Sondaż wyborczy Sondaż: Koalicja Obywatelska goni Zjednoczoną Prawicę

76 proc. badanych deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu; 37 proc. z nich oddałoby głos na Zjednoczoną Prawicę (bez zmian), 31 proc. na KO (wzrost o 8 punktów proc.), a po 7 proc. zagłosowałoby na Konfederację, Lewicę oraz PSL-Koalicję Polską – wynika z czerwcowego badania Kantar.

Kantar podkreśla, że w czerwcu 76 proc. Polaków deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu po epidemii koronawirusa. 39 proc. respondentów zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 37 proc. badanych raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Głosować nie zamierza 16 proc. respondentów; 8 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, taki sam procent osób mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 8 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Z badania wynika, że w czerwcu wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie - 37 proc. uzyskuje Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem.

Na drugim miejscu z poparciem na poziomie 31 proc. uplasowała się Koalicja Obywatelska. Do Sejmu dostałaby się również Konfederacja, Lewica oraz PSL-Koalicja Polska razem z Kukiz'15 uzyskując po 7 proc. głosów.

Kantar podkreśla, że w porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, w czerwcu poparcie dla partii rządzącej nie zmieniło się. Wzrost odnotowała natomiast Koalicja Obywatelska (o 8 punktów procentowych).

Nie zmieniło się również poparcie dla PSL-Koalicji Polskiej. Pozostałe partie odnotowały spadek poparcia: Konfederacja (o 4 punkty procentowe) oraz Lewica (o 1 punkt procentowy).

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania 10 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos. To spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca o 4 punkty procentowe.

W komentarzu do badania podkreślono, że ponad tydzień przed długo wyczekiwanymi wyborami prezydenckimi, media przepełnione są przede wszystkim informacjami dotyczącymi kampanii wyborczej.

"Działania te mogą mieć wpływ na budowanie wizerunków nie tylko samych kandydatów na urząd Prezydenta Polski, ale również ugrupowań politycznych, z których się wywodzą. O ile efektu tego nie widać w przypadku partii rządzącej, PSL-u, czy Lewicy, to analizując zmiany notowań poszczególnych partii w stosunku do poprzedniego miesiąca, możemy zauważyć znaczący wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej" - czytamy.

Jak oceniono, jest bardzo prawdopodobne, że to kandydatura Rafała Trzaskowskiego przyczyniła się do powrotu kandydata KO na pozycję głównego rywala Andrzeja Dudy, ale również wpłynęła na wzrost odsetka zwolenników ugrupowania do poziomu, jaki Platforma Obywatelska osiągała w pomiarach na początku 2015 roku. "Czy ta tendencja wzrostowa się utrzyma, czy jest to tylko chwilowy efekt kampanii Rafała Trzaskowskiego? Będziemy obserwować w kolejnych pomiarach" - dodano w komentarzu.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5-10 czerwca na reprezentatywnej 986 - osobowej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski (preferencje partyjne: N=743 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach).

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 37%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 31%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 7%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 7%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 7%

KOMENTARZE (18)

