Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Sondaż: mniejsze partie "zbierają" niezdecydowanych

41,7 proc. głosów na Prawo i Sprawiedliwość, 22 proc. na Koalicję Obywatelską, 13,4 proc. dla Lewicy, 6 proc. dla Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz) to wyniki sondażu IBRiS przygotowanego dla piątkowej „Rzeczpospolitej”. Pod progiem znalazła się Konfederacja – z poparciem 4,3 proc.

W sondażu IBRiS dla gazety uwagę zwraca wysoka deklarowana frekwencja wyborcza. Wśród badanych 50,9 proc. "zdecydowanie" zamierza wziąć udział w wyborach, a 7,1 proc. "raczej", co razem stanowi 58 proc. respondentów. "Im bliżej wyborów, tym szybciej rośnie odsetek osób, które deklarują, że chcą głosować" - powiedział dziennikowi Marcin Duma, szef IBRiS. "Prawdopodobnie oznacza to, że będziemy mieć rekord frekwencyjny. Nie wiadomo jednak, jaki będzie rozmiar tego rekordu - czy 53, czy 57 proc." - dodał.

"Rz" zauważa, że wygląda więc na to, że morderczy konflikt między głównymi siłami politycznymi mobilizuje wyborców. O ile jednak na początku kampanii zwarte szeregi dominowały w dwóch głównych partiach, o tyle na końcu niezdecydowanych wyborców zaczęły wyłapywać te mniejsze. "PiS od dłuższego czasu ma stabilne notowania" - skomentował Duma - ale w przypadku KO i SLD widać, że wciąż trwa walka między nimi i są przepływy elektoratu. "Wyborcy KO, a przede wszystkim jej miękki elektorat, cały czas są w procesie podejmowania decyzji, na kogo ostatecznie zagłosować: czy na komitet Grzegorza Schetyny, czy na Lewicę"- uważa szef IBRiS.

Jego zdaniem wynik Koalicji Polskiej zależy w dużym stopniu od frekwencji i od tego, czy wykorzysta ona szansę na odebranie choć punktu procentowego KO. Przepływów za to nie ma z elektoratu PiS. "Wyborcy PiS nigdzie nie odpływają i nie przechodzą. Trzeba tylko podtrzymać ich właściwy nastrój, by poszli głosować, by czuli wagę swojego głosu" - powiedział dziennikowi Duma.

IBRiS przygotował także symulację realnych wyników wyborczych, czyli przyporządkował do poszczególnych list wyborców niezdecydowanych. Tworząc ich profil pod kątem społecznym, ekonomicznym, politycznym i demograficznym, stworzył prognozę, z której wynika, że największy "zapas" wśród niezdecydowanych ma PiS, którego wynik może skoczyć do ponad 47 proc., jeśli zdecydują się oni zagłosować, KO mogłaby uzyskać ponad 26 proc., Lewica ponad 14, a Koalicja Polska niespełna 7 proc. Konfederacja wciąż ociera się o próg i uzyskałaby - licząc niezdecydowanych wyborców - 4,9 proc. To pokazuje, że partie muszą walczyć o głosy do ostatniej godziny kampanii.

Sondaż zrealizowano metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (metoda CATI) na reprezentatywnej grupie 1000 respondentów w dniach 8-9 października 2019 r.

KW Prawo i Sprawiedliwość 41.7%
Koalicja Obywatelska 22%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem 13.4%
Komitet Wyborczy PSL 6%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość 4.3%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

  • może być wiele niespodzianek 2019-10-11 14:35:31
    Typuję następujące przedziały poparcia: PIS: gorszy - 38-43%, lepszy - 45-47%, Koalicja Obywatelska(PO): gorszy - 18-24%, lepszy - 22-26%, Konfederacja: gorszy - 8-9%, lepszy - 12-16%, Lewica(SLD): gorszy - nieprzekroczenie progu wyborczego 4,2%-4,6%, lepszy - 7-9%, Koalicja Polska(PSL): gorszy - nieprzekroczenie progu wyborczego 3,5-3,7%, lepszy - 5-6%. Są to przypuszczalne, sugerowane wyniki, nie stanowią one podstawy by w nie ufać, należy patrzeć na nie z dozą dystansu, prawdziwe wyniki poznamy oczywiście po wyborach. To są jedynie spekulacje niezależne.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!