Sondaż wyborczy Sondaż: PiS na czele, Konfederacja poza Sejmem

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to wygrałaby je Zjednoczona Prawica. Do Sejmu dostałaby się także Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Lewica i PSL. Poza parlamentem znalazłaby się Konfederacja - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

"54,5 proc. ankietowanych deklaruje chęć wzięcia udziału w wyborach. To nieco więcej niż w badaniu z początku maja. Wtedy zagłosować chciało 51,3 proc. Polaków. Najwięcej głosów zebrałaby Zjednoczona Prawica, czyli sojusz Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski. 37,1 proc. badanych chciałaby zagłosować na tę listę. W porównaniu z poprzednim sondażem to spadek o 0,7 pkt proc." - napisano na portalu rmf24.pl

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 25,5 proc. W porównaniu z majem wynik tej listy polepszył się o 0,6 pkt proc. Na ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni chce zagłosować 10,2 proc. badanych, to wzrost o 1,2 pkt proc. Z kolei Lewica, na którą chce zagłosować 8,3 proc. ankietowanych, zanotowała spadek o 1,9 pkt proc. w porównaniu z sondażem z maja. Do Sejmu z 5-procentowym poparciem dostałby się także PSL-Koalicja Polska. Poza parlamentem znalazłaby się Konfederacja - 4,2 proc.

Zbadano także, jak kształtowałoby się poparcie, gdyby wyborcy mogli zagłosować na wspólną listę PSL i Polski 2050. W takim przypadku największe poparcie nadal miałby PiS, na który zagłosowałoby 36,8 proc. ankietowanych. KO zyskałaby 25,1 proc. głosów. Na sojusz partii Szymona Hołowni i PSL zagłosowałoby 16,6 proc. pytanych.

"W takim wariancie do parlamentu dostałaby się także Lewica (7,7 proc.). 5-procentowego progu nie byłaby w stanie sforsować Konfederacja, na którą chce zagłosować 4 proc. Polaków. 9,8 proc. badanych nie wie, na kogo chce zagłosować" - czytamy.

Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonany 6-7.06.2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 37.1%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 25.5%
Polska 2050 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 10.2%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 8.3%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 5%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 4.2%

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!