 • PL.😀 2020-06-26 23:33:48
  ANDRZEJ DUDA TO SIĘ UDA. 28.06.2020 jesteśmy wszyscy na wyborach. Łączy nas Polska. Załatwmy to w pierwszej turze! #DUDA2020 NAJLEPSZY KANDYDAT NA PREZYDENTA
 • k...a 2020-06-20 21:45:29
  Do Bob: Twoja wypowiedź świadczy o tym, że jednak nie wiesz co dzieje się w kraju, ale to nie twoja wina. Jaki stan mediów (tzw. czwartej władzy), takie wybory nad urną.
 • Bob 2020-06-20 10:08:31
  W odpowiedzi podszywającemu się pod "wykształciucha" niejakiemu k..a. Ogólnoświatowe badania pokazują, że im wyższe wykształcenie tym więcej osób wyznających lewicowe poglądy. Lewicowe nie oznacza sowieckie, komunistyczne itp. Te akurat to są poglądy totalitarne. W tamtym kierunku zmierza zresztą pisss. Lewicowość ludzi wykształconych to tęsknota za ideałami rewolucji francuskiej, oczywiście bez terroru (w XVIII w. świat nie był jeszcze gotowy na prawdziwą demokrację). Wyższe wykształcenie pozwala dostrzec prawidła rządzące światem, a tam są prawa fizyki i matematyki, a nie interpretacja "woli boskiej" purpuratów. Stąd wśród wykształciuchów także wielu zwolenników Spinozy. Do tego wrażliwość na cierpienia uchodźców wojennych, ekologia i świadomość efektu cieplarnianego, a także - to prawda - większa swoboda, aktywność i wyrafinowanie seksualne. Mam wyższe wykształcenie (politechnika) + 3 podyplomowe (prawo, ekonomia, menadżer) i od zawsze głosuję na lewicę. Samodzielnie myślę i analizuję fakty. "Mój mózg nie jest „oczadzony” przez reżimowe TVP i inne gebelsowskie rządowe „mendia” . Tym razem nie trawię lewicowego kandydata, ale zagłosuję na dr Trzaskowskiego. Tylko kohabitacja powstrzyma naszego małego pisowego dyktatorka od pozbawienia nas praw i swobód obywatelskich. Tylko przegrana Dudy oddali nas od widma bycia Białorusią plus i przywróci Polskę do Europy.
 • k...a 2020-06-19 21:38:23
  Do Andrzej Duqa: Tak, ja jestem osobą normalną, głosującą na PIS, zresztą od zawsze. Mieszkam w dużym mieście, mam wyższe wykształcenie uniwersyteckie, dwa fakultety + studia podyplomowe. Samodzielnie myślę i analizuję fakty (nie fakty medialne). Mój mózg nie jest „oczadzony” przez TVN i inne „mendia” antypolskie. Osoby inteligentne tak mają. Żyją tu i teraz, a nie w alternatywnej rzeczywistości medialnej, która nie istnieje. Pozdrawiam i życzę zdrowego rozsądku.
 • Andrzej Duqa 2020-06-19 20:03:29
  k...a: Raczysz żartować. Znasz kogoś normalnego głosującego na PIS? Albo jest to biedak który zrobił piątkę dzieci, albo ktoś po podstawówce, albo nie umie samodzielnie sobie radzić i myśleć. Nie oceniam żadnych z powyżej wymienionych, ale tak się złożyło że stali się wyborcami PISu, bo będąc w doopie życiowej łatwo komuś namieszać w głowie i wciągnąć go do sekty. Z dwojga złego już lepiej jakby zostali Jehowymi.
 • Andrzej Duqa 2020-06-19 19:57:04
  kerry: Tą całą Duqą rządzi przecież fan rodeo, taki "bolec na styku". I nie pomoże na tych spotkaniach sekty pisowskiej, że jest z niego taki "charczący wuj".
 • k...a 2020-06-19 15:36:47
  Do Andrzej Duqa: Chodzi ci raczej o "PIS kontra NIEnormalni"
 • kerry 2020-06-19 09:28:36
  Do Ewelina: P.S. Wiadomo,że Czaskowski będzie miał tyle do gadania co Żyd w okupację. Wszystkim będzie trzęsła najbardziej antypolska kreatura alias " chyży ruj ".
 • belmondo 2020-06-19 09:20:30
  Koniec PiSdzielców coraz bliżej. I całe szczęście! I tak ciężko będzie naprawić to co zniszczyli i zawłaszczyli. Swoją drogą, trzeba zmienić ordynację wyborczą. W ostatnich wyborach PiS dostał milion głosów mniej niż opozycja, a rządzi. Tak nie może być.
 • kerry 2020-06-19 08:38:57
  Do Ewelina :omyłkowo dałem minusa. Moja opinia o tym wszystkim poniżej : Jeśli po tylu świadczenich, pomocy dla rodzin, dzieci, sukcesów w polityce zagranicznej nie wygra PAD, to ten naród jest wart jednego - kopa w d@@@@ i za@@@@@ za grosze do końca świata i o 1 dzień dłużej!!! Nic nie warto dla ich robić, bo żeby d@@@ miodem nasmarował to będzie źle.PAD powinien mieć teraz 70% poparcia!!!Co zrobił dla was Czaskowski?? ,On ma was gdzieś!!!A może tak trzeba???????

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.215.79.204
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!