu nie weszłyby również: Wolność (3 proc.), Nowoczesna (3 proc.), Razem (1 proc.).

Ruch Narodowy, Teraz! i Zieloni - uzyskały poniżej 1 proc.

Spośród wszystkich tych, którzy deklarowali chęć głosowania, 12 proc. nie potrafiła zdecydować, na kogo oddałoby głos. To wynik o 2 pkt proc. niższy niż w maju. To znaczy, że coraz mniej osób chcących głosować pozostaje niezdecydowanych.

Czerwiec okazał się też miesiącem, w którym frekwencja wyniosłaby 61 proc., przy czym 25 proc. badanych jest zdecydowana w tej kwestii, a 36 proc. raczej przystąpiłaby do głosowania.

Przeciwne stanowisko wyraziło 28 proc. respondentów – 14 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, taki sam procent osób mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 11 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

- W porównaniu do wyników z maja, w czerwcu odsetek osób zamierzających głosować oraz tych, które mówią, że w wyborach nie wezmą udziału, jest dokładnie taki sam. Niezdecydowanych Polaków jest również tyle samo co przed miesiącem - wskazali autorzy badania.

Badanie przeprowadzono w dniach 14-19 czerwca br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 967 dorosłych mieszkańców Polski, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). W badaniu preferencji partyjnych udział wzięło 591 osób, które zadeklarowały wcześnie, że "zdecydowanie" lub "raczej" będą uczestniczyć w wyborach.

KOMENTARZE (1)

  • jerry 2019-06-26 23:12:34
    Kantar Public 19.06.: PiS 34.0% - 234m, PO 24,0% - 156m, Wiosna 8,0% - 38m, Ku15 7,0% - 31m, MN – 1m. Ten sondaż znacznie odbiega od pozostałych czerwcowych co dziwić nie może bo każda sondażownia ma własne metody badawcze. To, że jest mniej korzystny dla lidera mogłoby radować pretendentów ale nawet on daje samodzielne rządy zwycięzcy, od niepamiętnych miesięcy ciągle temu samemu. A główny pretendent do tronu pracowicie poszukuje sposobu i wspólników do krucjaty antykaczej. Zdąży czy nie zdąży, oto jest pytanie, bo czasu zostało niewiele. Komitet wyborczy już jest trzeba przyznać że poraża. Same wybitne jednostki na miarę totalnej opozycji.Tak krawiec kraje jak mu materii staje.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.104.143
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!